Terasa pre dokonalý relax, alebo ako zariadiť terasu prakticky a útulne

Terasa pre dokonalý relax, alebo ako zariadiť terasu prakticky a útulne

by spravca

Terasa je skvelý spôsob, ako rozšíriť obytný priestor a prepojiť vnútro domu s exteriérom. Najväčšie využitie ponúka v lete, ak ju však zariadite štýlovo a účelne, relax na čerstvom vzduchu si môžete vychutnať aj počas chladnejších večerov.

Pri zariaďovaní terasy vychádzajte najmä z jej rozlohy. Aj s malým priestorom sa dajú robiť veľké veci. Možno sa vám nepodarí vtesnať doň kútik na čítanie, letnú kuchyňu, jedálenský kút aj bylinkovú záhradu, ak sa však zameriate na účel terasy, dokážete z nej vytvoriť naozaj čarovné miesto.

Terasa, balkón, lodžia

Nie všetci sú takí šťastlivci, že majú rodinný dom a pri ňom kráľovskú terasu. Relaxačný kútik si však viete vytvoriť aj na balkóne alebo lodžii. Mnohé z našich tipov viete aplikovať aj v menšom priestore. Pri zariaďovaní balkónu sa však budete musieť uskromniť, čo sa nábytku aj dekorácií týka. Kým na terase môžete využiť aj záhradnú hojdačku, k organizácii balkóna musíte pristupovať špecificky.

Poďme sa však pozrieť na to, čo je čo. Najmä balkón a lodžia sa často zamieňajú.

Čo je to terasa?

Terasa je vonkajšia časť stavby využívaná na relax a spoločenské aktivity ako večierky a grilovačky, ale aj na ďalšie účely. Terasa býva väčšia než balkón, je umiestnená väčšinou nad úrovňou terénu, výnimkou však nie sú ani strešné terasy.

Čo je to lodžia?

Lodžie sú výklenky v budove, sú súčasťou stavby a bývajú otvorené iba z jednej strany. Sú pevnejšia a bezpečnejšie ako balkón, nakoľko podlaha lodžie je podopieraná múrom z troch strán.

Čo je balkón?

Balkón je konštrukcia, ktorá sa nachádza mimo fasády budovy. Môžeme ju prirovnať k plošine, ktorá je pripevnená k vonkajšej stene budovy a prístupná z bytu, ku ktorému patrí. Balkón je doplnený zábradlím. Má nižšiu nosnosť vzhľadom na spôsob pripevnenia základnej dosky k múru budovy.

8 tipov, ako zariadiť terasu prakticky a útulne

Sľúbili sme vám niekoľko tipov, ako spraviť z terasy krásny priestor. Nechajte sa teda inšpirovať.

1.   Nájdite účel vašej terasy

Keď sa pustíte do zariaďovania terasy, určite vám záleží na tom, aby to bolo na prvý “šup”, aby to bolo praktické a pohodlné a nemuseli ste na terase robiť zmeny niekoľko ďalších rokov. Možno to bude chcieť drobné úpravy a zásahy do konštrukcie terasy, aj preto je dôležité, aby ste našli je primárny účel. S projektovaním terasy si samozrejme môžete nechať pomôcť od odborníkov, ktorí vaše sny premenia na realitu.

Ak sa do tohto projektu púšťate sami, položte si niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu objaviť potenciál terasy.

  • Patríte k tým, ktorí radi organizujú veľké posedenia na terase?
  • Chýba vám súkromný priestor, kde by ste sa venovali iba rodine?
  • Potrebujete vlastný kútik ticha, ktorý by ste využívali na prácu a záľuby?
  • Bude terasa využívaná na pestovanie kvetov, byliniek, na záhradkárčenie?
  • Plánujete vybudovať letnú terasu, aby ste počas teplých dní moli stolovať vonku?

2.   Ústredný bod

Keď už máte jasno v tom, aké bude primárne využitie terasy, určite si ústredný bod. Môže to byť jedálenský stôl, ak na terase plánujete stolovať s rodinou. Alebo veľká záhradná sedačka, ak tam chcete relaxovať. Možno barový pult pre bujaré večierky, grilovací kútik na večerné opekačky alebo detský kútik, ak terasa bude predstavovať vonkajšie ihrisko.

3.   Dizajn je rozhodujúci

Moderný vs. tradičný? Boho štýl alebo vintage? Vidiecka terasa ku chalupe alebo terasa v minimalistickom štýle? Dizajn je skutočne rozhodujúci a môže byť akýmsi vodítkom pri zariaďovaní a zdobení terasy.

Nábytok aj dekorácie by mali byť v jednotnom štýle, aby bola dodržaná harmónia. Hrajte sa s farbami a textúrami. Vnímajte terasu ako ďalšiu miestnosť, pri zariaďovaní ktorej môžete preukázať svoj cit pre detaily.

4.   Na sedenie, aj úložné priestory

Je čas vybrať si nábytok. Aby ste si vytvorili príjemné posedenie na terase, je dôležité rozdeliť terasu na zóny. Takto získate prehľad, koľko priestoru máte k dispozícii pre oddychový kútik, tiež koľko miesta vám zostáva na praktický nábytok a úložné priestory.

Pamätajte však, že všetko, čo umiestnite na terasu, bude vystavené poveternostným vplyvom. Materiály ako ratan, kov, teak a plast zvládnu väčšinu toho, čo na ne matka príroda naloží. Stavte na záhradný exteriérový nábytok, ktorý už má povrchovú úpravu, aby zvládol aj náročnejšie podmienky.

