Prostriedkov, ktoré sa postarajú o to, aby oblečenie po praní pekne voňalo, je dnes hneď niekoľko. Okrem klasických aviváží alebo voňavých gélov môžete použiť aj vonné oleje. Tie sú známe svojou intenzívnou vôňou, ktorú je na textíliách cítiť dlho po tom, ako ich vytiahnete z práčky. Premýšľate, aký prací prostriedok si zvoliť? Porovnali sme za vás viaceré aspekty olejov a aviváží, na základe čoho zistíte, ktorá z alternatív je pre vás tá najlepšia.
Zloženie
Aviváže obsahujú veľa rôznych zložiek vrátane konzervačných látok, stabilizátorov, emulgátorov, zmäkčovadiel, antistatických látok a surfakantov. Posledné zo spomenutých sa ukladajú na povrchu vlákien a starajú sa o ich zjemnenie.
Následne sú súčasťou mnohých aviváží aj parabény, karcinogény a PVA a PVB látky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky a viaceré iné alergické reakcie. Nie sú preto tou najlepšou voľbou pre deti a citlivé osoby.
Zloženie olejov do prania je výrazne odlišné. Nenájdete v ňom žiadne PVA či PVB látky. Báť sa nemusíte ani parabénov, karcinogénov či ďalších zložiek, ktoré by mohli viesť k tvorbe začervenaných, suchých a svrbivých miest na pokožke. Pokojne ich tak môžete používať aj pri praní detského oblečenia.
Spôsob používania a množstvo produktu
Spôsob používania aviváží a parfémov do prania je rovnaký. Stačí ich len naliať do zásobníka na prací prostriedok a spustiť zvolený prací program.
Pomerne veľké rozdiely však môžete pozorovať v množstve produktu, ktoré musíte do spotrebiča dávkovať. V prípade aviváže alebo bežného pracieho gélu budete na 5 kg oblečenia potrebovať od 30 do 50 ml. Všetko závisí od zakúpeného produktu a odporúčaní, ktoré nájdete na obale.
A ako sú na tom vône do prania? Na 5 kg bielizne vám postačí len 5 ml oleja, čo je v porovnaní s 30 až 50 ml výrazne menej. Produkt vám tak vydrží oveľa dlhšie.
Ponuka vôní
Klasické aviváže majú zvyčajne niekoľko základných vôní. Najpopulárnejšie sú kvetinové, ovocné, svieže a citrusové. Občas sa môžete stretnúť aj s nejakými zaujímavými kombináciami, no väčšina produktov má veľmi podobné a nie príliš originálne arómy.
Oleje do prania vás prekvapia nespočetným množstvom vôní, vďaka čomu vás nikdy neomrzia. Okrem klasiky vo forme citrusov či kvetín máte k dispozícii aj rôzne menej tradičné kombinácie, napríklad citrusovo-drevité arómy, sladké vône s korenistým podtónom či kokosovo-vanilkové tóny so santalovým drevom. Určite si tak prídete na svoje.
Výdrž vôní
Na to, aby ste sa mohli z pracieho prostriedku tešiť, jeho vôňa musí mať dostatočnú, ideálne niekoľkodňovú výdrž. Bohužiaľ, veľa aviváží vám niečo takéto nedokáže zaručiť. Dôvodom je nízky obsah vonných látok a to, že sú veľmi prchavé. Krátko po praní sa preto vyparia do ovzdušia a textil prestane voňať.
A ako sú na tom parfémy do prania? Súčasťou ich zloženia je oveľa viac vonných zložiek, ktoré nie sú tak prchavé, vďaka čomu sú intenzívnejšie. Nehovoriac o tom, že olej je výborným nosičom vône a do tkaniny vie preniknúť oveľa hlbšie, čo podporuje jeho trvácnosť.
Balenie
Pri výbere pracích prostriedkov by ste mali myslieť nielen na vôňu či spôsob používania, ale aj na samotné balenie. Od toho sa odvíja, ako sa vám bude s produktom pracovať.
Aviváže kúpite vo väčších nádobách z plastu, ktoré sú ťažké a v malých kúpeľniach môžu robiť problémy so skladovaním. Na druhej strane oleje sú balené do fliaš s objemom 100 až 500 ml. S tými sa vám bude skvelo pracovať a ľahko im spravíte miesto aj v menšej skrinke.
zdroj: Pexels.com