Ako zariadiť dom pre maximálne využitie jeho potenciálu a priestoru?

Ako zariadiť dom pre maximálne využitie jeho potenciálu a priestoru?

by spravca

V súčasnej dobe je možné takmer všetko, čo sa týka zariaďovania izieb, bez ohľadu na to, či máte malý útulný bytík alebo priestranný dom. Ak chcete maximalizovať priestor, existuje mnoho riešení, ako to môžete docieliť.

To, že máte malý dom či byt, ešte neznamená, že nemôžete žiť vo veľkom. Pokiaľ máte priestranné bývanie, nemusíte riešiť optimalizáciu priestoru, no nie vždy to tak je. Bývanie sa dá ale zefektívniť aj bez toho, aby ste museli hlboko nazrieť do peňaženky. Preto vám prinášame niekoľko tipov, ako to môžete docieliť.

Využívajte úložné priestory

Efektívne úložné a organizačné riešenia sú potrebné v interiérovom dizajne, aby sa maximalizoval priestor a zachovalo sa prostredie bez neporiadku. Využívajte čo najviac vstavaný úložný priestor, ktorý vám poskytne dostatok miesta na vaše oblečenia a iné predmety.

Multifunkčný nábytok vám môže poskytnúť dodatočný priestor na odkladanie vecí a pomôže vám tak v udržiavaní poriadku. Využívajte vertikálne plochy na skladovanie, efektívne tak využijete inak nevyužité miesta.

V zásuvkách používajte rozdeľovače a organizéry, ktoré vám pomôžu udržať v nich systém a poriadok. Nezabudnite využiť nepotrebné priestory, ako napríklad priestor pod schodmi alebo skryté zákutia, ktoré by inak nemali žiadne využitie.

Aj dvere môžu ušetriť miesto

Interiérové dvere s bežným otváraním môžu byť priestorovo náročné. Pri izbách väčších rozmerov si to asi ani neuvedomíte, no v stiesnených priestoroch túto nevýhodu okamžite pocítite.

Skvelou alternatívou sú stavebné púzdra pre dvojkrídlové posuvné dvere, ktoré umožňujú zasunutie dverí priamo do steny. Okrem toho, že posuvné dvere do steny pôsobia veľmi moderne, tak vynikajúco šetria miesto. Do bezprostredného okolia dverí tak pokojne môžete umiestniť nábytok bez toho, aby pri manipulácii s dverami akokoľvek zavadzal.

Okrem posuvných dverí do steny existujú aj posuvné dvere na vonkajšiu stenu. Sú to tie dvere, ktoré je na otvorenie potrebné posunúť popri stene.

Keď sa bežné dvere otvárajú, treba počítať s určitým polomerom otvárania a priestor v rámci neho musí nevyhnutne zostať voľný. Výberom posuvných dverí na vonkajšiu stenu môžete tento problém taktiež  čiastočne vyriešiť, keďže krídlo dverí sa posúva popri stene.

Stena môže byť dobrým pomocníkom

Využitie priestoru na stenách môže byť v menších priestoroch veľmi dôležité. Aj keď možno nemáte dostatok miesta na objemný nábytok, môžete vertikálny priestor využiť vo svoj prospech inštaláciou políc, háčikov a ďalších úložných riešení na stenu.

Napríklad plávajúce police sú vynikajúcim spôsobom, ako vystaviť predmety, ako sú knihy, dekorácie alebo rastliny, a zároveň tak uvoľníte miesto na podlahe. Okrem toho môžete na steny nainštalovať háčiky na zavesenie kabátov, tašiek a klobúkov a vytvoriť tak funkčný a organizovaný vstupný priestor.

Ďalším spôsobom, ako využiť priestor na stenách, je inštalácia vešiakovej tabule. Ide o dosku, na ktorú môžete pripevniť háčiky, košíky a ďalšie úložné doplnky, čo z nej robí univerzálne a prispôsobiteľné úložné riešenie.

Môžete ju použiť v kuchyni na ukladanie hrncov, panvíc a náčinia alebo v pracovnom priestore na udržiavanie poriadku v náradí, zásobách a papieroch.

Dvojitá šatníková skriňa

Možno sa vám zdá, že zdvojnásobiť vešiakový priestor v malej skrini je nemožné, ale v skutočnosti je to veľmi jednoduché. Úplne vám postačí zavesiť dve koľajnice v rôznych výškach.

