Odkiaľ sa zobrali tapety

Odkiaľ sa zobrali tapety

by spravca

Tapety v súčasnosti nájdete takmer v každom dome, byte a aj v kancelárskych priestoroch. V závislosti od farby, vzoru a materiálu sa hodia do rôznych miestností, zdokonaľujú štýl bývania a podčiarkujú charakter domácnosti. Odkiaľ sa ale tapety vlastne zobrali?

História tapiet

Ak tapety beriete ako dekoráciu, ktorá zútulňuje domov môžeme prvé náznaky tapiet vidieť už v jaskynných maľbách. Steny jaskyne si pravekí ľudia zdobili kresbami. Aj keď sa o vzore ešte hovoriť nedá, bola to prvá dekorácia stien príbytkov.

V stredoveku sa steny obkladali kožami, ktoré sa pripevňovali na drevené rámy. Koža na kamennej stene dobre izolovala chlad, takže išlo skôr o funkčnosť než dekoráciu.

Výroba papiera

Tapety ako také sa začali používať s objavom výroby papiera v roku 105 nášho letopočtu v Číne. Trvalo takmer 700 rokov, kým sa tajomstvo výroby papiera dostalo z Číny na Blízky východ a odtiaľ do Európy. Prvé vzory, ktoré sa na tapetách objavili boli veľmi jednoduché. Väčšinou išlo o vlnovky, kruhy, oblúky, mnohouholníky alebo rôzne rozložené čiary.Odkiaľ sa zobrali tapety

Ručne maľované tapety

Papier bol úžasný vynález, ktorý ale na stene nepôsobil práve najlepšie, preto sa papier maľoval ručne. Je známe, že francúzsky kráľ Ľudovít XI si v roku 1481 dal namaľovať na 50 roliek papiera anjelov na modrom pozadí. V 15. storočí sa už ručne maľované tapety objavovali nie len na stenách ale aj na knižniciach či skriniach.

V 17. storočí sa ručne maľované tapety dovážali do Európy z Číny. Aj keď v tejto krajine už poznali tlač ručne maľované tapety boli na trhu veľmi žiadané. Originálne tapety s nakreslenými kvetmi, vtákmi, stromami, pohoriami či pagodami boli žiadané nie len v Európe ale aj Amerike.

Objav tlače

S objavom tlače sa začali vyrábať tapety ako ich poznáme dnes. Postupne sa rodina papierových tapiet rozrástla o vinylové, vliesové a textilné tapety. Popri materiáloch sa rozrástla aj ponuka vzorov. Od jednoduchých geometrických tvaroch až po priestorové tapety s 3D efektom.

priestorové tapety s 3D efektom

V dnešnej dobe si môžete vybrať z množstva vzorov, farieb a materiálov tapiet. Už dávno neslúžia len ako dekorácia ale majú aj rôzne ďalšie vlastnosti ako je tlmenie hluku, zníženie tepelných strát ale aj zníženie vzniku plesní. Stačí si len vybrať.

Môže sa Vám páčiť