Podľa čoho vyberať vchodové dvere do domu

by spravca

Vchodové dvere sú priechodnou hranicou medzi domovom a okolitým svetom. Mali by spĺňať niekoľko základných kritérií ako je odolnosť, bezpečnosť a funkčnosť. Dôležitý je však aj celkový dizajn, ktorý urobí z vášho domu špeciálnu stavbu. Na čo sa pri výbere a kúpe nových dverí zamerať?

Dajte si ich vyrobiť na mieru

Najlepším riešením je, dať si vyrobiť vchodové dvere na mieru. Tie vám dokonale sadnú a splnia presne to, čo od nich očakávate. Výber dverí však treba robiť s rozvahou a určite sa netreba unáhliť. Plniť svoju funkciu by mali nielen niekoľko rokov, ale najlepšie desaťročí. Zamerať by ste sa mali v prvom rade na bezpečnosť, od ktorej závisí aj to, ako sa budete doma cítiť. Nikto nepotrebuje svoju domácnosť dobrovoľne vystaviť zlodejom, ktorých prechod by bol jednoduchý,  ako keby mali dvere priamo otvorené. V rámci bezpečnosti preto dbajte nielen na dobrý uzamykací systém, ale aj na bezpečnostné sklo a kovanie. Odolnosť proti vlámaniu je možné zvýšiť aj vsadením výplne do dvojpätkovej lišty a spevnením celej konštrukcie dverí mechanickými rohovými spojkami. Ak toto všetko splníte, doma môžete pokojne nechať samé aj vaše deti. Rozhodovať sa treba aj v prípade materiálu, z akého budú dvere vyrobené.

Najlepšie je prispôsobiť ich oknám, no nie je to podmienkou. To, pre aký materiál sa rozhodnete závisí od vašich požiadaviek a očakávaní, ktoré od dverí máte. Stále dobrou voľbou aj v dnešnej dobe sú plastové vchodové dvere, ktoré spĺňajú vysoké štandardy. Ak preferujete prírodný materiál, vhodným adeptom je drevo, no ak chcete najdlhšiu životnosť, rozhodnite sa pre hliník. Veľmi dôležité je zohľadniť aj odolnosť proti poveternostným podmienkam ako je napríklad mráz, slnečné lúče, silný vietor alebo dážď. Dvere nie sú len na okrasu a preto by mali byť schopné odolávať aj veľkým teplotným rozdielom medzi interiérom a exteriérom. V praxi platí, že čím je hrubšia výplň, tým sú hodnoty prechodu tepla nižšie. Zohľadniť treba aj to, ako často sa budú dvere používať. Keďže ide o najviac namáhaný prvok celej budovy dôležitú úlohu zohrávajú aj mechanické vlastnosti ako pevnosť, stabilita, kvalita a odolnosť voči prieťahu. Spomenúť treba aj údržbu, ktorá pri kúpe síce nemusí byť podstatná, no skôr či neskôr sa jej nevyhnete. Vchodové dvere plastové sú takmer bezúdržbové a netreba im venovať príliš veľkú starostlivosť. Ani tie najkvalitnejšie a najlepšie dvere nebudú dobre slúžiť, ak ich dáte nainštalovať neskúseným odborníkom. Vyberajte nielen dobrého predajcu, ale aj odporúčaného výrobcu.

Ak chcete ušetriť, rozhodnite sa pre plast

Finančné možnosti niektorým ľudom nedávajú na výber a preto o materiáli akým je napríklad hliník, môžu len snívať. Plast ale dokáže splniť podobné kritériá a to aj z pohľadu dizajnu. Nie je ničím výnimočným, že nájdete na stavbe okná alebo dvere z plastu, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako hliníkové. Možnosť rôznych farebných kombinácií dáva priestor na splnenie očakávaných požiadaviek a prispôsobenie okoliu. Ak sa teda pozrieme na to z hľadiska plastové okná cena tak zistíme, že plast je tou najlacnejšou a najlepšou voľbou, ktorá vás nesklame.

Môže sa Vám páčiť