Využitie dronov v geodetickom meraní

by spravca

Vymoženosti 21. storočia pomáhajú v rôznych oblastiach, pričom výnimkou nie sú ani geodetické prácevyužíva aj spoločnosť GEOMAD drony, ktoré im pomáhajú pri mapovaní územia.

Drony sa vo svojej podstate stávajú čoraz viac obľúbenejšími nielen pre osobné, ale aj pracovné účely. Na začiatku ich využívali ľudia len na natáčanie svojich vlastných videí napríklad, no v posledných rokoch ich využívanie naberá na obrátkach.

Pomocník pri snímkovaní

Výhodou dronov je najmä ich efektivita a viac možností pri točení najmä takých terénov, do ktorých by sa človek po vlastných nohách dostal buď ťažko, alebo vôbec. Kvôli tomuto faktu používajú drony v rámci svojej činnosti aj pracovníci geodetickej kancelárie GEOMAD, ktorá sídli v Banskej Bystrici.

Geodetické meranie spočíva v kompletnom zdokumentovaní územia alebo pozemkov na rôzne účely. Práve vďaka dronom sa zo zdĺhavého procesu, pri ktorom by musel geodet celé územie prejsť pešo s rôznymi pomôckami na meranie, stáva záležitosť niekoľkých minút.

Efektívne a kvalitné meranie

Meranie pomocou dronov uľahčuje geodetické práce z časového, ale aj z praktického hľadiska. Pracovníci nemusia chodiť sami po celom pozemku a merať všetko ručne. Stačí na území aktivovať dron, vykonať niekoľko preletov, analyzovať územie pomocou softvéru a výsledok je na svete.

Okrem území môžu geodeti merať pomocou dronov aj tvary a veľkosti budov v okolí. Vďaka tomu budú vedieť lepšie prispôsobiť plány a projekty pre svojich budúcich klientov, ktorým môže byť napríklad aj akákoľvek investičná výstavba.

Profesionálne letecké snímkovanie pomocou dronov neposkytuje pracovníkom ako výsledok len klasické video, ale aj:

  • digitálne modely povrchu,
  • digitálne modely terénu,
  • termálne mapy,
  • multispektrálne mapy.

Používané technológie

Geodetická kancelária GEOMAD poskytuje v rámci leteckého snímkovania aj viaceré technológie, ktoré finálnym výsledkom dodajú oveľa väčšiu kvalitu. Jednou z nich je technológia LiDAR, ktorá je špecifická vďaka svojej efektívnosti merania.

Technológia LiDAR dokáže zmerať aj zložitú štruktúru na pozemku. Jej kvalitný laserový lúč dokonca vie preniknúť aj cez stromy a kríky a touto formou analyzovať skutočný terén.

Druhou technológiou je BIM, Building Information Modelling, ktorá je založená na spojení leteckého snímkovania s už spomínaným softvérom. Jej výsledkom bývajú 3D modely určené pre oblasť stavebníctva, ktorých pridaná hodnota je aj vo forme intuitívneho cloudového prostredia.

Novou službou je laserové skenovanie profesionálnym laserovým skenerom FARO Focus Premium, ktorý dokáže pre svojich používateľov získať veľmi presné a detailné 3D modely objektov.

 

Obrázok od DJI-Agras z Pixabay

 

 

 

Môže sa Vám páčiť