Po schodoch, po schodoch: Ako na stavbu schodov v exteriéri?

Po schodoch, po schodoch: Ako na stavbu schodov v exteriéri?

by spravca

Vonkajšie schodisko, tak ako každé iné, slúži na prekonanie výškových rozdielov. Obvykle ide o výškový rozdiel medzi úrovňou terénu a vstupnými dverami do domu, či do jeho ďalších poschodí. Vzhľadom na dostatočné množstvo priestoru máte pri vonkajšom schodisku viac možností, čo sa týka tvaru, veľkosti a prevedenia.

Pred stavbou

Vonkajšie schody môžu viesť z domu na terasu alebo záhradu, z terasy na záhradu alebo rozdeľovať svahovitý pozemok tak, aby sa po ňom dalo chodiť. Vo všetkých prípadoch by ste pri ich plánovaní mali zvážiť niekoľko aspektov, ktoré sú zásadné pre funkčnosť aj estetický dojem.

  • Materiál Vonkajšie schody sú vystavené vetru, dažďu, mrazu a slnku. Ich materiál by mal byť ideálne neporézny a voči všetkým týmto vplyvom odolný. Materiál by mal byť taktiež protišmykový, čím zabránite nepríjemným nehodám.
  • Sklon ​​Na pohodlnú chôdzu je ideálny sklon schodov maximálne 35 stupňov.
  • Pohyby pôdy – Ak je pozemok príkry a podložie a pôda majú tendenciu sa zosypávať, bude treba voliť vonkajšie schody z obzvlášť pevných materiálov. Lepšie je použiť aj ďalšie spevňujúce prvky terénu, ako sú napríklad gabiónové koše.
  • Veľkosť – Hĺbka nášľapnej plochy by mala byť aspoň 18 cm, ideálne však 23 cm. Optimálna výška schodu je 15 cm, šírka od 50 cm.
  • Vzhľad – Dizajn schodov by mal ladiť so štýlom domu, terasy, plotu, altánku a ďalších prvkov.
  • Rozvrhnutie – Záhradu môžete pomocou schodov rozdeliť napríklad na relaxačnú, okrasnú a úžitkovú časť. Schody potom jednotlivé zóny oddelia a zároveň umožnia pohyb medzi nimi.
  • Osvetlenie – Z domu nechodíme vždy len cez deň, svetlo na schody je tak dôležitým bezpečnostným prvkom.
  • Rastliny – Pomocou nich môžete schody výrazne skrášliť. Okolo užších schodov sa viac hodia nižšie rastliny, ak sú schody širšie, môžete okolo nich vysadiť vyššie kríky.

Materiál na schody

Najjednoduchším riešením, ako sa vyhnúť dlhému premýšľaniu, je povolať odbornú firmu, ktorá vám na základe obhliadnutia situácie vyhotoví návrh budúceho vonkajšieho schodiska. Návrh by mal zahŕňať rozmery, počet stupňov, použité materiály a typ prevedenia spolu s požiadavkami na stavebné povolenie či ohlásenie stavby.

Všetky rozhodnutia a návrhy si ale môžete urobiť aj sami. Na výber je plná škála často používaných materiálov na výstavbu schodov. A práve výstavba schodov môže byť jednoduchým a praktickým spôsobom, ako zariadiť záhradu.

Kovové schodisko

Ide o najbežnejší materiál pri vonkajších schodiskách. Najčastejšie sa používa oceľ či nerez, ktorá je odolná proti korózii. Tá by mohla do budúcnosti schody porušiť. Okrem vysokej odolnosti môžu byť priestorovo nenáročné a vyrábajú sa aj ako prefabrikáty.

V každom prípade je potrebné zaistiť protišmykovú úpravu stupňov, aby bola dosiahnutá požadovaná bezpečnosť. V prípade kovových schodísk sa tento problém rieši pomocou mriežkovaných alebo vyfrézovaných nášľapov. Častým variantom je tiež kombinácia kovovej konštrukcie s drevenými prvkami na dosiahnutie lepšieho estetického dojmu.

Drevené schodisko

V prípade dreva je už od začiatku nutné počítať s tým, že dôjde k jeho hnitiu. Nakoniec budete musieť opraviť alebo vymeniť konštrukčné časti schodov.

Betónové schodisko

Betónové schodisko

Pokiaľ ste ale zástancom prírodného vzhľadu a chcete, aby schody dotvorili celkový estetický dojem, tak potom je toto schodisko práve pre vás. Vzhľadom na drsné klimatické podmienky je vhodné zvoliť čo najtvrdšie drevo, ktoré má nízku nasiakavosť a vysokú pevnosť. Jeho vlastnosti môžete podporiť povrchovou úpravou.

Betónové schodisko

Betón je materiál, ktorý sa skvele hodí na vonkajšie schodisko. Nielenže má vysokú odolnosť, ale vďaka takmer nekonečnému množstvu variantov je možné dosiahnuť ako tradičný, tak aj veľmi neobvyklý a zaujímavý vzhľad.

