Aj vy raz podľahnete inteligentným technológiám

Aj vy raz podľahnete inteligentným technológiám

by spravca

Hrnie sa to na nás z každej strany. Inteligentné je už všetko! Naše autá, telefóny, televízory. Umelá inteligencia dokáže vytvárať ilustrácie, fotomontáže, videá i texty. A ani inteligencia našich domovov sa nedá zahanbiť.

Dajte inováciám šancu

Technológie tu nie sú na to, aby nám život znepríjemnili. Ich hlavnou funkciou je život uľahčovať. Vítame ich preto nielen v pracovnom prostredí, v ktorom ťažké úlohy preberajú za nás, no ich prítomnosť oceňujeme aj vo vlastných domovoch. I tu sa deje množstvo činností, ktoré vykonávame bežne – zapíname a zhasíname svetlá, dvíhame rolety či žalúzie, zapíname si multimédiá alebo kontrolujeme spotrebu energií.

Vedeli by ste si predstaviť, že toto všetko spraví niekto miesto vás? Že sa dvere a brány samy zatvoria, že sa spustí zavlažovanie trávnika a zastaví sa prívod vody alebo plynu v prípade poruchy? Inteligentná riadiaca jednotka v kombinácii s kompatibilnými spotrebičmi a zásuvkami potrebuje jedine pripojenie na internet a vaše osobné nastavenia. Tak domácnosť prevezme starostlivosť o seba.

Iba prstom pohnete…

Sú situácie, keď si inteligentná domácnosť poradí s bežnými činnosťami tak, ako ste si ju nastavili. Po zazvonení budíka sa dvihnú rolety alebo sa rozsvieti svetlo a kávovar uvarí čerstvú kávu. No potom sú tu momenty, keď do života domácnosti zasiahnete sami. Švagor si chce požičať nejaké náradie, nuž mu na diaľku otvoríte garážovú bránu. Kuriér vám chce nechať doma balíček, tak ho vpustíte do dvora, aby bo položil pred vchodové dvere alebo k vnútornej strane brány. Zistili ste, že ktosi nechal počas dňa zasvietené v kúpeľni, tak svetlo na diaľku prostredníctvom aplikácie vypnete.

Benefity inteligentnej domácnosti

V inteligentnej domácnosti riadite, ale aj kontrolujete činnosť spotrebičov či si overujete spotrebu energií. Na predošlé údaje sa môžete pozrieť aj spätne, aby ste si urobili prehľad, kedy ste minuli viac. Inteligentné termostaty vám umožňujú nastaviť si vykurovanie na jednotlivé dni v týždni. Ak sa však jedného dňa budete vracať z práce uzimení, ešte kým vyrazíte domov, môžete si na diaľku zvýšiť teplotu v domácnosti. Všetko sa deje tak, ako to vy chcete. Inteligentná domácnosť koná sama od seba len na základe vašich príkazov. V prípade neželaných udalostí vás informuje správou, aby ste mohli rýchlo zasiahnuť. A tak je chránený váš majetok aj vaše zdravie.

Môže sa Vám páčiť