Plánovanie stavby domu je na jednej strane potešením a na druhej strane obrovskou záťažou na financie, čas a vašu energiu. Vynaložené úsilie sa vám vráti v podobe domu, ktorý bude vašej rodine dobre slúžiť niekoľko generácií. Plánovanie a stavba domu má svoje pravidlá. Ak tieto pravidlá a postupy dodržíte, výstavba prebehne o niečo jednoduchšie a bez zbytočného stresu.
Aký pozemok vybrať pre výstavbu domu
Spolupracujte s projektantom
Pri výbere pozemku vám odporúčame spolupracovať s projektantom, ktorého plánujete najať na realizáciu architektonického návrhu výstavby domu vrátane terasy, pergoly a záhrady.
Dajte si pozor, aby mal architekt dobré referencie, a preto sa informujte u známych alebo na internete. Naozaj šikovný a skúsený projektant bude myslieť nielen na vizuálnu stránku domu, ale tiež na prípadné úniky tepla alebo tvorbu plesní cez tepelné mosty.
Odborník je čiastočne vizionár, preto ráta s neskoršou výstavbou pergoly alebo detailmi vo forme spôsobov uchytenia vonkajšieho osvetlenia.
Výber pozemku
Vďaka rozumne vybranému pozemku si môžete celú výstavbu domu výrazne uľahčiť. Prakticky máte len dve možnosti. Buď stavíte na pohodlie mesta a na to, že budete mať všetko po ruke, alebo dáte prednosť pokoju dedinského prostredia.
S výberom lokalizácie pozemku sa neponáhľajte a vyhliadnuté miesto si choďte niekoľkokrát pozrieť, aby ste zistili hlučnosť okolia a spoznali susedov. Vyberte si pozemok dostatočne veľký nielen pre stavbu samotnú, ale aj pre terasu a záhradu.
Ideálne je, keď sa pozemok nachádza na mieste, kde sú už pred výstavbou domu k dispozícii všetky inžinierske siete. Veľmi dôležitý je tiež prístup k domu – cesty a chodníky. Zohľadniť musíte aj terén. Pre svahovitý je problematickejšie nájsť vhodný tvar domu.
Z ekonomického hľadiska (tepelné zisky a straty) sa snažte vybrať slnečný pozemok, kam nebudú dopadať tiene okolitých domov.
Najvýhodnejšie je financovanie hypotékou
Financovanie domu svojpomocne bez pôžičky je snom každej mladej rodiny. Bohužiaľ, len málokto sa môže pochváliť tak vysokými úsporami alebo bohatým príbuzenstvom. Väčšina ľudí musí hľadať cesty, ako výstavbu financovať.
Najvýhodnejším variantom je už roky hypotéka. Do banky by ste mali ísť pripravení. Na prvotné schválenie hypotéky budete potrebovať potvrdenie o príjme, doklady totožnosti, pracovné zmluvy alebo potvrdenie o podnikaní, znalecký posudok k pozemku, projektovú dokumentáciu stavebnej časti a stavebné povolenie.
Banky v prípade doloženia všetkých dokumentov problémy nerobia a dokážu vám financovať výstavbu domu v závislosti od vášho ratingu až do výšky 90 % nákladov.
Spoľahnite sa na rady odborníkov
Stavba domu nie je možná bez stavebného povolenia. Stavebné povolenie vydáva stavebný úrad v mieste, kde bude stavba rásť. Na príslušnom úrade budete musieť vyplniť žiadosť, ktorá obsahuje tieto údaje: druh a účel stavby, miesto výstavby s približným dátumom ukončenia prác, parcelné čísla podľa výpisu z katastra nehnuteľností, údaje o projektantovi domu, informácia o tom, kto bude stavbu realizovať (firma, svojpomocne). Tu sa dostávame k bodu, kedy sa budete musieť rozhodnúť, či chcete stavať sami, alebo s pomocou firmy.
Stavať svojpomocne alebo s firmou?
Je zrejmé, že výstavba s pomocou rodiny vás vyjde na menej peňazí. Musíte sa však pripraviť na to, že si všetko od povolení cez materiál až po techniku budete musieť zháňať sami. Svojpomocné stavanie trvá oveľa dlhšie a znášate riziko amatérskych chýb.
Stavba domu na kľúč vás teda vo finále nemusí vyjsť drahšie. Stavebné firmy dokážu zohnať lacnejší materiál, postarajú sa o všetko bez vašej prítomnosti a hlavne budete mať predstavu o tom, kedy sa môžete do domu nasťahovať.
Stavebné firmy vám poradia, ktoré materiály sú na výstavbu vhodnejšie a odstránia riziko tepelných mostov. Každý z materiálov má svoje výhody. Napríklad pálená tehla perfektne izoluje, betón je odolný, pevný a urýchľuje výstavbu, pomocou panelov postavíte dom za niekoľko dní. Laik sa len ťažko zorientuje vo veľkom výbere materiálov, a preto je pomoc odborníkov naozaj na mieste. A ako bude vyzerať samotná realizácia výstavby?
Firma najskôr pripraví pozemok, následne položí základnú dosku a natiahne k domu inžinierske siete. Nasleduje hrubá stavba, steny, priečky, stropy, strecha, rozvody, prípojky. Poslednou časťou výstavby je omietanie, maľovanie a pokladanie podláh.
Terasa a záhrada, ktorú budete milovať
Neoddeliteľnou súčasťou rodinných domov sú terasy a záhrady. Záhradný architekt vám poradí s výsadbou rastlín, založením skalky alebo vytvorením záhradného jazierka. Celú atmosféru záhrady dotvorí osvetlenie.
Osvetlenie záhrady sa skladá z viacerých častí. Chodníky a prístupové cesty bývajú osvetlené stojacimi lampami. Veľmi efektne vyzerajú svetlá zapustené priamo v chodníku. Najintenzívnejšie by mala byť osvetlená prístupová cesta, okolo ktorej vám odporúčame inštalovať nájazdové LED svietidlá. Kríky alebo stromy môžu byť nasvietené reflektorovými svetlami.
Ak túžite po funkčnej terase, ktorú využijete väčšinu roka, stavte na zastrešenie pomocou pergoly. Bioklimatická pergola s otočnými lamelami plne využíva počasie vo svoj prospech. Dokáže vytvoriť prúdenie vzduchu i zabrániť prieniku slnečného žiarenia. Predĺžiť pobyt na terase dokážete aj vďaka svetlám – fasádne svetlo ako hlavné, LED pásy na dotvorenie atmosféry a malé lampičky na presne cielené svietenie.
Tip na záver: Výstavbu rodinného domu plánujte komplexne. Ešte pred samotnou realizáciou myslite nielen na samotný dom, ale tiež na výstavbu garáže, terasy, pergoly, záhrady a prístupových ciest. Ku každej modernej garáži sa hodí aj nabíjacia stanica, ktorá zohľadňuje okrem zvoleného režimu aj aktuálnu spotrebu domu, pozná hodnotu ističa a chráni ho pred vyrazením.