Sťahovanie do domu – čo vás všetko čaká

by spravca

Zmena adresy v súvislosti so sťahovaním je vždy tak trochu adrenalín. Na jednej strane je to radosť, no na strane druhej zase obavy, aby sa na niečo nezabudlo a všetko prebehlo hladko. Pokiaľ sa sťahujete do novopostaveného domu či bytu, máte situáciu jednoduchšiu. Čo však v prípade, ak  ide o starší dom? O tom si povieme  v našom článku.

Nastal veľký deň, podpísali ste kúpno-predajnú zmluvu a získali ste svoj vysnívaný dom. Starosti však ešte ani zďaleka nekončia. Prichádza na rad vypratanie, prerábka a sťahovanie. Prichádzajú obavy, ako to celé bez stresov zvládnuť.

Čo so sebou prináša sťahovanie do staršieho domu?

Ak ste kúpili dom od starších ľudí, ešte vôbec predtým, ako si zabalíte prvú krabicu, by ste mali dom vypratať. Zbavíte sa tak nepotrebných vecí a starého nábytku, nič vám potom nebude brániť tomu, aby ste si dom zariadili po svojom. Na vypratávanie domov je samozrejme najlepšie zavolať firmu, ktorá sa vám zároveň postará aj o likvidáciu odpadu.

Ak sa rozhodnete zmeniť rozmiestnenie izieb či niektorú izbu zväčšiť, prichádajú na rad búracie práce. Aj v  tomto prípade je výhodné poradiť sa a zavolať na pomoc odborníkov, vyhnete sa tak prípadným problémom pri prestavbe a budete mať istotu, že ste našli väčšinu závad. Najmä, aby sa vám nestalo, že sa pustíte do búrania nosnej steny, prípadne, aby samotné odstránenie steny prebehlo ľahko.

V súvislosti s prestavbou určite vašej pozornosti neunikne ani potreba rekonštruovania podláh, prípadne ich budete musieť urobiť na novo. Liate potery oceníte najmä vtedy, ak budete potrebovať podlahu vyrovnať. V súčasnosti je v tomto smere najlepším riešením anhydritový poter, ktorý so sebou prináša viacero výhod. Tie oceníte najmä vtedy, ak sa sťahujete na dedinu, alebo ide o miestnosť, kde je predpokladaná väčšia záťaž. Vyznačuje sa totiž vysokou pevnosťou v tlaku a výbornou tepelnou vodivosťou, ktorá je veľmi výhodná v prípade, ak uvažujete o podlahovom kúrení.

Baliace práce

Aj v pôvodnom bydlisku treba začať s vypratávaním a triedením vecí. Musíte sa rozhodnúť, čo si vezmete do nového domova a čo vyhodíte. Napríklad staré a nepotrebné oblečenie, rozbité hračky, hrnčeky… To všetko by vám len zbytočne zahlcovalo váš nový domov. Tiež si dobre premyslite, ktorý nábytok si so sebou vezmete, a ktorého sa bude lepšie zbaviť. V tomto smere je napríklad v zahraničí častým zvykom urobiť burzu svojich starých vecí. Nielenže sa zbavíte nepotrebného, ale ešte na tom aj trocha zarobíte.

Keď máte vytriedené, môžete začať chystať veci do nového domova. Bez krabíc sa určite nezaobídete. Je preto dobré ešte pred sťahovaním začať s prípravami a urobiť si ich dostatočnú zásobu. Nezabudnite si ich popísať a označiť, aby ste v tom nastávajúcom zmätku v novom domove potom nemuseli vaše veci v krabiciach pracne vyhľadávať.

A nakoniec pamätajte aj na ťažký nábytok, ktorý si chcete so sebou zobrať. Napríklad čalúnené sedačky, ktoré sa nedajú rozobrať, je treba potiahnuť igelitom. Nikdy neviete, či práve počas vášho sťahovania nezačne pršať. V prípade, že ide o sťahovanie v Bratislave, kompletne všetky tieto záležitosti za vás vyrieši sťahovacia firma Progo. V podstate vám sa stačí iba pobaliť. Ak sa sťahujete do menšieho mesta či dediny, informujte sa u lokálnej sťahovacej firmy, či dokážu zabezpečiť sťahovanie v takom rozsahu.

Administratívne povinnosti

Po presťahovaní do nového ešte vaše starosti nekončia. Sú tu tiež záležitosti v súvislosti so zmenou adresy, ktoré treba čo najskôr riešiť. Ako prvé je preto potrebné vybaviť si nový občiansky preukaz a zájsť na príslušný mestský úrad, kde na matrike prehlásite trvalý pobyt. K tomu budete potrebovať list vlastníctva nehnuteľnosti alebo potvrdenie vlastníka nehnuteľnosti o vašom oprávnení užívať nehnuteľnosť a občiansky preukaz. V prípade ak ste vlastníkom automobilu, nezabudnite ani na nový vodičský preukaz, ktorý si vybavíte na príslušnom okresnom dopravnom inšpektoráte.

Ďalej je tu povinnosť voči zdravotnej poisťovni, kam treba priniesť potvrdenie o trvalom pobyte a riadne tak zmenu adresy nahlásiť. Pochopiteľne, zmenu adresy nezabudnite nahlásiť aj svojmu zamestnávateľovi, ktorý túto informáciu posunie sociálnej poisťovni. S týmto krokom rozhodne neotáľajte, najmä ak ste SZČO, pretože je tu lehota, ktorú treba dodržať. Inak vám hrozí pokuta.

Dôležité je tiež čo najskôr začať s nahlásením zmeny adresy ohľadom  dodávateľských služieb energií. V súvislosti s prepisom užívateľa elektriny, vodovodnej prípojky a plynu je najrýchlejším riešením zavolať si na príslušné miesta. Avšak je dobré i navštíviť webové stránky dodávateľských organizácií, kde získate všetky potrebné informácie, ktoré budete potrebovať na prepis. Tiež nezabudnite na koncesionárske poplatky, ktoré sa samozrejme dnes už dajú vybaviť aj elektronicky.

A v neposlednom rade je tu ešte povinnosť voči obci. To znamená, že odo dňa povolenia vkladu do katastra nehnuteľností vám plynie lehota na to, aby ste sa prihlásili na príslušnom mestskom úrade ohľadom dane z nehnuteĺnosti. Budete potrebovať kúpno-predajnú zmluvu a list vlastníctva. Tiež nezabudnite na komunálny odpad.

Môže sa Vám páčiť