Zaujímajte sa aj o požiadavky na údržbu. Aby si nábytok zachoval svoj vzhľad, budete sa mu musieť venovať. Všeobecne stačí údržba pred sezónou a po sezóne, ak však nebudete pri výbere nábytku dôslední, jeho časté používanie sa čoskoro odrazí na jeho vzhľade.

5.   Z druhej ruky

Terasa dáva svojim majiteľom priestor na sebarealizáciu. Ak sa usilujete o ekologický životný štýl, určite radi prijmete výzvu zariadiť terasu nábytkom z druhej ruky. Dajte šancu kúskom, ktoré niekedy slúžili inému majiteľovi. Stačí trochu vôle a zručnosti a na vašej terase sa môžu skvieť originálne starožitné kúsky, ktorým dodáte nový vzhľad.

Ďalšou možnosťou je nábytok z euro paliet. Táto vlna paletového nábytku stále pretrváva. Ak ste šikovný kutil, z niekoľkých paliet dokážete zmontovať sedačku, kreslá, stôl a mnoho ďalšieho. Pridajte veľké vankúše a epedy, na stôl napríklad dosku z tvrdeného skla.

Na podstavce pod črepníky s kvetmi, príručné stolíky a iný úložný priestor môžete využiť tiež debničky na zeleninu.

6.   Pre väčšie pohodlie

Ak vám na terase ostáva nevyplnený priestor, bolo by škoda nevyužiť ho. Pouvažujte, čo by vám urobilo radosť. Môžete pridať hojdaciu sieť alebo hojdacie kreslo, ležadlá alebo tuli vaky.

Aby ste si na terase užili maximálne pohodlie, mali by ste na terasu pozerať ako na celok. Nestačí iba praktický a pohodlný nábytok. Exteriér domu prináša so sebou ďalšie výzvy. Pripravte sa na dážď a vietor správnou tieniacou technikou.

Tip: Terasu môžete zatieniť nielen pred slnkom, ale aj zvedavými očami susedov a okoloidúcich pomocou bočnej markízy.

7.   Pridajte dekorácie

Textílie majú dar ponúknuť priestorom viac tepla. Koberec, pohodlné vankúše a teplé prikrývky, ktoré vám pomôžu tráviť vzácny čas na terase, aj keď je vonku zima, dokonale dotvoria priestor. Môžete pridať aj vonkajší krb alebo terasové ohrievače. Jedným zo skvelých spôsobov, ako vyzdobiť otvorený priestor, je pridať trochu zelene.

Ak máte v blízkosti terasy prírodný vodný tok, určite vnímate jeho blahodarný účinok na vašu psychiku. Niečo podobné môžete dosiahnuť pridaním nejakého vodného prvku alebo fontány na vašu terasu.

8.   Hrajte sa so svetlom

Osvetlenie je nevyhnutnosťou, ak si chcete svoju terasu vychutnať aj večer. Solárne žiarovky sú v súčasnosti obzvlášť populárne. Skvelé na nich je, že ich môžete kdekoľvek zavesiť bez toho, aby ste museli bojovať so zamotanými káblami. Ďalšou výhodou je, že zvyčajne nepotrebujú veľa slnečného svetla, aby sa nabili a večer rozsvietili.

Využite terasu naplno

Keď sa povie terasa, mnohým sa v mysli vytvorí obraz, ako v neskorý letný večer sedia na pohodlnej sedačke s pohárom vína v ruke a užívajú si ten rajský pokoj. Terasa však ponúka nekonečné možnosti na využitie. Inšpirujte sa:

Stolovanie na terase: Pomocou stola a niekoľkých pohodlných stoličiek si môžete vytvoriť dokonalý kútik na kávu alebo občerstvenie počas slnečných popoludní. Preneste stolovanie von, urobte rituál z nedeľného obeda na terase.

Meditujte: Súkromný priestor, akým práve terasa môže byť, je ideálny na relaxačné aktivity, ako napríklad joga alebo meditácia. Premeňte terasu na miesto na cvičenie, ak ste zvyknutí pred prácou vybehnúť do posilňovne.

Záhrada pri dome: Nejeden záhradkár využíva terasu na pestovanie rastlín na začiatku jari, alebo na ich uskladnenie pred zimnou sezónou.

Hry s deťmi: Terasy sú ideálnym miestom na vymýšľanie hier, pri ktorých sa zabaví celá rodina. Máte tisíce možností – od tých najtradičnejších, ako je švihadlo či hula hoop, ping-pong alebo stolný futbal, až po tie modernejšie, ako je napríklad virtuálna realita.

Letné kino a ešte viac

Mnoho terás sa využíva netradičnými spôsobmi. Tu sú niektoré z nich:

Na záver

Len čo sa vonku oteplí a zima ustúpi jari, majitelia domov začínajú pripravovať terasu na letnú sezónu. Terasa je na nezaplatenie, ak si chcete posedieť na čerstvom vzduchu a zároveň byť chránení pred výkyvmi počasia, ako aj pred zvedavými pohľadmi susedov a okoloidúcich.

Škoda nevyužiť benefity, ktoré terasa ponúka, aj v zime. Pri výstavbe a organizovaní terasy si preto premyslite, ako zariadiť priestor, aby ste ho mohli využívať aj v zime. To zahŕňa kvalitnú podlahu, podlahové kúrenie, zasklenie bočných stien a zakomponovanie ďalšej tieniacej techniky, krb alebo vykurovacie telesá, mäkká a hrejivá dekorácia v podobe diek a vankúšov a pod.

Relaxujte na terase vždy, keď je to možné, aby ste sa nabili energiou na zvládnutie ďalšieho náročného dňa.

 

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: unsplash.com

Môže sa Vám páčiť