Predpoklad bezpečnosti schodiska je zaistený vyspádovaním jednotlivých stupňov tak, aby na nich nezostávala voda, a teda nemohlo dôjsť k pošmyknutiu či vytvoreniu ľadovej plochy.

Kamenné schodisko

Ide o variant, ktorý sa s obľubou používa hlavne pri záhradných schodiskách pri prekonaní terénnej nerovnosti na vašom pozemku. Vlastnosti sú podobné ako pri betóne, ale vykonávanie je náročnejšie a výsledná cena vyššia.

Dláždené schodisko

Aj dláždené schody môžu mať mnoho podôb. Dlažbu je možné položiť na zem alebo s ňou obložiť betónové alebo kovové schody. Vždy vyberajte iba dlažbu, ktorá je určená na vonkajšie použitie.

Schody z paliet

Palety sú vďačným materiálom mnohých domácich majstrov, pretože prácu s nimi totiž zvládne úplne každý. Pokiaľ nie ste manuálne zruční, stačí ich len poskladať na seba a získate originálne schody na terasu.

Ak sa chcete viac hrať, je možné ich rozobrať a následne zostaviť podľa toho, ako potrebujete. Vyrobiť z nich môžete aj okrasné kvetináče, posedenie alebo stoly.

Schody z pneumatík

Prikláňate sa skôr k recyklácii než k nákupom nových materiálov? Vyrobte si vonkajšie schody zo starých pneumatík. Aby schody nevyzerali ako skládka, ale ako premyslený koncept, môžete z pneumatík urobiť aj kvetináče.

Ako postupovať?

Čo sa týka prevedenia, tak máte viac možností, ako vonkajšie schody vybudovať. Samozrejme záleží hlavne na ich účele a umiestnení. Iné požiadavky budete mať pre schody do domu a iné zas pre záhradné schody.

Všeobecne ich možno vytvoriť priamo na mieste pomocou debnenia alebo betónových palisád. Druhou variantou je použitie prefabrikovaného systému. Tento variant je vysoko praktický, ľahko uskutočniteľný a časovo nenáročný.

Základ pre schodisko

Ak sa zameriate na schodisko priamo pri dome, a nie v teréne na záhrade, tak je pred samotnou schodiskovou konštrukciou potrebné urobiť základ, aby nedochádzalo k pohybu schodiska vplyvom zmien v podloží.

Aby bolo zaťaženie spôsobené tiažou schodiska rovnomerne prenesené do podložia, tak sa prvýkrát vybuduje základová pätka, ktorá zaistí prenos zaťaženia a zabráni posunu či inému pohybu schodiska. Základovú pätku je možné opäť vybetónovať priamo na mieste alebo je možné použiť prefabrikát.

Vytvorenie stupňov schodiska

Schodiskové stupne je možné ukladať na pripravený betónový podklad alebo iba na zhutnený spevnený podklad. Podľa daného systému sa schodnice na pripravený betón môžu lepiť alebo spájať na zámok, čo ponúka úsporu materiálu.

Prefabrikované schodiskové stupne sa spájajú na sucho. Ponúka to veľkú výhodu, pretože nemusíte pri výstavbe čakať na zasychanie lepidla či malty. Prefabrikovaný systém je pomerne populárny a vhodný aj vtedy, keď si chcete napríklad oplotiť pozemok betónovým plotom.

Sklon schodiskových stupňov

Dôležité je dodržať minimálny sklon jednotlivých stupňov tak, aby voda, ktorá sa na schode vyskytne, bola schopná odtiecť preč a nehromadila sa na povrchu schodov.

Ak nechcete použiť prefabrikovaný systém, tak môžete urobiť schody monolitické. Do pripraveného debnenia nalejete betónovú zmes prostého betónu, ktorú po zhutnení necháte zaschnúť. Monolitické schody potom môžete ozvláštniť povrchovou úpravou alebo aj obkladom.

Nezabúdajte na zábradlie

Samotné schody nie sú jediným dôležitým prvkom. V prípade, ak budú mať viac ako 5 stupňov a sklon schodiska bude pod uhlom nad 25 stupňov, mali by byť schody vybavené aj zábradlím. Šírka schodiskových ramien určuje, či je zábradlie nutné na jednej strane, alebo na oboch.

Pri použití zábradlia je potrebné splniť určité podmienky a parametre:

  • Osadenie zábradlia môže byť zvrchu aj z boku. Držadlo na zábradlí musí byť vhodné pre uchopenie rukou. Ak je duté, na konci musí byť uzavreté.
  • Do priechodnej šírky schodov môže osadenie zábradlia zasahovať najviac 50 mm, madlá zábradlia na ruky v jeho hornej časti najviac do 100 mm.
  • Medzery v zábradlí nesmú byť väčšie ako 120 mm, či už pôjde o medzery medzi tyčami alebo nejakými tabuľami.
  • Najmenšia výška zábradlia môže byť 900 mm. Zábradlie musí byť vyššie, ak je hĺbka voľného priestoru pod schodiskom nad 3 metre.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov

 

 

 

Môže sa Vám páčiť