Viete, čo je fúkaná izolácia a aké ponúka výhody?

Viete, čo je fúkaná izolácia a aké ponúka výhody?

by spravca

Premýšľali ste niekedy o tom, ako typ izolácie môže ovplyvniť vaše bývanie? V súčasnosti existuje veľa druhov izolácie a rozdiely medzi nimi vám môžu nakoniec ušetriť značné množstvo času, peňazí aj energie. V nasledujúcich riadkoch získate lepšiu predstavu o vlastnostiach fúkanej izolácie, aby ste mohli posúdiť, či je pre vás vhodná a aby ste sa uistili, že váš dom bude v špičkovom stave.

Ak plánujete zatepliť váš domov, možno sa pýtate, ktorá možnosť bude najlepšia. Na trhu sa stretnete s mnohými typmi, fúkaná izolácia je však momentálne jednou z najobľúbenejších možností pre obytné priestory.

Čo je fúkaná izolácia?

Pokiaľ ide o izolácie, fúkaná izolácia je jednou z najlepších možností. Je nákladovo efektívna, cenovo dostupná a čo je najdôležitejšie, aj spoľahlivá. A vzhľadom na nepredvídateľné teploty a počasie je správna izolácia pre váš domov absolútne nevyhnutná.

Izolácia je dôležitou súčasťou každého bývania, ktorá zvyšuje komfort a podporuje energetickú účinnosť. Pomáha udržiavať teplotu vo vnútri vášho domova, najmä počas horúceho leta a chladnej zimy. Fúkaná izolácia vám môže výrazne znížiť výdavky na energiu, čím sa znížia náklady na vykurovanie a chladenie.

Fúkaná izolácia je spôsob zateplenia domov a budov, pri ktorom sa izolačný materiál nanáša na požadované miesto pomocou špeciálneho stroja, ktorý vzduchom poháňa materiál cez hadicu priamo na miesto aplikácie. Je to inovatívny spôsob zatepľovania, ktorý zabezpečí rýchlu aplikáciu bez odpadu a s vysokoúčinnou izolačnou vrstvou. I keď sa fúkané izolácie nedajú aplikovať na všetky povrchy, je možné ich dostať aj na miesta s komplikovaným prístupom.

Fúkané izolácie sú vždy obľúbeným riešením, keď sa zatepľujú ťažko prístupné stropy striech či podkrovia. Hodia sa aj na šikmé steny stropov. S fúkanou izoláciou sa jednoducho dostanete všade tam, kde je nejaká medzera, do ktorej sa môže nafúkať.

Na zatepľovanie fúkanou izoláciou sa môže použiť niekoľko materiálov, ktoré sa medzi sebou odlišujú cenou a vlastnosťami. Avšak treba podotknúť, že všetky typy sa pýšia svojou ekologickou a zdravotnou nezávadnosťou a tým, že sa vyrábajú z prírodných materiálov. Medzi najbežnejšie typy fúkaných izolácií patria sklenené vlákna, celulóza, minerálna vlna alebo drevovlákno.

Výhody fúkanej izolácie

Zdravý domov si zaslúžime všetci a je najvyšší čas naladiť sa nielen na pohodlné bývanie, ale aj na ďalšie výhody fúkanej izolácie.

Energetická účinnosť

Fúkaná izolácia je oveľa vzduchotesnejšia ako štandardná izolácia, ktorá sa dodáva vo forme peny. Fúkaný materiál je “šikovnejší” a dokáže sa dostať aj do drobných trhlín a štrbín podkrovia, kde zvyčajne uniká vzduch. T

ento všestranný materiál môžete použiť na zateplenie okolo trámov, potrubí a iných jedinečne tvarovaných predmetov a priestorov. Schopnosť tesniť z neho robí oveľa lepšie a energeticky efektívnejšie riešenie než iné izolácie. Je tiež odolný voči vlhkosti, takže zabraňuje prenikaniu plesní, zápachu a hniloby do vášho domova.

Náklady

Ako mnoho iných vysokokvalitných a energeticky účinných materiálov, fúkaná izolácia môže byť nákladnejšia ako menej kvalitné alternatívy, ale z dlhodobého hľadiska vám môže priniesť značné úspory na účtoch za energiu. Fúkaná izolácia je určite dobrá investícia a jedna z najrýchlejších návratností akéhokoľvek projektu na zlepšenie domácnosti.

Množstvo peňazí, ktoré ušetríte na nákladoch za energiu, sa v priebehu nasledujúcich 2-4 rokov zvyčajne vrátia z úspor.

Nemusíte sa obávať netesností vašej klimatizačnej jednotky alebo vykurovacieho systému, pretože izolácia udrží váš dom energeticky efektívny.

