Ako si vybrať pracovnú obuv v závislosti od typu práce?

Ako si vybrať pracovnú obuv v závislosti od typu práce?

by spravca

Zdravé nohy vás odnesú kamkoľvek, pokiaľ im poskytnete adekvátnu ochranu a oporu. Pracujete na stavbe, v reštaurácii, vo fabrike alebo v exteriéroch? Tak určite viete, že netreba podceňovať výber správnej pracovnej obuvi. Zatiaľ čo rovnaké štuple do uší alebo okuliare sa môžu používať v rôznych profesiách, bezpečnostná obuv je špeciálna kategória.

Práca, kde vás ohrozujú padajúce predmety

Obuv sa musí vyberať na základe nebezpečenstiev na pracovisku. Ak napríklad pracujete na mieste, kde vám každú chvíľu môže na nohu padnúť tehla či iný ťažký predmet, (napríklad na lešení), nebude vám stačiť len zosilnená päta topánky.

V tomto prípade by ste sa mali pozerať po obuvi s pevnou oceľovou špičkou, ktorá stlmí prípadný pád predmetov. V súčasnosti sa okrem ocele na spevnenie špičky používa aj kompozit.

Ako si vybrať pracovnú obuv v závislosti od typu práce?

Práca s elektrinou

Pracujete ako elektrotechnik a dennodenne prichádzate do styku s elektrinou alebo riadite stroje s vysokým napätím? Mali by ste nosiť obuv s antistatickou podrážkou, ktorá odvádzaja náboje elektriny. Tento druh obuvi výrazne znižuje riziko úrazu elektrickým prúdom. Okrem obuvi je dôležité aj antistatické pracovné oblečenie.

Práca s pílou a ostrými predmetmi

Pri práci s motorovými pílami, cirkulárom alebo inými rezacími zariadeniami je nevyhnutné nosiť pracovnú obuv so spevneným povrchom. Vďaka tomu nedôjde k prerezaniu topánky a život ohrozujúcemu zraneniu.

Tento typ obuvi je vyrobený zo špeciálnych materiálov. Nebezpečenstvo predstavujú aj ostré predmety na podlahe – klince, skrutky, ktoré môžu prepichnúť podrážku a spôsobiť nepríjemné zranenie. Obuv odolná proti prepichnutiu pozostáva z oceľovej alebo kompozitnej vrstvy umiestnenej v podošve.

Práca v nízkych teplotách

Práca v mraziarenských skladoch či vonku v extrémne nízkych teplotách vyžaduje zateplené pracovné odevy i topánky. Stáť 8 či 10 hodín v mraze je záťažou na organizmus, preto si treba držať nohy v príjemnom teple.

Chodidlám, ktoré nie sú správne izolované proti chladu, hrozia omrzliny či iné riziká spojené s prechladnutím. Zimná pracovná obuv zvyšuje tepelné pohodlie v chladnom prostredí alebo nerovnom teréne.

Existuje niekoľko druhov zimných pracovných topánok. Niektoré sú dokonca odolné voči olejom, majú antistatické vlastnosti a taktiež vás ochránia pred kontaktným teplom

do 300 °C. Hydrofóbna úprava zaistí, že v topánkach nebudete mať vlhko. Vyberte si vysokú obuv, ktorá stabilizuje členky a bráni vyvrtnutiu.

Kvalitná pracovná obuv od Ardon

Na www.ardonsk.sk nájdete kvalitné pracovné topánky od popredného výrobcu Ardon. K dispozícii majú sandále, poltopánky, poloholeňovú obuv, zimné pracovné topánky i čižmy. V širokej ponuke objavíte aj bielu obuv určenú do zdravotníckych zariadení či laboratórií.

 

 

 

 

Môže sa Vám páčiť