Ako sa v zime starať o auto

by spravca

Zimné obdobie je ťažké nielen pre ľudí, no i pre autá. Obzvlášť v týchto kalendárnych mesiacoch je nevyhnutná starostlivosť o auto. Treba sa hlavne starať o regulárnu technickú a vizuálnu kontrolu. Hlavne netreba nič podceňovať alebo zanedbávať. V tomto článku si vysvetlíme ako sa starať o vozidlo v zime, kedy ho trápi sneh alebo ľad.

Počasie je v zime náročné a mrazivé, pričom sa môže hocikedy zmeniť. Kvôli tomu je dobré vedieť niekoľko preukázateľných praktík, vďaka ktorým zimná starostlivosť o auto nebude problémom. A nie je to len o tom vymeniť letné pneumatiky za zimné. Čo dokáže pomôcť voči snehu a mrazu?

Sledujte zmes do ostrekovačov

Ak chcete pre svoje auto kvalitnú starostlivosť, je treba sa vyhýbať lacným nemrznúcim zmesiam do ostrekovačov. Bývajú totiž agresívne a môžu viesť k poškodeniu strechy, čelného skla alebo trysiek. V konečnom dôsledku neušetríte, pretože lacnejšie produkty sa nakoniec prejavia v poškodenom aute.

Pravidelne a kvalitne umyte auto

Zrejme si už ste vedomý, že soľ určená na posýpanie je pomerne agresívna a dokáže poškodiť podvozkové časti auta, ako aj lak. Z tohto dôvodu je potrebné automobil kvalitne a pravidelnejšie umývať. Podvozkovú časť je pritom dôležité umývať tlakovou vodou. Ako ukázal nejeden test pneumatík, zbavíte sa tak soli a ďalších nečistôt, ktoré sa nachádzajú na ťažšie dostupných miestach auta, ako sú pneumatiky.

Nezabudnite použiť gumové rohože 

Hoci gumové rohože nie sú na pohľad najkrajšie a možno ich nepreferujete v aute, v zimných mesiacoch sú v skutku využiteľné. Sneh a voda, ktoré sa dostanú do interiéru auta nie sú absorbované rovnako ako klasické koberčeky. Vyhnete sa tak aj nepríjemnému zápachu alebo zahmleným sklám. Veľmi ľahko sa taktiež umývajú, kedy ich stačí opláchnuť vodou.

Klimatizácia sa dá využiť aj v chladnom počasí

Klimatizácia je užitočná nielen v letnom období, ale aj v zimnom. Dokáže totiž pomôcť so zahmlenými oknami. Raz za čas spustiť klimatizáciu pomôže so zabezpečením kvalitnejšieho vzduchu v kabíne. Treba ju však vydezinfikovať.

Používajte vosk

Ak chcete svoj automobil chrániť pred namŕzaním, ľadom alebo soľou, nešetrite v zimnom období na vosku. Rovnako ako to platí pre hliníkové disky, aj o karosériu je nutné sa starať pravidelne, ešte predtým, než začne zima. Najlepšie je navoskovať dve vrstvy. Následne treba počas zimných mesiacov automobil niekoľkokrát prevoskovať. Karoséria sa tak menej špiní a lak je chránený. Automobily, ktoré neboli cez zimu navoskované majú počas jari na pohľad slabší lesk.

 

 

 

Môže sa Vám páčiť