Stavebné práce na dome počas zimy. Ktoré sa dajú realizovať a ktoré je lepšie odložiť na jar?c

Stavebné práce na dome počas zimy. Ktoré sa dajú realizovať a ktoré je lepšie odložiť na jar?

by spravca

Stavebné práce na dome počas zimy majú svoje špecifiká. Napriek mrazivému počasiu nemusíte celú stavbu zazimovať a čakať na príchod jari. Niektoré úpravy sa dajú robiť aj v chladnejšom počasí. Samozrejme, že je potrebné dodržať isté postupy a venovať zvýšenú pozornosť bezpečnosti.

Pozor na mínusové teploty

Vo všeobecnosti platí, že všetky zimné vonkajšie stavebné úpravy musíte vždy realizovať pod prísnym dohľadom stavebných odborníkov. Dokonca aj betónovanie je možné nechať na zimu, ale len v prípade, že bude do betónu pridaná nemrznúca zmes. Toto pravidlo platí aj pre omietanie.

Napriek všetkým opatreniam a zimným materiálom sa vystavujete riziku, že príde k zníženiu kvality stavebných hmôt. Na dokončenej stavbe sa môže po nejakom čase prejaviť deformácia alebo budú v murive vznikať trhliny.

Už spomínané betónovanie a murovanie je bezpečné do mínus piatich stupňov. V jesenných a skorých zimných mesiacoch je možné pokladať strešné krytiny i zatepľovať – opäť do mínus piatich stupňov. Pozor na to, že v novembri často fúka. V nepriaznivom počasí je nutné myslieť na adekvátne pracovné zimné oblečenie a istiaci systém.

Stavba pod strechou

Ak máte dokončenú hrubú stavbu a stihli ste ju dať pod strechu, celú zimu je možné prevádzať práce vo vnútorných priestoroch. Práce v interiéri môžete vykonávať prakticky bez obmedzení v prípade, že sa vám podarilo pred zimou osadiť okná alebo ste zabezpečili izoláciu všetkých otvorov. V opačnom prípade si strážte vnútornú teplotu, pretože aj pri prácach v interiéri platia už spomínané teplotné limity.

Začať môžete s omietaním stien, stavaním priečok alebo inštaláciou sanity. Vďaka vykurovacím telesám je možné maľovať steny a pokladať podlahy. Dokončiť sa dajú všetky elektroinštalačné a inštalačné práce. Po zapojení elektriny sa práca na stavbe predĺži do večerných hodín a na jar budete mať stavbu takmer dokončenú.

Stavba pod strechou

Tieto práce nechajte na jar

V zimnom období sa absolútne nedajú robiť natieracie a penetračné práce. Pre všetky farby je odporúčaná teplota nad desať stupňov. Pri nižších teplotách farby vôbec nevsiaknu do povrchu a nedokážu uschnúť. Podobne je to s penetráciou a impregnáciou.

Prípravky na penetráciu obsahujú veľké množstvo vody, ktorá sa pri nízkych teplotách nestihne vypariť. Vyššie plusové teploty potrebujú aj lepidlá a tmely, preto by ste spojovanie vonkajších materiálov mali odložiť na obdobie, kedy teploty stúpnu stabilne nad desať stupňov.

Veľa ľudí si neuvedomuje, že na nízke teploty sú háklivé taktiež káble a trubky. Káble neklaďte pri teplote nižšej ako päť stupňov a túto teplotu dodržte aj pri inštalácii trubiek. Výnimku tvoria káble, ktoré je pred inštaláciou nutné zahriať.

Okrem samotných prác, ktoré nie je možné vykonávať v mrazivom počasí, myslite na uskladnenie stavebného materiálu. Napríklad plast sa pod vplyvom nízkych teplôt stáva krehký a praská.

Pozor na správne zazimovanie stavby a záhrady

Na zimu sa stavbu snažte dostať pod strechu. Ak sa vám to nepodarí, zakryte ju krovom so zaťaženými fóliami. V prípade, že je vaša stavba dokončená a čakajú ju len malé interiérové úpravy, mali by ste myslieť na jej zazimovanie a tiež na zazimovanie okolia domu.

