Okná v pasívnom dome. Ako dosiahnuť maximálnu pasivitu

Okná v pasívnom dome. Ako dosiahnuť maximálnu pasivitu

by spravca

Jednými z najdôležitejších stavebných prvkov v pasívnom dome sú okná a dvere. Výber výplne stavebných otvorov vo veľkej miere ovplyvní úniky tepla. Nielen materiály profilov okien a dverí sú to, čo dokáže maximalizovať úsporu. V pasívnom dome musí do seba všetko zapadať ako skladačka a celý projekt domu je nutné premyslieť do najmenšieho detailu.

Okná a dvere pre pasívne domy

Pre pasívne domy sú vhodné okná, ktorých súčiniteľ prechodu tepla je nižší ako 0,8 W/m²K. Takéto hodnoty dosahujú hliníkové oknáhliníkové vchodové dvere. Okrem profilov z hliníka je nutné klásť dôraz na výber izolačného skla, najlepšie trojskla. Nemenej dôležitá je kvalita kovania, zárubní a tesnení. Pri pasívnych domoch sa musíte postarať nielen o to, aby sa chlad nedostal do vnútra domu, ale tiež o prienik tepla. Podľa štúdií Inštitútu pre pasívne domy je v nízko nákladových domoch nevyhnutné dosiahnuť priepustnosť slnečnej energie cez sklené výplne okien v hodnote minimálne 50 %.

Orientácia domu usporí

Pasívne domy sú postavené na slnečných pozemkoch a sklené výplne stavebných otvorov majú orientované na juh. Solárne zisky z takto orientovaných okien sú obrovské. Nemusíte sa báť na juh orientovať aj hliníkové dvere. Hliník je veľmi odolný a stabilný materiál, ktorý sa nedeformuje ani vplyvom vysokých teplôt či UV žiarenia. V zime dokážu južné okná prijať teplo zo svetelnej energie, ale čo v lete? Prehriate miestnosti si vyžadujú chladenie.

Pozor na prehriatie interiéru

Získavať solárnu energiu je skvelé, ale vrásky na čele vám dokáže vytvoriť prehriatie interiéru. Veľkoformátové okná a sklené prechody do záhrady v letných mesiacoch vytvoria pekelne horúce vnútorné prostredie domu. V prvom rade dbajte na výmenu vzduchu prostredníctvom mikroventilácie alebo rekuperácie zabudovanej priamo v oknách. Druhým krokom je výber tieniacej techniky. I v tejto sfére hrá prím hliník. Najvhodnejšou alternatívou tienenia sú vonkajšie hliníkové žalúzie alebo ich vnútorný variant. Odporúčame tienenie exteriérové, ktoré bráni prehrievaniu efektívnejšie. Krokom vedľa nie sú ani terasy tienené bioklimatickými pergolami. Pergoly zatienia nielen terasu, ale tiež okná.

Dodávateľa vyberajte s rozumom

Vybrať kvalitné hliníkové okná a dvere je jedna strana mince. Druhou stranou je výber firmy, ktorá vám okná a dvere namontuje. Tepelné mosty veľmi často vznikajú neodbornou montážou okien. Zároveň sú zlé osadené okná náchylnejšie na deformácie. Chcete si byť istí, že okná budú osadené bez vzniku tepelných mostov? Zamerajte sa na firmy, ktoré inštalujú okná špeciálnou metódou s použitím tesniacich pásikov.

 

Môže sa Vám páčiť