Ako na tienenie a osvetlenie domu

Hra tieňov a svetiel. Ako na tienenie a osvetlenie domu

by spravca

Tienenie a osvetlenie vnútorných i vonkajších priestorov rodinných domov dokáže vytvoriť jedinečnú hru tieňov a svetiel. Táto hra by mala podčiarknuť estetickú stránku domu a zároveň byť funkčná. Vďaka vhodne zvolenému tieneniu a svieteniu dokážete ušetriť energie a vytvoriť v každom priestore útulnú atmosféru.

Tienenie ako súčasť architektonického návrhu

Výber tieniacej techniky by ste si mali premyslieť ešte pred samotnou stavbou domu. Samozrejme, aj v starších domoch je možné vďaka tieneniu vyčarovať žiadaný efekt. V štádiu prípravy výstavby je plánovanie omnoho jednoduchšie. Návrh stavby môžete ešte pozmeniť a získať tienenie, ku ktorému vám pomôže príroda. Preto by ste mali pri plánovaní stavby vedieť, v ktorých miestnostiach chcete mať viac svetla ráno a v ktorých až večer.

Ako na tienenie a osvetlenie domu

Z hľadiska úspornosti je lepšie orientovať spoločné miestnosti ako je kuchyňa, jedáleň alebo obývacia izba na západnú stranu. Získate tak svetlo na celé popoludnie a ušetríte na svietení. Na druhej strane slnečná energia extrémne prehreje miestnosti. Tu na rad prichádzajú tieniace techniky.

Výber máte naozaj široký nielen pre interiér, ale tiež pre exteriér. Medzi najviac preferované interiérové tieniace techniky patria žalúzie, rolety deň a noc, klasické rolety a posuvné panelové steny. Ako doplnok vám skvele poslúžia závesy. Do exteriéru môžete zvoliť predokenné rolety, vonkajšie žalúzie, markízy alebo čoraz obľúbenejšie slnolamy.

Interiérové tieniace techniky

Klasické žalúzie sú stálicou v oblasti tieniacej techniky. Žalúzie sa vyrábajú vo vertikálnom alebo horizontálnom prevedení. Najčastejšie sa stretnete so žalúziami vyrobenými z hliníka alebo textílií. Čoraz viac sa využívajú aj netradičné materiály, napríklad bambus.

Otočné lamely vám umožnia buď tieniť, alebo naopak pustiť svetlo do priestoru. Regulovanie svetla je pomocou žalúzií naozaj jednoduché. Žalúzie nájdete v obchodoch v rôznych farbách, vďaka ktorým môžete dosiahnuť aj úplne zatemnenie. Medzi ich najväčšie nevýhody patrí strohý dizajn a v prípade niektorých materiálov horšia údržba.

Alternatívou k žalúziám sú rolety deň a noc. Na prvý pohľad vyzerajú ako klasické jednoliate rolety, ale keď sa pozriete bližšie, zistíte, že sa v ich tele striedajú priesvitné a tmavé pásy. Tieto pásy môžete zmenšovať alebo zväčšovať podľa toho, koľko svetla chcete do izby prepustiť.

Ako na tienenie a osvetlenie domu

Roletami deň a noc sa dá dosiahnuť úplné zatemnenie, sú nenáročné na údržbu, jednoducho sa ovládajú a dajú sa prispôsobiť akýmkoľvek rozmerom okien. Nevýhodou je vyššia horľavosť a nižšia schopnosť tienenia pri bledších odtieňoch textílií. Ak máte okná väčších rozmerov, odporúčame vám tienenie vo forme posuvných panelov.