  • Zastrešená stavba: Kompletne zastrešená stavba s dokončenými klampiarskymi úpravami je z dôvodu vymrznutia stavby ideálnym riešením. Máte prakticky chránený celý interiér a jediné, na čo by ste nemali zabudnúť, je ochrana potrubí a prípojok. Z potrubí odstráňte všetku vlhkosť a zazimujte ich minerálnou izoláciou.
  • Záhradný nábytok: Veľa ľudí ešte pred dokončením stavby využíva záhradný nábytok a priestory terasy pod pergolou. So záhradným nábytkom z ratanu to budete mať jednoduché. Stačí ho umyť mydlovou vodou, umiestniť do špeciálnych obalov a môžete ho pokojne nechať stáť vonku. Drevený záhradný nábytok je nutné skryť dovnútra, najlepšie do záhradného domčeka. Zároveň vám odporúčame drevený nábytok ošetriť teakovým olejom.
  • Pergola: Ak je vaša terasa pod pergolou, ktorá je vyrobená z hliníka, nebudete mať pred zimou veľa starostí s údržbou. Jediné, na čo nesmiete zabudnúť, je vytiahnutie bočných roliet a otočenie lamiel strechy pergoly do uhla 90 stupňov, aby ste zabránili usádzaniu snehu. Drevené konštrukcie pergoly sa pred zimou ošetrujú, a to buď lakom, alebo tlakovou impregnáciou. Alternatívou sú krycie plachty určené pre zazimovanie drevených pergol.
  • Záhrada: Je pravda, že záhradu riešia ľudia až po dokončení stavby. Máte napriek nedokončenej stavbe v záhradke vysadených zopár kvetín či kríkov, alebo ste ju skrášlili skalkou? Pred zimou zo záhrady odstráňte suché lístie a konáriky. Kvetinové a zeleninové záhony ošetrite organickým hnojivom a prekryte ich netkanou textíliou. Skalku ochránite ihličnatou pokrývkou.

Pozor na správne zazimovanie stavby a záhrady

Pri prácach v zime myslite na zdravie

Stavebné práce na dome vo väčšine prípadov zabezpečuje stavebná firma. Majitelia každej stavebnej spoločnosti by mali dbať na ochranu zdravia svojich zamestnancov. Nejde len o ochranu a bezpečnosť vďaka dodržiavaniu postupov či využívaniu najnovších technológií. Dôležitý je tiež komfort zamestnancov pri práci, ktorý zabezpečí kvalitné pracovné oblečenie.

Zimné pracovné oblečenie je nutné vyberať s väčším dôrazom ako letné. Počas celodennej práce v mraze sú ohrozené viaceré časti tela. Niekedy je pre laika ťažké vybrať odevy, ktoré by spĺňali všetky normy a zároveň boli pohodlné. V tomto prípade je lepšie osloviť firmy, ktoré sa zaoberajú prenájmom pracovného oblečenia.

Tieto firmy vám pomôžu s jeho výberom a budú ho udržiavať v stopercentnom stave. Profesionálne služby ponúka firma Lindström, ktorá má v ponuke široký výber nielen zimného pracovného oblečenia. Všetky kúsky zimného pracovného oblečenia poskytuje Lindström s ohľadom na zákonné normy. Každá zimná bunda, kombinézy alebo nohavice z ich ponuky sú opatrené reflexnými prvkami, ktoré zvyšujú bezpečnosť zamestnancov pracujúcich v exteriéri. Prenájom pracovného oblečenia je finančne nenáročný, šetrí vám čas, pracovné sily a zlepší imidž vašej firmy.

Časti zimného pracovného oblečenia

Pri kúpe alebo prenájme zimného pracovného oblečenia nezabudnite na každý detail, ktorý pri mínusových teplotách dokáže zohrať dôležitú úlohu. Spomínali sme zimné bundy a nohavice. Obe časti oblečenia sú vrchnou ochranou tela. Musia byť odolné voči mrazu i dažďu. Znamená to, že by mali disponovať zateplenou vložkou a nepremokavým povrchom.

Pracovné bundy a zimná obuv spoločnosti Lindström

Pracovné bundy a zimná obuv spoločnosti Lindström sú zateplené najkvalitnejšími materiálmi a ich strih umožňuje vykonávať fyzickú prácu s ohľadom na komfort zamestnanca. Pri bunde nezabudnite na to, aby mala kapucňu a okraje rukávov zakončené gumičkou alebo sťahovacím pásom.

Dôležitý je dostatočný počet vreciek a pútok na odkladanie nástrojov. Pod vrchnú časť oblečenia zabezpečte pracovníkom tričká, pracovné mikiny alebo košele z bavlny. Tento materiál dobre odvádza vlhkosť a hreje. Spodná časť oblečenia plní termoregulačnú funkciu. Vhodná je funkčná termobielizeň. Pri výbere oblečenia myslite i na doplnky ako sú rukavice, čapice a ochranné okuliare.

 

https://pixabay.com/cs/illustrations/dom%c3%a1c%c3%ad-kancel%c3%a1%c5%99-z%c5%afstat-doma-doma-5006842/

 

https://www.sunsystem.sk/sb-upload/2018/07/24_003_21_.jpg?size=post

 

https://lindstromgroup.com/wp-content/uploads/sites/20/2020/02/Lindstr%C3%B6m_HighVisPro-600×503.jpg

Môže sa Vám páčiť