Táto metóda vám umožní využiť hornú lištu na zavesenie zvrškov a spodnú lištu na spodné oblečenie, čím efektívne zdvojnásobíte úložný priestor v skrini. Môžete tak jednoducho zvoliť ideálnu kombináciu odevov, pretože máte v odevoch väčší prehľad a dokážete ľahšie rozlíšiť, čo si chcete obliecť.

Tento prehľad v skriniach sa určite hodí pre detské šatníkové skrine. Deti časom rastú, a teda potrebujú aj stále nové a nové oblečenie. Takže potrebujete aj viac miesta. Zároveň im veľmi uľahčíte výber oblečenie, keď budú mať v skrini prehľad, čím možno ušetríte čas aj sebe.

Vyskúšajte závesné kvetináče

Pokiaľ ide o výber správneho závesného kvetináča, existuje mnoho možností, ktoré vyhovujú vášmu štýlu a požiadavkám na priestor. Môžete sa rozhodnúť pre tradičné vešiaky na rastliny alebo modernejšie geometrické kvetináče.

Ďalšou výhodou závesných rastlín je, že môžu pomôcť čistiť vzduch vo vašom dome, čím ho robia zdravším a príjemnejším. Okrem pridania zelene a štýlu do vašej izby môžu závesné rastliny tiež poskytnúť upokojujúcu a relaxačnú atmosféru.

Pokiaľ sa teda v izbe cítite stiesnene, ale chcete miestnosť oživiť a pritom nezaberať veľa priestoru, je zavesenie rastlín na strop šikovným a štýlovým riešením.

Nezabúdajte na posuvné závesy

Často sa vám môže stať, že priestor potrebujete rozdeliť napríklad z dôvodu súkromia. Neraz je táto potreba iba dočasná. Elegantným riešením je využitie hrubších závesov. Tie oddelia priestory pohľadovo a do určitej miery aj zvukovo. Namiesto stavania steny teda nainštalujete garnižu uprostred miestnosti.

Pre neporiadok využite koše

Pokiaľ ide o rýchle, cenovo dostupné a všestranné možnosti ukladania, prútené koše vám môžu pomôcť. Nielenže dodajú vášmu interiéru texturálny prvok, ale tiež pomôžu vyplniť prázdny roh alebo priestor pod konzolou a poskytnú aj praktický úložný priestor.

Jedným zo spôsobov, ako využiť prútené koše, je využiť ich na rýchle upratovanie neporiadku alebo ako miesto na uloženie každodenných predmetov, ako sú topánky alebo sezónne doplnky vo vstupnej hale.

Vďaka uloženiu nevyhnutných vecí v košoch ich môžete ľahko premiestňovať alebo ukladať podľa potreby, a to všetko pri zachovaní uprataného a organizovaného priestoru. Tieto koše môžu byť v interiéri zabudované viditeľne, alebo ich môžete vložiť do skrine.

Akým spôsobom vykurovať?

Vo vašom dome sa môžete rozhodnúť pre podlahové kúrenie alebo klasické radiátory. Podlahové kúrenie výrazne zvyšuje efektivitu výhrevnosti miestností a znižuje energetické náklady. Avšak zlá voľba podlahovej krytiny vie výsledný efekt poriadne skomplikovať.

Na druhej strane je obstarávacia cena radiátorov o niečo nižšia ako pri podlahovom kúrení. Radiátory môžu byť taktiež vhodnejšie do členitejších objektov alebo tam, kde potrebujete flexibilnejšie narábať s teplotou.

Náš tip: Poznáte výhody a nevýhody použitia radiátorov vs. podlahového kúrenia?

Finálny vzhľad domácnosti má veľkú váhu a radiátory nie sú práve dizajnovým prvkom. Navyše sa neodporúčajú zakrývať záclonami a sú obmedzením pri zariaďovaní. Podlahové kúrenie je neviditeľné, preto je ideálne do domácností s menšou metrážou, kde poskytne extra priestor vhodný napríklad na nábytok.

