Čo vás môže prekvapiť počas cesty s autom na zimnú dovolenku

Čo vás môže prekvapiť počas cesty s autom na zimnú dovolenku

by spravca

Jedno má cestovanie autom na letnú a zimnú dovolenku spoločné. Musíte dokázať zbaliť oblečenie a športovú výbavu do malých priestorov vozidla. Nedostačujúci priestor v kufri väčšina šoférov vyrieši tak, že kúpia strešný nosič alebo box. Kúpou tohto príslušenstva však príprava na zimnú dovolenku nekončí. Čo všetky vás môže počas cesty prekvapiť?

Zasnežené cesty v horských priesmykoch

Kto by čakal v zime zasnežené cesty, všakže? Možno krútite hlavou nad týmto výrokom, ale nájdu sa motoristi, ktorí predpokladajú, že cesty budú všade odhrnuté a upravené. Ak cestujete do zahraničia a prepadne vás husté sneženie, môže vás nepripravenosť stáť balík peňazí. V zahraničí neprivrú oči tak ako doma nad tým, že nemáte na kolesách pripevnené reťaze na dodávky či iný typ vozidla. Takisto neprivrú oči nad tým, že ste zabudli prezuť letné za zimné pneumatiky. Pneumatiky a reťaze sú základom výbavy na každú automobilovú zimnú dovolenku.

Na čo si dávať pozor? Nezabudnite preveriť hĺbku dezénu pneumatík, a to predovšetkým vtedy, keď používate staršie pneu. Overte si tiež homologizáciu snehových reťazí. S kovovými by nemal byť problém, ale nie všetky typy textilných sú schválené v zahraničí.

Neoverený technický stav vozidla

Po meste jazdíte celú zimu bez problémov a v horách vám zrazu vozidlo vypovie službu. Uvedomte si, že jazda po meste nie je to isté ako jazda v horách, kde teploty klesajú hlboko pod mínusové hodnoty. V mrazoch trpí predovšetkým batéria, ktorá vás môže nechať stáť na odpočívadle. Okrem kapacity batérie pred výjazdom preverte hodnoty chladiacej kvapaliny a vymeňte zmes v odstrekovačoch.

Na čo si dávať pozor? Overte tlak v pneumatikách. Plne naložené vozidlo musí mať pneumatiky nafúkané v iných hodnotách ako obvykle. Informácie o správnom tlaku nájdete v návode od vozidla. Pneumatiky nepreťažujte, nikdy nenaložte do automobilu viac ako je ich maximálny hmotnostný index. Myslite na toto pravidlo hlavne v prípade, že máte plný kufor i strešný box.

Nepripravený šofér

Často sa stáva, že na dlhšie cesty nie je pripravený samotný šofér. Nikdy nesadajte za volant chorí alebo keď sa cítite unavení. Vymedzte si na cestovanie dostatok času, rátajte s kolónami a prestávkami na občerstvenie. Kvôli kolónam majte vždy natankované doplna a vo vozidle pripravené nápoje, deky a jedlo.

 

 

Môže sa Vám páčiť