Oceľové tvarovky - typy a použitie

Oceľové tvarovky – typy a použitie

by spravca

Oceľové tyče sú jedným z najpopulárnejších typov valcovaného kovu. Na ich výrobu sa používa oceľ s rôznymi vlastnosťami, najmä nízkolegovaná, legovaná, vysokolegovaná alebo uhlíková oceľ.

V modernom kovopriemysle sa používajú oceľové tyče štvorcového a okrúhleho prierezu, ako aj šesťuholníky.

Podľa presnosti existujú tri nasledujúce kategórie:

  • zvýšená presnosť s minimálnym zakrivením;
  • vysoko presné tyče s minimálnou odchýlkou ​​dĺžky;
  • normálna presnosť.

Jeho účel závisí od presnosti a pevnosti profilu. Tyče so zvýšenou pevnosťou sú určené na použitie vo výstužných prvkoch s vysokým zaťažením a komponentoch plotov. Vyrábajú sa z nich pružiny, skrutkové a zvárané konštrukcie. Vylepšené profily sú žiadané pri stavbe lodí a lietadiel, pri výrobe nosných a železničných konštrukcií.

Ak je potrebné chrániť konštrukcie pred vlhkosťou (napríklad bleskozvody, prvky horizontálneho a vertikálneho uzemnenia), používajú sa pozinkované tyče. Takže nepodliehajú korózii a sú odolné voči poškodeniu. S takýmto povlakom sa životnosť uzemnenia zvyšuje na 25 rokov.

K spevneniu oceľovej výstuže prispieva aj brúsenie, žíhanie a kalibrácia.

Aplikácia oceľových tyčí

Oceľové tyče rôznych prierezov sa používajú ako výstužný prvok širokej škály stavebných konštrukcií, ako sú základy. Šesťhrany, štvorcové a kruhové tyče sú bežné pri ďalšom spracovaní na vytvorenie prvkov mechanizmov a spojovacích prvkov. Tento typ valcovania je tiež široko používaný v strojárstve a je polotovarom pre rôzne časti: skrutky, skrutky, pružiny, čapy atď.

Hranaté tyče sú nenahraditeľné pri konštrukcii stropov budov, pri výrobe schodiskových a balkónových plotov a ako materiál pre dekoračné prvky.

V každodennom živote sú oceľové tyče vhodné na výrobu balkónových detailov, spoľahlivých a zároveň estetických plotov, schodísk, zábradlí, nábytkových doplnkov atď.

Oceľová výstuž je pri aplikácii obľúbená vďaka svojim mnohým výhodám: pevnosť, trvanlivosť, odolnosť proti korózii a deformácii, ľahká kombinácia s inými materiálmi a konštrukčnými detailmi, jednoduchosť spracovania. Takéto tyče sa ľahko zvárajú a dávajú im požadovaný tvar. Existuje veľa značiek a parametrov tohto typu produktu, čo vám umožňuje vybrať si najlepšiu možnosť na zvýšenie efektívnosti konštrukcie a výroby dielov.

Môže sa Vám páčiť