Viete, aké stroje sú vhodné na náročné zemné práce?

by spravca

Čakajú vás náročné zemné práce? Premýšľate nad výberom vhodnej techniky? Stavte na použité stroje a vyberte si v požičovni. Pozrite sa, čo budete potrebovať.

Zemné stroje – ktoré sú to?

Zemné stroje sú určené na ťažbu zeminy, jej nakladanie na dopravné prostriedky, prepravu, prípadne rozprestieranie a zhutnenie. Medzi základné typy takýchto strojov môžeme zaradiť nasledovné:

  • stroje na ťažbu – rýpadlá, rýpadlo-nakladače, dozéry, skrejpery, rozrývače, zemné frézy;
  • stroje na manipuláciu a dopravu – nakladače, manipulátory, skrejpery;
  • zhutňovacie stroje (tiež cestné stroje).

Pásové rýpadlá nad 40 ton

Najvyššia hmotnostná trieda nájde uplatnenie predovšetkým pri rozsiahlych zemných prácach, aj tých najťažších, taktiež v ťažobnom priemysle. Tieto stroje sa vyznačujú najnižšími nákladmi na m³ pri nakladaní na pevné dampre.

Rýpadlo-nakladače

Ide o univerzálne rýpacie a nakladacie stroje. Všetky modely sú vybavené robustnou konštrukciou zdvihových ramien nakladacej lopaty, ktorá umožňuje vyvinúť veľké vylamovacie sily. Tieto stroje sú ako stvorené na náročné zemné práce.

Skejpre

Ak je potrebné vypratať veľké plochy s ľahko rozpojiteľnou pôdou a so vzdialenosťou prevozu do cca 1 km, skrejpre sú skvelou ekonomickou alternatívou ku iným nakladacím systémom. Rovnako tieto zemné stroje využijete pri stavbe letísk, hrádzí, diaľníc a koľajových trás ako aj v pozemnom staviteľstve.

Pásové dozéry

Dozéry sú univerzálnymi pomocníkmi pri každej väčšej úprave terénu. V týchto prípadoch oceníte vyššiu hmotnostnú triedu strojov CAT (17 až 22 ton). Ich typickým znakom je zvýšené hnacie koleso pásu. Dlhý podvozok so širokým rozchodom pásov zaručuje stabilitu a má vlastnosti potrebné na jemné zarovnávanie.

Kĺbové dumpre

V prostredí náročného terénu sa vám zídu kĺbové dumpre s nosnosťou až 23 ton. Pohon všetkých kolies, hydro-pneumatické pérovanie prednej nápravy s dlhým zdvihom a výkyvné uloženie zadných náprav zabezpečia pokojnú jazdu po vlhkom teréne.

Zemné frézy

Pôdne stabilizačné frézy majú široké spektrum využitia. Predovšetkým pri stavbe diaľnic, železničných koridorov a plôch komerčných zón. Tieto zemné stroje sa však hodia aj na zakladanie skládok, či pri utesnení skládok proti podzemnej vode.

Zeminové valce

Hľadáte špeciálne ťahačové valce na zemné práce? Stavte na tie od výrobcu Caterpillar, s hmotnosťou 7 až 20 ton. Líšia sa od ostatných vďaka niekoľkým atribútom:

  • stúpanie zabezpečené hydrostatickým dvojkruhovým pohonným systémom
  • systém excentrických závaží s oceľovými brokmi v púzdrach
  • nastavenie dvoch amplitúd pre rôzne pôdne pomery.

Čo ďalšie môžete nájsť v požičovni použitých strojov?

Okrem týchto špeciálnych strojov pri náročných zemných prácach možno tiež oceníte motorové fúriky DT08 s nosnosťou až 800 ton. Títo pomocníci vám uľahčia lopotu. Gumené pásy a optimálne rozdelenie hmotnosti znižujú tlak na zem a zabraňujú poškodeniu jemných povrchov.

Ak hľadáte niečo univerzálnejšie, odporúčame vám napríklad teleskopické manipulátory či minibager. Kde ich nájsť? Požičovňa stavebných strojov Zeppelin vám ich poskytne spolu s ďalším potrebným vybavením. Nájdete ju v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach.

 

 

Môže sa Vám páčiť