Otvorená verzus zatvorená kuchyňa

by spravca

Kedysi boli otvorené kuchyne, teda kuchyne prepojené s inými miestnosťami domu alebo bytu, veľkým tabu. V súčasnosti sú však čoraz obľúbenejšie. Ak stojíte pred rekonštrukciou alebo dokonca stavbou domu a neviete sa rozhodnúť, či chcete otvorenú kuchyňu, predstavíme Vám jej výhody a nevýhody.

Výhody prepojeného priestoru

Trendom súčasnosti je prepojenie kuchyne najmä s obývacou a jedálenskou časťou domácnosti. V niektorých prípadoch je priestor úplne otvorený, inokedy je predelený buď barovým pultom, prípadne pracovnou doskou. Prečo je tento trend taký obľúbený? Odpoveď je jednoduchá. Vyzerá to dobre! Domácnosť tak získava viac vzdušnosti a opticky aj viac miesta. Veľmi výhodné je teda toto riešenie najmä v malých priestoroch, ktoré potrebujú aspoň na pohľad zväčšiť.

Ďalšou veľkou výhodou je pre mnohé gazdinky napríklad to, že pri varení môžu dohliadať na deti, ktoré sledujú televíziu. Majú tak domácnosť pod kontrolou a nemusia neustále odbiehať od hrncov. To isté platí aj v prípade, že sa chcete s členmi domácnosti porozprávať aj počas varenia. Varenie tak nemusí byť nudné a môže sa doň ľahšie zapojiť celá rodina! Jednoducho – aj mama môže stráviť viac času so svojimi blízkymi.

Existujú aj nevýhody?

Samozrejme, ani takéto „open space“ riešenie nie je bez negatív a nie každému musí vyhovovať. Prepojením kuchyne a obývačky si tak do obývacej zóny prepúšťate aj kuchynské pachy, ktoré pri varení chtiac-nechtiac vznikajú. A ani poriadny digestor im často krát nedokáže zabrániť. Naopak, ak varíte niečo príjemne voňavé, môže sa toto negatívum premeniť na výhodu. Vôňa čokoládového koláča pri pozeraní televízie určite nie je na škodu! No ak máte napríklad návštevu a chcete čosi pripraviť v súkromí, v takto otvorenom priestore máte toho súkromia minimum.

Tip: Ak otvorenú kuchyňu máte, kúpte si výkonný digestor a dbajte aj na dôkladné vetranie. Pri varení sa do ovzdušia uvoľňujú škodlivé látky ako sú organické prchavé látky, NO2 či jemné prachové častice. Ak je kuchyňa súčasne aj obývačka, strávite v nej veľa času aj po varení.

Konečné rozhodnutie teda stojí na životnom štýle a preferenciách každej rodiny. Pred rekonštrukciou alebo stavbou si teda poriadne zvážte všetky pozitíva a negatíva otvorenej kuchyne, aby ste sa dokázali dobre rozhodnúť.

 

FOTO:  © Iriana Shiyan / Dollar Photo Club

Môže sa Vám páčiť

Leave a Comment