Moderná strecha z vlnovky nielen pre hospodárske stavby

by spravca

Každý dom potrebuje strechu. V súčasnosti je na trhu mnoho hráčov, ktorí ponúkajú tie najlepšie škridly, plechy, či iné druhy krytín, ktoré sú “to najlepšie”, čo sa kedy vyrobilo. Ak neponúkajú vláknocementové krytiny, tak je jasné, že ten najlepší materiál im v ponuke chýba. Čítajte ďalej a zistite, prečo je to tak.

Vláknocement je na svete už takmer 100 rokov. V jeho prvom zložení sa okrem hlavnej súčasti – cementu, nachádzali aj azbestové vlákna, o ktorých sa neskôr zistilo, že majú karcinogénne účinky a pobyt v takýchto zariadeniach neblaho vplýval na zdravie ľudí. Jeho výroba sa musela zastaviť.

Avšak vzhľadom k tomu, že si veľa stavbárov obľúbilo vlastnosti tzv. eternitu (iný názov pre vláknocement), musela sa nájsť náhrada azbestu, ktorou sa nakoniec stali celulózové a sklené vlákna.

Súčasný vláknocement je úplne zdravotne nezávadný a vysoko odolný materiál. Jeho zloženie pozostáva z okrem spomenutých celulózových a sklených vlákien aj z cementu a piesku. Tento materiál má pomerne široké uplatnenie. Používa sa nielen ako obklad pri stavbe budov, ale už vyše päťdesiat rokov sa z neho vyrába aj strešná krytina.

Nezničiteľná krytina

V našich končinách sa vláknocementové krytiny využívali v minulosti predovšetkým na pokrývanie striech hospodárskych budov. Tomu však v posledných desaťročiach odzvonilo.

Vláknocementová strešná krytina sa v súčasnosti vyrába v pomerne širokej škále tvarov i farieb. Ich najväčšou výhodou je nehorľavosť a dlhá životnosť. Okrem týchto vlastností disponujú i jedným benefitom, ktorý ocení nejeden pokrývač striech – ľahkosťou. Na rozdiel od iných materiálov produkovaných na tieto účely, má eternit malú hmotnosť, ktorá uľahčuje prácu s ním.

V žiadnom prípade to však nemá vplyv na odolnosť voči poveternostným podmienkam či iným vonkajším vplyvom. Práve naopak, vláknocementová krytina má v tomto smere oveľa lepšiu reputáciu než akýkoľvek iný materiál. Je odolný voči pôsobeniu chemikálii, hrdze, hnilobe i korózii. Navyše sa vyznačuje i pevnosťou, pružnosťou a tvarovou stálosťou. Pôsobenie vysokých teplôt počas leta a ani nízkych počas zimy, nemá vplyv na povrchovú úpravu vláknocementových krytín.

Dobré je spomenúť aj to, že vláknocementové krytiny sú oproti ostatným typom krytín zvukovo odolnejšie.

Navyše pomerom ceny a kvality sa jednoznačne dostáva na popredné miesta spomedzi všetkých dostupných strešných krytín. Takisto musí byť spomenutý i jej moderný vzhľad, ktorý prispeje k štýlovosti budov. Vyrába sa napríklad ako imitácia drevenej, bridlicovej či cédrovej škridly. Farby sú stále, čo znamená, že po rokoch neblednú ani netmavnú.

Čo sa týka tvarovej rozmanitosti, v ponuke dodávateľov zvyčajne nájdete tri druhy vzhľadu vláknocementovej krytiny:

 

  • so zárezmi,
  • vlnitý,
  • alebo rovný.

 

Využitie

Ako už bolo spomenuté, tzv. vlnovka (vlnitá krytina) sa v našich končinách spočiatku používali len na zastrešenie budov, ktoré slúžili na hospodárske alebo poľnohospodárske účely. V minulosti mali najčastejšie využitie pri stavbe stajní pre dobytok a kone, čo je v mnohých prípadoch stále aktuálne, avšak vzhľadom k tvarovej či farebnej dostupnosti a vlastnostiam materiálu sa v súčasnosti uplatňuje aj pri zastrešení domov a priemyselných budov.

Inštalácia

Pri konštrukcii strechy sa neoplatí šetriť či improvizovať ak sa o pár rokov po pokrytí nechcete ocitnúť v situácii, že vám začne pretekať. Na vláknocementové strešné krytiny sa zvyčajne vzťahuje záručná doba od 10 do 30 rokov.

Vzhľadom k tomu, že v našich geografických podmienkach sú časté dažďové, ale aj snehové zrážky je úplne logické inštalovať si šikmý druh strechy, pretože práve tento typ sa najrýchlejšie zbaví vlhkosti. Pri aplikácii eternitu sa odporúča sklon strechy minimálne 15 až 20 stupňov. Je dôležité, aby pod krytinou bol priestor odvetraný.

Pri stavaní akejkoľvek strachy je dôležité dodržiavať konštrukčné pokyny výrobcu ohľadom budovania krovu, kladenia krytiny i izolácie.

Každý kto pracuje alebo v minulosti pracoval s eternitom vie, že jeho inštalácia je pomerne jednoduchá. Vláknocementová krytina sa dá upevniť na všetky typy materiálov, či už to je oceľ, drevo alebo betón.

V prvom rade je dôležité, predtým než sa krytina začne upevňovať, skontrolovať či je konštrukcia na ktorú sa má aplikovať správne nastavená, aby nedošlo k tomu, že sa v polke prác bude pre malú chybu musieť prerábaťe. Zároveň sa odporúča preveriť aj izolačnú vrstvu.

V prípade, že ste sa rozhodli pre vláknocementové šablóny, jedna osoba by ich inštaláciu mala zvládnuť. Ak však pokladáte na strechu vlnitý vláknocement, v tom prípade sa odporúča, aby s nimi manipulovali aspoň dvaja ľudia. Ukladá sa ako iné strešné krytiny, najprv spodná časť a postupuje sa smerom hore k prelomu strechy. Upevňuje sa zvyčajne klincami.

Zhrnutie

Rozhodovanie o najlepšej strešnej krytine môže byť náročný proces vzhľadom k širokým možnostiam. Vláknocement však spomedzi všetkých druhov disponuje najlepšími vlastnosťami akými sú neutrálnosť voči životnému prostrediu, zdravotná nezávadnosť, nízka hmotnosť, nehorľavosť, farebná stálosť, odolnosť voči nepriazni počasia i chemickým látkam a v neposlednom rade dlhá životnosť.

Okrem toho je jeho kúpa ako aj inštalácia ekonomická, rýchla a pre skúsených stavbárov aj nenáročná. Takže ak ste doteraz váhali či eternit je tá správna voľba, tak ste sa snáď presvedčili, že určite je.

Môže sa Vám páčiť

Leave a Comment