Teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie - ktoré je pre vás lepšie?

Teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie – ktoré je pre vás lepšie?

by spravca

Podlahové kúrenie sa postupom času potvrdilo ako efektívnejšia alternatíva k tradičným radiátorom a ústrednému kúreniu. Ak ste sa už aj vy rozhodli pre tento systém vykurovania a zútulnenia vášho domova, ešte stále pred vami zostáva jedna voľba: teplovodné alebo elektrické kúrenie?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že teplovodné podlahové kúrenie je skvelé na vykurovanie veľkých priestorov a je kompatibilné aj s inými vykurovacími systémami. Elektrické sa zasa hodí skôr do menších priestorov a jeho montáž je lacnejšia.

Ak sa chcete dobre rozhodnúť, do ktorého z týchto systémov chcete investovať, tu je váš sprievodca, ktorý vám prináša porovnanie typov podlahového kúrenia.

Druhy podlahového kúrenia

Dve hlavné výhody podlahového vykurovacieho systému sú tie, že takéto kúrenie rozvádza teplo do priestoru rovnomernejšie ako radiátory a spotrebuje menej energie. Pri podlahovom kúrení dochádza až k 30 % úsporám tepelnej energie v porovnaní s klasickým radiátorovým kúrením.

Tento systém je však zložitejší, a preto jeho inštalácia môže byť nákladnejšia. A čo rozdiely medzi oboma druhmi systémov podlahového vykurovania – elektrickým a vodným?

Teplovodné systémy

Teplovodné podlahové kúrenie sa používa najmä pri nových stavbách a domoch. Obsahuje sieť potrubí prepojených s kotlom, ktoré pumpujú horúcu vodu po miestnosti. Je možné zvoliť suchý alebo mokrý variant vykurovacieho teplovodného systému.

Pri mokrom sa rúrky zakrývajú poterom z betónu alebo anhydridu. Suchý systém je ekonomickejší, jeho namontovanie je rýchlejšie, hrúbka vrstvy nad rozvodnými rúrkami je nižšia a konštrukcia nie je vystavená vysokej záťaži, akú predstavuje betónová vrstva pri mokrom spôsobe.Teplovodné systémy

Cena sa pohybuje od 40-70 eur za meter štvorcový a na rozdiel od elektrického kúrenia je zložitejšie na inštaláciu. Teplovodné podlahové kúrenie je však aj napriek tomu veľmi obľúbené a ponúka vysoké tepelné pohodlie.

Tip: Vedeli ste, že zateplením strechy môžete ušetriť dodatočne až 35 % energie?

Elektrické systémy

Elektrické systémy využívajú teplo z káblov uložených v podlahe, nepotrebujú zdroj tepla (kotol). Hodia sa najmä na kúrenie v bytoch, nízkoenergetických domoch, na balkóne, chate a pri rekonštrukciách.

Elektrické podlahové kúrenie prináša tepelný komfort, jednoducho sa inštaluje a jeho cena je od teplovodného nižšia. Nevýhodou sú však vyššie prevádzkové náklady a nižšia zotrvačnosť tohto systému.

Výhody podlahového kúrenia

Pohodlie

Domácnosti s podlahovým vykurovaním sú výrazne útulnejšie. Je to spôsobené hrejivým pocitom, keď sú bosé nohy v priamom kontakte s podlahou. Ďalší dôvod je aj konzistentnosť teplotnému profilu v miestnosti. Všetky časti miestnosti, pokiaľ zdieľajú rovnaký vykurovací systém, budú udržiavať vyváženú klímu.

Nižšie výdavky za elektrinu

Keďže účty za elektrinu neustále rastú, ľudia hľadajú spôsoby, ako ušetriť. K tomu pomáha podlahové kúrenie (vďaka tepelnej účinnosť), avšak je možné využiť aj výhody fotovoltiky. Aj tak môžete ešte viac znížiť vaše účty za elektrinu.

Bezpečnosť

S podlahovým kúrením nebudete mať bezsenné noci kvôli starostiam, ako vaše deti alebo iní členovia rodiny narážajú do ostrých hrán alebo si pália ruky o horúce radiátory. Pri podlahovom kúrení bude mokrá podlaha po umývaní rýchlejšie vysychať, čím sa zníži riziko pošmyknutia, predovšetkým v kúpeľniach a kuchyniach, čo z nich robí bezpečnú voľbu pre malé deti, starších ľudí aj domáce zvieratá.