Nezabúdajte na peliešok domáceho maznáčika

Ak chcete svojmu zvieratku dopriať vnútorný pelech, môžete na to využiť priestor pod schodmi. Využiť môžete buď kúpený psí pelech, alebo ho môžete vytvoriť vlastnoručne. Ak je priestor pod vašimi schodmi dostatočne veľký, môžete túto interiérovú psiu búdu skombinovať s policami alebo knižnicou.

Maximum vonkajšieho obytného priestoru

Pokiaľ máte v okolí domu dostatočne veľký pozemok, určite by ste ho mali skúsiť využiť. Stavba terasy sa môže javiť ako vhodný spôsob využitia priestoru. Terasa nemusí byť vôbec komplikovaná, stačí spevnená plocha vedľa domu a nejaký prístrešok.

Inšpirujte sa: Na terénne úpravy okolo domu využite ekologické a zatrávňovacie dlažby.

A hneď nadobudnete pocit, že obytná plocha vášho domu je väčšia. Ak si terasu zariadite lepšie s rôznymi doplnkami, môžete ju používať častejšie. Bude vám pripadať ako ďalšia izba, ktorú môžu využívať všetci členovia rodiny.

Zväčšenie obytnej plochy

Pokiaľ sa rozhodnete pre radikálnejšie riešenie, môžete obytnú plochu rodinného domu zväčšiť podkrovnou vstavbou či strešnou nadstavbou. Predtým si ale musíte uvedomiť rozdiel medzi strešnou nadstavbou a podkrovnou vstavbou.

Nadstavbou sa zmení veľkosť a tvar domu, čo je dôležité pri vybavovaní stavebného povolenia. Najmenšie stavebno-technické problémy vám bude prinášať práve nadstavba na plochú strechu.

Vstavbou sa upravuje podkrovný priestor na bývanie bez toho, aby sa výrazne zmenila konštrukcia strechy a tvar domu. Obidva spôsoby môžete aj kombinovať.

Či už sa rozhodnete pre vstavbu alebo nadstavbu, je dôležité, aby ste používali len overené certifikované materiály. Môžete tým docieliť kvalitný a bezpečný výsledok.

Zateplenie domu

Zatepľovanie domu nie je len estetickou záležitosťou pre vašu nehnuteľnosť. Správny návrh zateplenia vám okrem úspory energie prinesie aj zdravšie bývanie.

Hoci sa na prvý pohľad môže cena zateplenia domu zdať vysoká, profitujete z toho niekoľko rokov. Okrem zdravotných benefitov pre vašu rodinu totiž v zime prináša zníženie nákladov na kúrenie či úsporu na chladení počas leta.

  1. Zateplenie môže zabrániť zrážaniu vodnej pary v konštrukcii. Zateplenie eliminuje vznik kondenzácie alebo zníži jej množstvo. Ak aj v konštrukcii vznikne kondenzácia, skondenzované množstvo vodnej pary bude malé a odparí sa. Zároveň sa bude kondenzačná zóna nachádzať v mieste izolantu a nie v murive alebo v lepenom spoji.
  2. Zateplenie môže taktiež zabrániť vzniku plesní v kúte, mimo kúta či v okolí okien,  a to zvýšením povrchovej teploty stien. Tieto zóny sú zvyčajne problémové. Viac sa  ochladzujú, zráža sa na nich vlhkosť, čo spôsobuje vznik nebezpečných plesní.
  3. Zlepší sa tepelná pohoda v domácnosti. Rozdiel medzi teplotou na vnútornom povrchu stien a vzduchom by nemal byť väčší ako 3–4 °C. Zabezpečuje to optimálnu tepelnú pohodu v dome. Čím vyššiu povrchovú teplotu stien dosiahnete, tým nižšiu vykurovaciu teplotu potrebujete na to, aby ste sa cítili pohodlne.
  4. Vlhkosť v dome bude stabilnejšia. Čím vyššia je povrchová teplota stien, tým menej musíte kúriť. Ak kúrite menej, ušetríte peniaze.

Záver

Existuje veľa spôsobov, ako si môžete svoj dom zariadiť a pritom efektívne využívať priestor. Celkovú úžitkovú plochu si taktiež môžete zväčšiť pomerne jednoduchými spôsobmi. Okrem efektívnosti poskytujú tieto riešenia aj mnoho iných výhod.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: https://pixabay.com/

 

 

Môže sa Vám páčiť