Infrasauny a ich využitie: prečo si vybrať infrasaunu

Infrasauny a ich využitie: prečo si vybrať infrasaunu

by spravca

Infrasauny sú stvorené pre tých, ktorým nevyhovujú vysoké teploty tradičných fínskych sáun. Napriek tomu ponúkajú zaujímavé zdravotné benefity.

Pre fínske sauny je typická vysoká teplota v rozmedzí 85 – 110 stupňov Celzia a minimálna vlhkosť. Aj preto sa nazývajú suché sauny. Správne saunovanie prebieha v troch 10-minútových pobytoch v saune, vždy s následným ochladením v ľadovej kadi, alebo aspoň v studenej sprche.

Pravidelný pobyt v saune so sebou prináša množstvo zdravotných výhod, ako napríklad úľavu od bolesti pohybového aparátu, lepšie zvládanie stresu, posilnenie imunitného systému či podporu vylučovania toxických látok z tela.

Pravdou je, že nie každému vyhovuje suché saunovanie pri vysokej teplote a nízkej vlhkosti. Pre túto pomerne početnú skupinu ľudí sú skvelou alternatívou infrasauny ponúkajúce podobné fyzické a psychické výhody ako tradičné fínske sauny.

Infrasauny: v čom sú jedinečné?

Základným rozdielom medzi fínskymi saunami a infrasaunami je skutočnosť, že infrasauny nezohrievajú okolitý vzduch, ale infračervené žiarenie zo žiaričov je primárne zamerané na ľudské telo a preniká do tkanív do hĺbky až 4 centimetre. V závislosti od konkrétneho výrobcu ide len 20 percent tepla na ohrev vzduchu a zvyšok putuje na zohriatie tela.

Pobyt v saune s infračerveným žiarením spôsobuje intenzívnejšie potenie, teda aj silnejšiu detoxikáciu organizmu. Zároveň je saunovanie v infrasaune oveľa príjemnejšie ako v klasickej saune a človek tu vydrží dlhšie – optimálny čas je do 30 minút, pričom sa odporúča začať s kratším intervalom a postupne pridávať.

Ak chcete mať vlastnú infrasaunu, skvelá domáca sauna sa nachádza v ponuke značky France Sauna. Sauny od tohto výrobcu disponujú uhlíkovými panelmi a karbónovými žiaričmi, čo je to najlepšie z tejto oblasti. Teplota sa dá nastaviť v rozmedzí 18 – 60 stupňov Celzia a stane sa tak do 15 minút.

Máte doma minimum priestoru a túžite po infrasaune? Napríklad sauna Hanscraft San Marino z kvalitného dreva kanadského jedlovca má podstavec v rozmeroch 90 x 65 cm, čiže sa zmestí kamkoľvek a vy si môžete užívať saunovanie, kedykoľvek sa vám zachce.

Benefity infrasauny

Už viete, že zásady saunovania vo fínskej saune a infrasaune sa líšia. Vo fínskej saune absolvujete trikrát 10-minútový pobyt s následným ochladením v ľadovej kadi. V infrasaune si pohodlne sadnete na 30 minút, nemusíte znášať vysokú teplotu a nízku vlhkosť vzduchu a získate podobné, ak nie ešte lepšie, zdravotné benefity ako pri suchom saunovaní. Ktoré sú to?

Pobyt v infrasaune sa dáva do súvislosti s protizápalovými pôsobením. Je známe, že chronický zápal v tele je príčinou mnohých ochorení. To znamená, že infračervené žiarenie pôsobí podobne ako antioxidanty, je nápomocné pri hojení rán, podpore metabolizmu a odstraňovaní toxínov z organizmu.

Pravidelný pobyt v saune, čo môže byť u zdravých ľudí pokojne aj každý deň, má priaznivý vplyv na srdcovo-cievny aparát. Podľa odborníkov z Vancouveru je jedným z benefitov infrasauny normalizácia krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi.

Vedecké štúdie naznačujú, že saunovanie v infrasaune krátkodobo zmierňuje bolesť a stuhnutosť, napríklad pri reumatoidnej artritíde a má potenciál pomôcť dlhodobo aj pri chronických bolestiach pohybového aparátu bez vedľajších účinkov.

Pobyt v infrasaune je spájaný aj so zlepšením kvality ľudí s diabetom, chronickou únavou, tráviacimi ťažkosťami a depresiou. Okrem toho zlepšuje kvalitu spánku, pomáha zvládať stres, navodiť pocity relaxácie a má priaznivé účinky na pokožku.

 

 

 

Môže sa Vám páčiť