Ako správne vybrať minibager. Je lepšia kúpa či prenájom?

Ako správne vybrať minibager. Je lepšia kúpa či prenájom?

by spravca

Minibager je kompaktný stroj, ktorý môžete často vidieť pri práci na menších pozemkoch, resp. pri stavebných projektoch menšieho rozsahu (napr. rodinné domy). Tento šikovný pomocník toho však zvládne omnoho viac. Prečítajte si, čo vďaka nemu dokážete a prečo každý minibager nemusí byť až taký malý, ako sa na prvé počutie môže zdať.

Minibager nemusí byť iba malý

Pod pojmom minibager si väčšina ľudí predstaví maličký stroj na pásoch určený na realizáciu malých výkopov. Kompaktné rozmery takého stroja mu prepožičiavajú mimoriadnu obratnosť. Jeho šírka pod 80 cm mu dokonca umožňuje pracovať v interiéroch, keďže prejde cez štandardné 80 cm dvere. Takéto stroje majú hmotnosť do 1 t, dosah okolo 3 m a max. pracovnú hĺbku do 2 m.

O minibagroch však nehovoríme len v ich prípade, ale aj pri strojoch s hmotnosťou do cca 10 t. Tie môžu mať dosah aj 8 m a max. rypnú hĺbku vyše 5 m. Samozrejme platí, že čím väčší stroj, tým výkonnejšia hydraulika, motor, a tým robustnejší podvozok. Väčšie minibagre sú teda nielen drahšie, ale majú tiež vyššiu spotrebu paliva a nákladnejšiu údržbu. S tým sú spojené aj vyššie emisie a hlučnosť. Menšie minibagre sú preto vhodnejšie na nasadenie na stiesnených pozemkoch, kde budú jednoduchšie manévrovať. Takisto sú vhodnejšie na nasadenie v obytných zónach, keďže nebudú obyvateľov obťažovať až tak ako väčšie stroje. Pri výbere s tým počítajte a nesiahnite zbytočne po modeli, ktorého schopnosti nevyužijete.

Bager s pásmi alebo kolesami?

Väčšina značiek vyrába minibagre takmer výlučne v prevedení s pásovým podvozkom. Kolesový bager potom nájdete až vo veľkostiach od 15 t. Pásy, na rozdiel od kolies, nezapadnú tak ľahko v blate a poradia si aj so snehom či pieskom. Ich povrch však môže poškodiť trávnik alebo porasty, i keď vzhľadom na nízke hmotnosti a malú plochu pásov najmenších minibagrov sú škody relatívne malé oproti ich väčším kolegom. Musíte sa však zmieriť s pomalou rýchlosťou pohybu oproti kolesovým strojom. Ani to však pri minibagroch nie je prekážkou, keďže sú väčšinou nasadzované na prácu na malých pozemkoch a prepravovať ich môžete jednoduchu na prívesnom vozíku alebo autoprepravníku.

Úroveň výbavy je závislá od modelu. Najlacnejšie, resp. najmenšie bagre nebývajú vybavené uzavretou kabínou, iba ochranným košom, ktorý ochráni strojníka pri prevrátení alebo pádu bremien z výšky. Samozrejme, práca v uzavretej kabíne je nielen bezpečnejšia, ale aj komfortnejšia, keďže je strojník chránený pred vrtochmi počasia. V niektorých modeloch navyše nájdete aj klimatizáciu či rádio s Bluetooth.

Čo sa týka vonkajšej výbavy, minibagre sa dodávajú väčšinou s univerzálnou lyžicou. Nemusíte sa s nimi obmedzovať iba na hĺbenie výkopov. Vďaka samostatne dodávanému príslušenstvu môžete s mnohými minibagrami zhŕňať pôdu, premiestňovať sypké aj pevné materiály alebo ťažké bremená, búrať malé budovy, zhutňovať povrch, či vŕtať otvory pre základy plotov alebo drobných stavieb.

Nemáte peňazí nazvyš? Pomôžu použité stroje alebo požičovňa stavebných strojov

Obstarávacie ceny minibagrov sa pohybujú v desiatkach tisíc eur, takáto suma pritom dokáže zamávať rozpočtom mnohých firiem, snáď okrem tých najväčších hráčov na stavebnom trhu. Ak vo firme nemáte peniaze nazvyš, máte hneď niekoľko možností. Prvou je financovanie formou leasingu, druhou zaobstarať si použité stroje (niektorí predajcovia na ne poskytujú dokonca záruku). Poslednou možnosťou je požičovňa stavebných strojov. Tá dodá vášmu strojovému parku neoceniteľnú flexibilitu, ktorú využijete pri každom nečakanom nápore zákaziek.

 

 

Môže sa Vám páčiť