Akou farbou maľovať fasádu?

by spravca

Či sa už chystáte na maľovanie fasády rodinného domu alebo inej budovy, výber vhodnej farby by ste rozhodne nemali podceniť. Poradíme vám, čím by sa mala daná farba vyznačovať a čo môžete pri jej voľbe zohľadniť.

Fasádna farba pre vaše potreby

Dalo by sa jednoducho povedať, že pri maľovaní fasády je základom, bez ktorého danú prácu nemožno vykonať, kvalitná farba na fasádu špeciálne určená pre tento účel. Interiérové farby a nátery využívané v exteriéri sa totiž vyznačujú odlišnými vlastnosťami a sú na ne kladené iné požiadavky. Fasádna farba by mala v prvom rade chrániť natieraný podklad pred rôznymi poveternostnými vplyvmi, či už máme na mysli vietor, dážď, sneh alebo intenzívne slnečné lúče. Tiež je potrebné, aby vzdorovala vlhkosti a dokázala odolávať vyšším teplotám, aby sa tak predĺžila životnosť a pevnosť daného náteru. Pred jej aplikáciou je dôležité nepodceniť primeraný penetračný náter a samotná fasádna farba by mala byť na podklad nanesená minimálne v dvoch, v ideálnom prípade v troch vrstvách.

Tie najlepšie fasádne farby dokážu zároveň vďaka svojej krycej schopnosti zachovať na dlhodobo stálosť daného farebného odtieňa. Väčšina z nich sa dá aplikovať na viaceré typy fasád, či už máme na mysli vápennocementové omietky, murivá, brizolit, drevotriesku, betónové panely alebo panely z ľahčených hmôt. Je dôležité, aby bola naša fasáda už dostatočne vyzretá a taktiež suchá, v opačnom prípade sa na nej farba jednoducho neujme. Klasikou sú hlavne biele tónovateľné farby, z ktorých mnohé sú zároveň aj umývateľné respektíve pôsobiaca ako izolácia proti škvrnám. Obľúbenými odtieňmi sú však taktiež červenohnedá, palisander, šedá či tmavo hnedá. Čo sa týka výrobcov, v oblasti fasádnych farieb sa môžete spoľahnúť napríklad na značky Remal, Barlet či Chemolak.

Kde si zakúpite nielen kvalitné farby na fasádu?

Neváhajte sa pri plánovanom maľovaní fasády obrátiť na špecialistu so širokou ponukou farieb, lakov a náterov, akým je online drogéria Bugy.sk. Jej bohatý sortiment máte k dispozícii za priaznivé ceny a môžete si ho prezrieť tak vo forme internetového obchodu, ako aj niekoľkých kamenných predajní. Pokiaľ budete objednávať cez webovú stránku, určite vás poteší značná dostupnosť väčšiny tovaru skladom, čo urýchľuje jeho dodanie.

Môže sa Vám páčiť