Udržiavanie čistoty

Oba typy systémov podlahového vykurovania sú skvelé aj pre alergikov, pretože nehromaždia prach ani špinu, ktorá môže príznaky alergie ešte zhoršiť.

Jednoduchá prevádzka

Podlahové kúrenie si vyžaduje veľmi malú až žiadnu údržbu a často sa dodáva s dlhou zárukou.

Lepšia tepelná účinnosť

Teplo je pri podlahovom kúrení rovnomerne rozložené v každej miestnosti a pracuje pri nižšej teplote ako tradičný radiátor.

Zvýšená hodnota domu

Pretože podlahové kúrenie je dnes už veľmi žiadúcim faktorom pre kupcov domov, vaša nehnuteľnosť tak získa na hodnote, ak ju niekedy plánujete predať. Je to teda jeden zo skvelých spôsobov, ako výhodne investovať peniaze do nehnuteľností.

Regulovateľné teploty

Ak má celý dom nainštalované podlahové kúrenie, obyvatelia nebudú musieť znášať rovnakú teplotu. Pomocou špeciálneho termostatu si každý môže meniť teplotu v miestnosti podľa vlastných potrieb.

Viac priestoru

Radiátory majú aj nevýhodu z hľadiska priestorového, pretože zaberajú zbytočne veľa miesta, ktoré by sa dalo využiť inak. Pri podlahovom vykurovaní to nehrozí a vám sa tak uvoľní veľké množstvo priestoru pre ďalší úložný priestor, pohovku či kuchynské linky.

Montáž

Ak ste domáci kutil, podlahové kúrenie je možné namontovať aj svojpomocne. A pretože skvele funguje s dlažbou aj kameňom, je ideálnou voľbou do kuchýň a kúpeľní.

Nevýhody podlahového kúrenia

Náklady na inštaláciu

Cena inštalácie sa bude líšiť v závislosti od zvoleného systému aj veľkosti miestnosti. Treba počítať aj s tým, že možno budete musieť zavolať kvalifikovaného elektrikára, aby pripojil systém k vášmu zdroju napájania.

Čas inštalácie

Inštalácia systémov na báze vody trvá dlhšie kvôli ich zložitejším požiadavkám na inštaláciu, ktorá si často vyžaduje aj niekoľko dní.

Montáž inštalácie

I keď sme vyššie spomínali, že montáž je jednoduchá, pri elektrickom vykurovaní budete pravdepodobne potrebovať na správne zapojenie káblov elektrikára. Pri teplovodnom systéme sa tiež obráťte na odborníka, aby vám nainštaloval plynný kotol, ktorý je na ohrev vody a vykurovanie tohto systému potrebný.

Ďalšie nevýhody:

  • Elektrické kúrenie je v prípade poruchy ťažšie opraviteľné
  • Elektrické kúrenie nie je vhodné pre všetky podlahové krytiny
  • Inštalácia teplovodného kúrenia by sa nemala robiť svojpomocne

Dodatočná inštalácia vs. inštalácia v novostavbe

Vhodnosť týchto systémov podlahového vykurovania sa tiež výrazne líši.

Teplovodné podlahové kúrenie je vhodnejšie pre novostavby, pretože počas procesu výstavby je jednoduchšie pripojiť tento systém vykurovania ku kotlu a zásobníku vody. Ak je projekt stavby už hotový a všetko je na svojom mieste, môže byť inštalácia problémom.

Elektrické systémy sú vhodnejšie pre renovačné projekty. Nemajú takmer žiadny vplyv na nános podlahy a nepridávajú na výške podlahy. Káble je možné jednoducho namontovať do vyrovnávacej hmoty. Ak teda chcete nainštalovať vykurovací systém len v jednej alebo dvoch miestnostiach, uprednostnie elektrický systém.

Kompatibilita s inými zdrojmi tepla

Teplovodné podlahové kúrenie funguje veľmi dobre s tepelnými čerpadlami.

Elektrický podlahový systém využíva na vykurovanie podláh skôr elektrickú energiu.

Na rozdiel od teplovodného, elektrické podlahové kúrenie vyhreje váš priestor rýchlejšie. Plusom môže byť aj využitie fotovoltiky, ktorá sa vám v rodinnom dome určite oplatí.

