Triky pre správne osvetlenie vášho domova

Triky pre správne osvetlenie vášho domova

by spravca

Našu domácnosť si vieme najlepšie osvetliť my sami. Vieme, kde trávime najviac času pri práci a pri relaxe. Ak ste požiadali o pomoc dizajnéra, ktorý vám osvetlenie priestoru navrhne sám, aspoň skontrolujte, či to urobil správne.

Svetlom zvýrazníte čokoľvek

Či máte v domácnosti štýlovú komodu, nápaditý odkladací stolík, dizajnovú policu, alebo vitrínu, správnym osvetlením na ňu upriamite pozornosť. Podobne to funguje nielen s nábytkom, ale aj s obrazmi, farbou stien, textíliami, živými rastlinami alebo moderným vstupom do domu. Ak chcete zvýrazniť to, na čo ste hrdí, použite výrazné osvetlenie, pokojne aj veľmi nápadité, najlepšie také, ktoré verne zobrazuje farby. Svietidlá bratislavskej značky LED2 osvetlia každý špeciálny kútik v interiéri aj exteriéri. Ich prednosťou je minimalistický a nadčasový dizajn, vďaka ktorému zapadnú kamkoľvek, do súkromných priestorov aj do rezidencií.

Hlavnému osvetleniu patrí strop

Pri navrhovaní osvetlenia domu sa vždy berie do úvahy, koľko prirodzeného svetla počas dňa prenikne do príbytku cez okná. Prirodzené svetlo je základ, ku ktorému sa potom pridáva umelé osvetlenie. Najskôr je dôležité na strategickú stranu umiestniť okná, následne môžeme uvažovať, kde všade budú lampy. Hlavný svetelný zdroj v miestnosti by vždy mal visieť na strope, aby svoj jas mohol preniesť rovnomerne do celej miestnosti. Platí, že závesné svietidlá a lustre sú elegantnejším riešením ako bodové svietidlá. Pokiaľ je miestnosť väčšia, nebojte sa do nej umiestniť aj viac ako jedno hlavné svietidlo. Odporúča sa, aby bol dobre osvetlený najmä jedálenský či konferenčný stolík, ale tiež centrálna časť obývačky.

Špecifické body pre osvetlenie

Nik vám osvetlenie nenavrhne lepšie ako vy sami. Vy totiž najlepšie viete, kde radi trávite svoj voľný čas. V ktorom kútiku čítate, kde pracujete alebo leňošíte. Preto je dobré o vašich rituáloch povedať aj profesionálom, ktorí navrhovanie osvetlenia prevezmú za vás. K hlavným zdrojom osvetlenia pridajú doplnkové, ktoré vaše aktivity spríjemnia. Ďalšou funkciou doplnkových svietidiel je, že sa v priestore umiestňujú tak, aby žiadny kút miestnosti neostal tmavý. Čím viac tmavých kútov, tým pôsobí priestor nudnejšie a zanedbanejšie. Doplnkové svietidlá ako stojanové lampy, nočné lampy alebo nástenné svietidlá tiež môžete pridať tam, kde trávite najviac času a potrebujete na svoje činnosti dobre vidieť.

 

Môže sa Vám páčiť