Staviame dom. Exteriérové dokončovacie práce na stavbe

Staviame dom. Exteriérové dokončovacie práce na stavbe

by spravca

Stavba je takmer hotová, strecha položená, okná zasklené a dvere osadené. V interiéri je tiež už všetko pripravené na nasťahovanie a vaša manželka čaká na prvú zásielku nábytku, ktorý objednala. Jediné, čo zostáva na pláne sú dokončovacie exteriérové práce. Viete, čo všetko musia remeselníci urobiť vo finálnej fáze dokončenia vonkajších prác?

Posledná bodka k dokonalosti

Každému sa zdá jeho nový dom dokonalý. Pred samotným finále dokončenia stavby a sťahovania sa vás bude čakať dorobenie fasády. Najskôr sa dom omietne a následne sa na omietku nanesie fasádna farba. Tá nemusí byť zákonite biela. Dnes sú moderné rôzne farebné variácie, ktorých výber prispôsobte tak, aby farba ladila so zvyškom exteriéru. Ak nemáte radi klasiku, môžete si vybrať dokonca fasádu keramickú alebo drevenú. Keď uvidíte, ako majstri skladajú posledné rebríky a zatierajú posledné voľné miesto na fasáde, tak si môžete byť istí, že je váš dom hotový.

Čo s terasou?

Medzi záverečné fázy stavby patrí tiež úprava terasy. V dnešnej dobe snáď už ani neexistuje človek, ktorý by sa rozhodol pre rodinný dom bez terasy. Vďaka terase sa časť vášho života presunie do záhrady a konečne spoznáte, čo je to skutočný relax. Aby ste mohli terasu využívať takmer po celý rok, je nutné ju zastrešiť, zatieniť a poprípade zaskliť. Na výber máte nepreberné možnosti, ako tento vonkajší priestor vyriešite. Trendom posledných rokov ja zastrešenie terasy pomocou pergoly. Najpraktickejšie sú bioklimatické pergoly, ktorých lamely sa dajú otáčať. Vďaka tomu budete pri posedení na terase využívať počasie vo svoj prospech. Steny terasy je možné zatieniť vonkajšími roletami, sklom alebo sreenovými roletami.

Cesta do raja

Posledné kroky pri dokončení stavby vedú k tomu, aby mali kam viesť vaše kroky. Je nutné vytvoriť prístupovú cestu ku garáži a chodník ku vchodu. Niekto sa rozhodne pre nevšedné riešenia napr. pre chodník z drevených guľatín alebo kôry. Iný je za klasiku z betónu či zámkovej dlažby. Pozor si dávajte nielen na výber materiálu, ale tiež toho, kam všade budú chodníky viesť a ako široké budú. Samozrejme, že všetky chodníky a cesty musíte osvetliť. Nad vchody sa hodia pohybové svetlá, na fasádu podhľadové svietenie a atmosféru záhrady dolaďte reflektorovými svetlami alebo LED pásmi.

Tip na záver: Ku každému modernému domu sa hodí aj nabíjacia stanica pre elektromobil, ktorá zohľadňuje okrem zvoleného režimu aj aktuálnu spotrebu domu, pozná hodnotu ističa a chráni ho pred vyrazením.

 

 

Môže sa Vám páčiť