Stavba domu - čo vás čaká pri vonkajších dokončovacích prácach

Stavba domu – čo vás čaká pri vonkajších dokončovacích prácach

by spravca

Možno máte projekt vysnívaného domčeka ešte len v hlave, možno na papieri alebo dokonca domček už stojí. Vo všetkých troch prípadoch sa budete tešiť na úplný koniec, kedy vlastne stojíte na prahu nového domu a čaká vás len zopár dokončovacích prác. Dnes si povieme, čo všetko vás čaká pri dokončovacích prácach v exteriérovej časti.

Omietka a fasádne úpravy

Dom pod strechou a vy sa neviete dočkať prvej noci v novom dome. Je čas na to, aby ste stavbu obliekli do farieb. Ešte pred tým, ako skočíte do obchodu farby laky, je nutné steny omietnuť. Medzi najviac používané patria silikónové a silikátové omietky. Obľúbenosť je daná dobrou cenou i vyhovujúcimi vlastnosťami. Tento typ omietky dobre odoláva poveternostným podmienkam. Na omietku sa nanáša fasádna farba. Nepodľahnite ihneď vašim predstavám alebo diktátu módy. Fasádna farba by mala ladiť s farbou okenných profilov, vchodových dverí, so strechou a oplechovaním strechy, s plotom a ostatnými doplnkami v záhrade.

Strešné doplnky

Po dokončení fasády je čas myslieť na strešné doplnky. Pod týmto pojmom sa rozumejú všetky klampiarske doplnky, ktoré majú estetickú i praktickú funkciu. Bez odkvapov a hrebeňáčov by sa voda držala na streche alebo by stekala po stenách domu, čím by prišlo k rýchlej degradácii povrchu. Strešné doplnky je možné zakúpiť v rôznom prevedení, čo sa farebnosti i materiálu týka. Odolné sú doplnky z ocele, hliníka alebo pozinkovaného plechu. Súčasťou dokončovacích prác na streche je inštalácia hromozvodu.

Oplotenie domu

Plot má ochrannú funkciu a dokáže byť tiež poslednou bodkou k dokonalosti vášho nového domu. Opäť máte z čoho vyberať, pretože ploty sa vyrábajú z dreva, betónu, plechu, plastu alebo hliníka. V posledných rokoch sú preferované hliníkové a plastové ploty kvôli ich dlhej životnosti a bezúdržbovosti. Hliníkové a plastové ploty je možné vyrobiť v rozmanitom tvare i farebnom prevedení.

Záhradné doplnky

Po osadení plotu je čas myslieť na výstavbu chodníkov alebo prístupovej cesty ku garáži. Klasikou v záhradách sú zámkové dlažby, ale veľmi efektne vyzerajú netradičné riešenia ako napríklad tehly. Následne sa budete musieť rozhodnúť či chcete záhradu úžitkovú, alebo okrasnú. Niekto miluje vytváranie záhrady svojpomocne a iný si najme záhradného architekta. Ten vám iste poradí aj so záhradnými stavbami – pergolou, altánkom alebo iným riešením oddychovej zóny.

Môže sa Vám páčiť