Zvuková izolácia

Fúkaný materiál vytvára dokonalé tesnenie, ktoré tlmí vnútorný hluk z jednej miestnosti do druhej a tiež znižuje vonkajší hluk. Či už ide o vašich susedov alebo búšiaci dážď a hromy, táto izolácia bude pôsobiť ako tlmič zvuku. Celkové zníženie hluku môže spôsobiť, že váš domov bude pokojnejší, príjemnejší a bezpečnejší. To by mohlo byť prínosom aj pre tých, ktorí využívajú podkrovie na prácu a oddych.Viete, čo je fúkaná izolácia a aké ponúka výhody?

Inštalácia

Hodiny a hodiny kľačať na podlahe nie je súčasťou tohto procesu. Inštalácia fúkanej izolácie je veľmi rýchla a jednoduchá. Materiál jednoducho vyfúknite z hadice do priestoru. To vytvára dokonalú tepelnú ochrannú prikrývku izolácie. O fúkanú izoláciu sa dokážu postarať dvaja inštalatéri a vám tak dokážu izoláciu nainštalovať už za niekoľko hodín.

Môže vás zaujímať: Plánujete rekonštrukciu domu? Na tieto chyby by ste si mali dať pozor.

Požiarna odolnosť

Tento vzduchotesný materiál je vynikajúci na zníženie rizika požiaru. Schopnosť nehorľavosti je spôsobená dostatočným tesnením, ktoré zabraňuje prúdeniu vzduchu cez malé priestory a podnecovaniu plameňa. Či už si vyberiete izoláciu zo sklenených vlákien alebo celulózovú izoláciu, váš domov môže očakávať túto výhodu.

Znížená kondenzácia

Fúkaná izolácia dobre pokryje medzery a malé priestory, aby sa zabezpečilo, že vaše podkrovie bude úplne pokryté izoláciou. Pomáha znižovať kondenzáciu a vlhkosť v oblasti, čo v konečnom dôsledku zabraňuje rastu plesní a húb. Vlhkosť môže byť hlavným problémom pre väčšinu majiteľov domov, pretože môže mať škodlivé účinky, takže najlepší spôsob, ako sa jej vyhnúť, je práve fúkanou izoláciou.

Zdravotne neškodný materiál

Celulózová fúkaná izolácia sa skladá z recyklovaného, ​​drveného, novinového papiera. Výrobok je vyrobený zo sklenených vlákien, z ktorých veľkú časť tvorí recyklované sklo. Materiály, ktoré sa používajú na inštaláciu fúkanej izolácie sú z prírodných materiálov a sú zdraviu neškodné. Väčšina, ak nie všetky materiály používané na fúkanú izoláciu, sú dokonca vyrobené z recyklovaných produktov. Pre niektorých je aj táto vlastnosť dôležitá.

Nevýhody fúkanej izolácie

Každá minca má dve strany, a to platí aj pre izolácie. Pri fúkanej izolácii treba mať na pamäti napríklad tieto veci:

  • Na inštaláciu fúkanej izolácie do existujúcich stien je potrebné vyvŕtať otvory v hornej časti každého priestoru pre čapy.
  • Pri fúkaní izolácie do stenových priestorov môže byť prekážka v stene (odtoková rúra, odtoková skrinka alebo akýkoľvek iný typ neviditeľnej bariéry).
  • Po niekoľkých rokoch sa môže začať fúkaná izolácia usadzovať, čo môže mať za následok mierne znižovanie jej celkového tepelného odporu.

Ako si vybrať správny typ izolácie pre váš dom?

S toľkými rôznymi typmi izolácie, ktoré sú dnes k dispozícii, sa výber tej správnej pre váš domov môže zdať skľučujúci. Treba si zvážiť rozpočet, vziať do úvahy šetrnosť k životnému prostrediu, ako aj bezpečnosť rôznych typov izolácie.

Tip: Hľadáte ďalšie možnosti, ako si v dome navodiť príjemné teplo? Vyskúšajte na hrejivé zútulnenie domácnosti kožušiny do interiéru.

Na záver

Fúkaná izolácia vytvára zvýšenú energetickú účinnosť v celej budove. Fúkaná izolácia je nákladovo efektívna aplikácia s uspokojivou izolačnou hodnotou a cenovo dostupným rozpočtovým záväzkom. Ochráni váš dom pred vonkajším prostredím a udrží vás a vašu rodinu vnútri v pohodlí.

Ide však o produkty, ktoré vyžadujú odborné znalosti počas procesu inštalácie. Znamená to, že na zabezpečenie maximálneho výkonu produktu sa odporúča profesionálny prístup. A hoci môže byť pre niektorých majiteľov domov svojpomocný prístup lákavý, oveľa výhodnejšie sú hotové výsledky profesionálnej práce.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

 

 

Môže sa Vám páčiť