Máte drevené okná? Takto sa o ne treba starať

by spravca

Drevené okná nie sú výnimočné len svojou krásou, ekologickosťou a kvalitou, ale aj špeciálnou údržbou. Aby dokázali slúžiť dlhé roky, počas ktorých budú nielen dobre vyzerať, ale aj chrániť vaše bývanie, treba sa o ne pravidelne starať.

Drevo vyžaduje inú starostlivosť ako plast či hliník

Ak plánujete kupovať nové okná a vchodové dvere, mali by ste ich výber už dopredu veľmi dobre zvážiť. Nikto netúži po tom, aby ho po krátkom čase prekvapili veci, o ktorých nikdy nepočul alebo aby musel okná a dvere po niekoľkých rokoch meniť. Pri výbere materiálu je preto nevyhnutné naštudovať si základné pravidlá údržby. Keďže drevo je prírodný materiál, ide o špeciálnu starostlivosť, ktorú by mal ovládať každý ich majiteľ. To však neznamená, že by ste mali na vysnívané drevené okná zabudnúť a zvoliť radšej iný materiál. Ak im dáte to, čo potrebujú, budete s nimi spokojný dlhé roky.

Ako sa starať o drevené okná?

Drevené eurookná najviac trpia vplyvom počasia a to slnečného žiarenia a dažďa. Tie dokážu po rokoch spôsobiť, že sa na povrchu vyskytnú viditeľné známky poškodenia, ktoré neovplyvňujú ich funkcie, ale vzhľad. Ak by ste tento stav podcenili, oprava vás môže stáť nemalé peniaze a preto ich raz za čas kontrolujte. Netreba sa údržby obávať, pretože ju zvládne každý z vás a nejde o nič zložité. Výrobcovia drevených okien odporúčajú, aby ich majitelia dvakrát ročne klasicky umyli a následne na to, povrch ošetrili špeciálnych balzamom na drevo. V praxi to vyzerá tak, že je potrebné týmto prípravkom prejsť po vonkajšej strane okna napustenou špongiou.

Pravidelnosť tohto náteru závisí od toho, ako veľmi sú okná a dvere vystavené účinkom počasia. V niektorých prípadoch je možné náter opakovať po 10 rokoch, no niekedy je to nevyhnutné už po 7 rokoch.  Veľmi namáhanou časťou v prípade eurookien je aj dolná časť rámu a preto by mala byť chránená rámovou hliníkovou odkvapnicou. Práve tu sa najviac držia kvapky vody, kvôli ktorým drevo dokáže trpieť. Z pohľadu dizajnu je dobré odkvapničky farbene prispôsobiť oknám a nebudú pôsobiť rušivo. Údržbu vie veľmi uľahčiť aj kvalita povrchovej úpravy, preto je dôležité, u koho si dáte okná a dvere vyrobiť.  Starostlivosť o drevené okná je teda nevyhnutnosťou, ktorá sa vám určite vyplatí a zaručí vám spokojnosť počas dlhých rokov.

Môže sa Vám páčiť