Aké druhy kosačiek sú aktuálne k dispozícii na trhu – nájdite tú svoju

Aké druhy kosačiek sú aktuálne k dispozícii na trhu – nájdite tú svoju

by spravca

Starostlivosť o záhradku (či už je priamo pri rodinnom dome alebo samostatne v kolónii) nevyhnutne vyžaduje nákup vhodného náradia, ktoré podporí rast pestovaných rastlín a naopak skrotí rast tých nežiadúcich. Medzi základné vybavenie preto patrí i kosačka, spĺňa obe funkcie.

Náradie, ktoré sa používa v domácnosti a na záhrade, je v dnešnej dobe možné si zadovážiť v celom spektre možností. Najmä preto je voľba vhodného typu a modelu veľmi dôležitým krokom, ktorý môže výrazne ovplyvniť čas strávený ich používaním, vašu vlastnú námahu i náklady na ich prevádzku. Ak sa teda chystáte kúpiť si na záhradu novú kosačku, mali by ste postupovať podľa niekoľkých špecifických pravidiel.

Na čo sa zamerať pri výbere kosačky

Jednotlivé druhy kosačiek sa medzi sebou líšia nielen výkonom, ale i prevedením, autonómiou či používaným typom motoru, zberu pokosenej trávy apod. Z tohto dôvodu je možné deliť kosačky podľa niekoľkých kategórií zahŕňajúcich predovšetkým typ pohonu a typ žacieho ústrojenstva. Veľmi dôležitým aspektom pri výbere kosačky je však vždy veľkosť, tvar a výškový profil pozemku, od ktorých sa odvíja predpokladaná frekvencia používania a výkon.

Druhy kosačiek podľa celkového použitia

Kosačky bývajú spravidla prispôsobené predovšetkým priestoru, ktorom budú používané, preto sa primárne členia podľa veľkosti samotného náradia. V tomto ohľade sú rozoznávané:

  • strunové kosačky (nahradzujúce kosy vďaka oveľa vyššiemu výkonu)
  • krovinorezy
  • manuálne kosačky mechanické (tlačné)
  • manuálne kosačky s pohonom
  • robotické mkosačky (autonómne)
  • ridery
  • traktorové kosačky

Podľa veľkosti a výkonu sú tak kosačky vyberané predovšetkým v nadväznosti na veľkosť plochy a kvalitu porastu, ktoré budú obsluhovať. U menších plôch si spravidla vystačíte ručnými kosačkami, u väčších sa už naopak vyplatí investovať do kosačiek s určitou formou pohonu. Ak sa potrebujete zbaviť vysokej trávy, je vhodnejšia kosačka strunová či krovinorez, prípadne mulčovaciu kosačku.

Druhy kosačiek podľa pohonu

U väčších záhrad či trávnatých pozemkov je lepšie spoliehať sa na kosačky motorové, ktoré umožňujú výrazne zefektívniť prevádzku a skrátiť tak celkovú dobu práce. Z tohto pohľadu sú rozlišovane tri typy kosačiek, a to:

  • elektrické
  • benzínové
  • akumulátorové

Elektrické kosačky sú vhodné na menšie záhradky s prístupom k zdroju napájanie s pomerne rovinatým terénom a pravidelným tvarom. Jej hlavnou nevýhodou je nutnosť prepojenia kabeláže, a teda obmedzenie pohybu, je však veľmi tichá a nenáročná na údržbu. Problém priestorového obmedzenia riešia kosačky akumulátorové, ktoré sa vyrábajú i v robotickej variante a sú vhodné pre menšie záhradky s nepravidelným tvarom. Benzínové kosačky (vyrábané ako tlačné alebo ridery či traktory) sú určené pre veľké záhradky a pozemky. Zvláštnym riešením sú potom kosačky svahové určené do náročnejších terénov (spravidla ide o diaľkovo ovládané zariadenia).

Druhy kosačiek podľa žacieho ústrojenstva a ďalších prvkov

Žacie ústrojenstvo určuje, akým spôsobom je tráva spracovávané, aké sú možnosti nastavenia jej dĺžky. V tomto smere sú rozlišované kosačky:

  • vretenové
  • bubnové
  • rotačné
  • lištové
  • cepové

Vretenové a rotačné kosačky sú určené predovšetkým na pravidelnú údržbu krátkych tráv, ostatné druhy sa hodia na lúky či málo využívané plochy. Veľmi dôležitým aspektom konštrukcie a technológie žatia je potom i opatrenie zbernou nádobou.

 

 

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

 

Peter Kováč

Copywriter

Copywriter, ktorý píše od roku 2017 a má skúsenosti aj v oblasti SEO. Vytvára jasné a účinné texty, ktoré dokáže ľahko prispôsobiť potrebám klienta a jeho zákazníkov. Okrem toho sa venuje aj technologickým témam a niektoré jeho texty nájdete na produktvdetaile.sk.

 

 

Môže sa Vám páčiť