Veľké alebo malé štadióny – aký je trend stavby nových futbalových stánkov

by spravca

90 000 fanúšikov na vypredanom štadióne dokáže vytvoriť energiu, ktorá sa opisuje len veľmi ťažko. Kto zažil futbalové zápasy v Madride, v Londýne alebo v Barcelone, tak ten by to vedel potvrdiť. Faktom totiž je, že keď tím nastupuje pred takmer sto tisíc divákmi, jednoducho sa nedá vypustiť ani jeden súboj. Štadióny s takouto kapacitou ale začínajú byť stále viac a viac skôr raritou ako pravidlom. Trend sa uberá iným smerom. Práve o tom smere sa s vami dnes budeme baviť aj my. Poďme sa pozrieť na to, v čom je budúcnosť športových štadiónov, nielen tých futbalových. 

Camp Nou má kapacitu 98 tisíc miest,  má niečo málo nad 80 tisíc. FC Barcelona a ani Real Madrid nemajú problém tieto futbalové stánky zaplniť. Ale to sa bavíme o futbalových kluboch, ktoré majú stovky miliónov priaznivcov po celom svete. Tí so zaplnením štadiónov nikdy nemali, nemajú a pravdepodobne ani nebudú mať problém. Podobná situácia je napríklad aj v nemeckej Bundeslige či v anglickej Premier League, kde sa permanentky často dedia z generácie na generáciu a dostať sa po vlastnej osy na futbal býva skutočne náročnou úlohu. Chceme ale poukázať na to, že nie všade to tak je. Nie všade by bola takáto kapacita využiteľná, pričom postaviť moderný štadión,  ktorý by bol tak veľký ako Camp Nou by bolo ekonomicky nesmierne náročné a trpela by pravdepodobna športová stránka konkrétneho klubu.

Po príklad nemusíme chodiť ďaleko. Londýnsky Arsenal sa v úvode nového tisícročia sťahoval z legendárneho štadióna Higbury, kde okrem iného získal majstrovský titul z Premier League bez jedinej prehry. Novým stánkom pre Kanonierov sa stal Emirates Stadium, svojho času najviac moderný štadión vo Veľkej Británii. Otvorenie Emirates Stadium ale bolo tak nákladné, že vedenie The Gunners prestalo investovať do nových posíl a športová stránka klubu začala trpieť. Koľko získal Arsenal odvtedy majstrovských titulov? Ani jeden. Myslíme si, že ako príklad to slúži naozaj dobre. Možno keby sa tento londýnsky celok sústredí na menšiu stavbu ako aktuálnych 60 tisíc miest, športová stránka klubu by toľko netrpela. Ale to je iba polemika.

Aktuálnym trendom sú menšie štadióny, pre približne 30 alebo 40 tisíc ľudí, pričom na prvom mieste nie je celková kapacita ale servis pre fanúšikov. Ide o to, aby sa cítili komfortne, aby mali zo zápasu aj viac ako športový zážitok. Napríklad Chelsea, na ktorú ľudia robia športové tipy s tým, že by sa mohla stať novým anglickým majstrom, pretože sa v lete poriadne posilnila a prišli hráči ako Werner, Zyiech, Silva, Chilwell či Havertz, hrá svoje zápasy na Stamford Bridge. Stamford Bridge je pomerne starý štadión, ktorého kapacita predstavuje cca 42 tisíc miest.

Chelsea chce v nasledujúcich rokoch postaviť nový stánok. Kapacita? Ani 90 tisíc a ani 80 tisíc. Nový štadión The Blues by mal mať kapacitu približne 60 tisíc miest, čo sa niektorým zdá málo, pretože Modrí by vypredali aj štadióny ako majú Barcelona alebo Real Madrid. Je to ale logické, predovšetkým, keď zoberieme do úvahy všetky vyššie spomínané aspekty. Okrem toho, treba si uvedomiť, že robiť novostavbu v centre Londýna je poriadne náročná úloha.

 

Môže sa Vám páčiť