Zapínanie/vypínanie systémov

Vo všeobecnosti je dobré nechať systém teplovodného vykurovania bežať nepretržite, najmä počas chladných zimných mesiacov. Je to preto, že systém je pomalší a môže nejaký čas trvať, kým sa dostatočne zahreje.

Neustála prevádzka nie je veľký problém, ak teploty reguluje inteligentný termostat. Inteligentná regulácia analyzuje „správanie sa domu“ pri zmenách vonkajšej teploty, berie do úvahu zotrvačnosť vykurovacej sústavy a optimalizuje chod zdroja tepla.

Elektrické podlahové kúrenie je rýchly systém, zahreje sa v priebehu niekoľkých minút, takže ho môžete zapínať a regulovať podľa potreby.

Bezpečnosť

Pre obidva systémy platí, že ak sú všetky inštalatérske práce vykonané profesionálne, existuje iba veľmi malé riziko, že by sa mohlo niečo stať.

Voľba podlahy

Systém teplovodného vykurovania si vyžaduje dostatočný priestor pod podlahou pre rúry. Vo väčšine prípadov si proces vyžaduje zvýšenie úrovne podlahy. Kameň a dlaždice, laminát, vinyl a tenký koberec sú niektoré z vhodných možností podláh pre podlahové kúrenie na báze vody.

Inštalácia elektrického podlahového vykurovania je jednoduchšia, čiastočne preto, že systém je veľmi tenký a výber podláh je takmer rovnaký ako pri teplovodnom systéme.

Podlahové kúrenie či radiátory?

Radiátory sa tešia obľube už veľmi dlho. S nástupom podlahového vykurovania však na popularite strácajú a začínajú ťahať za kratší koniec.

Z hľadiska energetickej účinnosti sú novšie modely radiátorov lepšie ako staršie, rýchlo sa inštalujú a sú vhodné pre akúkoľvek povrchovú úpravu podlahy. Rozloženie tepla je však nerovnomerné a majú vyššie prevádzkové náklady.

Môže podlahové kúrenie nahradiť radiátory?

Pri zvažovaní inštalácie systému podlahového vykurovania je potrebné vziať do úvahy niekoľko výhod. Napríklad nižšie náklady na vykurovanie vďaka cielenému vykurovaniu alebo viac kontrolované vykurovanie celého domu. Mnohí majitelia domov sa pýtajú, či môžu vymeniť radiátory za podlahové kúrenie. Podlahové kúrenie môže po správnom zateplení domu a správnej inštalácii radiátory ľahko nahradiť.

Integrácia obnoviteľných zdrojov

Pri neustále sa zvyšujúcej potrebe byť šetrný a ohľaduplný voči životnému prostrediu a znížiť účty za elektrinu treba brať do úvahy integráciu obnoviteľných zdrojov energie počas celého procesu navrhovania a montáže.

Teplovodné podlahové kúrenie je možné použiť s akýmkoľvek zdrojom tepla vrátane štandardných plynových a olejových kotlov, sporákov a obnoviteľných technológií, ako sú tepelné čerpadlá.

Teplovodné vykurovanie je efektívnejšie ako bežný radiátorový systém. Ak k tomu dokážete využívať a napojit’ aj solárne fotovoltické systémy, elektrické podlahové kúrenie sa vám určite oplatí.

Ktorý typ si vybrať?

Investujte do systému podlahového vykurovania, ktorý bude spĺňať vaše konkrétne potreby. Zvážte diskusiu o svojom projekte s odborníkom. Spoľahlivý poskytovateľ dokáže posúdiť vaše potreby vykurovania, pomôže vám urobiť vhodné rozhodnutia a prevedie vás celým procesom.

Na záver

Inštalovanie podlahového vykurovania ako náhrady za radiátory je nielen príjemné na pohľad, ale je to aj veľká výhra pre vaše pohodlie a finančný rozpočet. Oba systémy ponúkajú mnoho výhod, či už ide o udržiavanie čistoty a bezpečnosti vo vašej domácnosti, poskytovanie príjemného a rovnomerného tepla v zime a chladu v lete alebo zvýšenie hodnoty nehnuteľností.

Bez ohľadu na to, aký systém zvolíte, dnešný široký sortiment podlahového vykurovania, vám ponúka možnosť vybrať si ten najvhodnejší a cenovo najefektívnejší systém pre váš projekt.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

 

Môže sa Vám páčiť