Exteriérové tieniace techniky

Na vonkajšie tienenie sa často využívajú hliníkové predokenné rolety. Vonkajšie rolety sú dobrou tepelnou izoláciou a počas slnečných dní skvelou možnosťou ako zatieniť priestor. Ľudia ich preferujú aj kvôli čiastočnej ochrane proti hluku a pre zvýšenie bezpečnosti proti vlámaniu. Podľa zvoleného materiálu dokážete vďaka exteriérovým roletám ušetriť až 30 % na energiách. Nevýhodou je horšia regulácia priepustnosti svetla. Kvôli tomu sa časť ľudí rozhodne pre screenové rolety. Screenové rolety sú veľmi odolné voči vetru, dobre sa čistia, odrážajú žiarenie a sú priehľadné len z jednej strany.

Na moderných novostavbách vám odporúčame vonkajšie tienenie pomocou slnolamov. Slnolamy bránia priamemu prieniku slnečného žiarenia do interiéru bez toho, aby ste prišli o svetelný komfort. Hliníkové slnolamy sú veľmi odolné, dajú sa vyrobiť v pevnom i posuvnom variante a znížia vaše náklady na chladenie priestorov.

Výber vhodného svietenia dokáže robiť zázraky a ušetriť

Po vyriešení tienenia by ste sa mali zamerať na osvetlenie jednotlivých miestností. Osvetlenie patrí tiež na terasu a do záhrady. Môžeme povedať, že je jedno, či ide o interiér alebo exteriér, pretože jediným naozaj praktickým a úsporným riešením je LED svietenie.

Možno už teraz využívate LED žiarovky, ale LED technológie nekončia len pri žiarovkách. Prechod z klasických žiaroviek a starých lámp vám prinesie mnohé výhody.

Najväčšie výhody LED svietenia: až 90 % úspora energií na svietenie, bezpečnosť, dlhá životnosť a možnosť plnej recyklácie. Forma osvetlenia musí spĺňať rôzne kritériá podľa typu priestoru. Kuchyňa, detská izba alebo pracovňa sú miestnosti, ktoré si vyžadujú intenzívnejšie osvetlenie. Svetlo nielenže tvorí atmosféru, ale vplýva tiež na vašu náladu a znižuje riziko poškodenia zraku či bolestí hlavy.

Osvetlenie kuchyne a obývacej izby

Pri výbere osvetlenia do kuchyne a do obývacej izby myslite na to, že v týchto dvoch miestnostiach pracujete. Svetlo umiestnite tak, aby ste si pri varení alebo žehlení netienili na pracovnú dosku.

Hlavné osvetlenie do týchto dvoch miestností môžete zvoliť vo forme lustra. Veľmi praktické sú posuvné lustre, ktoré sa dajú znížiť až k pracovnému miestu. Doplnkové osvetlenie vo forme stojacich lámp, bodových svetiel alebo LED pásov bude bodkou k dokonalosti a dotvoreniu atmosféry.

Osvetlenie spálne a detskej izby

V spálni i v detskej izbe nesmú okrem hlavného lustra chýbať malé lampičky. V spálni by mali stáť buď na nočnom stolíku, alebo byť umiestnené priamo nad čelom postele.

V súčasnosti dáva veľa ľudí prednosť dotykovým a stmievateľným stolným lampám. V detskej izbe na pracovnom stole umiestnite lampu tak, aby osvetľovala priestor, kde dieťa píše a učí sa. Deti ocenia lampičky s rozprávkovými motívmi.

Pozor však na bezpečnosť. Musia byť vyrobené z nerozbitných materiálov. Aj v spálni a detskej izbe sa nájde miesto na LED pásiky – okolo postele, v rámoch obrazov, v skrini alebo vo vnútri políc.

Osvetlenie exteriéru

Osvetlenie exteriéru pozostáva zo svetiel na terase a v záhrade. Využiť môžete fasádne osvetlenie, zápustné svetlá v okolí chodníka, reflektory alebo LED stojace lampy.

Vo väčšine prípadov ide o estetickú funkciu – nasvietenie kríkov, stromov, bazéna. Funkčné by malo byť hlavne svietenie na prístupovej ceste, pri hlavnom vchode a nad garážou.

 

Môže sa Vám páčiť