Teleskopické manipulátory – výborne pohyblivé a vysoko obratné

by spravca

Hlavným benefitom teleskopických manipulátorov je ich výborná pohyblivosť v teréne a vysoká obratnosť. Vďačia za to riadeniu a pohonu všetkých kolies. S veľkou výškou zdvihu a dosahom sa hodia pre stohovacie a montážne práce. Je možné ich vybaviť lopatami na nakladanie. Predstavujú skupinu univerzálnych a efektívnych strojov, nachádzajúcich uplatnenie všade tam, kde treba manipulovať s rôznymi druhmi materiálov.

Teleskopické manipulátory Caterpillar majú nosnosť 3,7 až 5 ton. Disponujú kabínou s presklením, delenými dverami a veľkým vnútorným priestorom. Ku komfortu prispeje možnosť montáže klimatizácie a skvelý výhľad.

Vybavenie teleskopických manipulátorov

Tieto samohybné kolesové stroje vďaka konštrukcii a širokej palete nástrojov (lopate, žeriavovému zariadeniu, montážnej plošine) umožňujú nahradiť jednostranne využívané stroje. Nebudete potrebovať vysokozdvižný vozík, kolesový čelný nakladač, mobilný žeriav či vysokozdvižnú pracovnú plošinu. Stačí vám teleskopický manipulátor.

Čo sa týka prídavného náradia, asi najbežnejším sú paletové vidly. Tie každý teleskopický manipulátor premenia na vysokozdvižný vozík s pridanou hodnotou. Ale aj jednoduché vidly môžu mať viacero podôb. Napríklad tzv. „pevné vidly” či „plávajúce vidly”. Podľa potrieb môžu mať i rôznu dĺžku.

Neoddeliteľnou súčasťou teleskopického manipulátora je tiež lyžica. Používajú sa na manipuláciu s ľahkými sypkými materiálmi, alebo s ťažšími ako sú zemina či kamenie. Pri ľahkých materiáloch zvoľte lyžice s objemom 2 až 2,5 m³. Na ťažšie materiály sú vhodné tie kompaktnejšie, vyrábané z hrubšieho plechu, s objemom okolo 1m³. Často bývajú vybavené zubami.

Doplnkové druhy lyžíc pre teleskopické manipulátory

Okrem toho existujú lyžice s doplnkovými hydraulickými funkciami. Napríklad s pridržiavačom, vhodné na manipuláciu s nekompaktnými materiálmi. Na dlhšie bremená sa lyžica používa ako drapák, pričom sa odmontujú bočnice.

Na drobnú stavebnú činnosť a ťažšie dostupné miesta sa hodí miešacia lyžica na betón. Štandardne mávajú objem od 500 do 750 litrov. Betónovú zmes pripravíte vďaka nej za niekoľko minút, zároveň tiež dopravíte na vyššie položené miesto a pohodlne nadávkujete pomocou výpustnej hadice.

Doplnením frézovacieho valca môžete lyžicu premeniť na frézu na siláž. Ten šetrne odoberá materiál a povrch siláže necháva nepoškodený.

Na manipuláciu s balíkmi využijete drapáky. Napríklad s hrotmi, chňapkami, alebo kombináciou oboch v jednom.

Kde využiť teleskopické manipulátory?

  • manipulácia s biologickým materiálom
  • manipulácia s hranatými balíkmi
  • manipulácia s dlhou drevnou guľatinou
  • zavesenie a prenos bremena
  • stavby
  • siláž
  • zametanie

Aj na Slovensku existujú firmy, ktoré poskytujú služby a prenájom použitých strojov. Aj teleskopických manipulátorov. Vybrať si môžete napríklad v požičovni strojov Zeppelin. Možno budete potrebovať aj minibager, rýpadlo či dozér. Výber je na vás.

 

Môže sa Vám páčiť