Kde vám snehové reťaze reálne pomôžu?

Kde vám snehové reťaze reálne pomôžu?

by spravca

Patríte medzi šoférov, ktorí váhajú s kúpou snehových reťazí? Hlavne majitelia silnejších vozidiel pochybujú, že budú snehové reťaze reálne potrebovať. Pri pohľade na veľké pneumatiky a pri počúvaní silného motora rastú pochybnosti ešte viac. Stačí však, že sa ocitnete v horách a môže sa stať, že zostanete na krajnici vozovky niekoľko hodín. Kde vám reálne snehové reťaze pomôžu?

Kde snehové reťaze musíte mať zo zákona

Podľa slovenského zákona nemusíte snehové reťaze vlastniť. Nie sú súčasťou povinnej výbavy, a ak jazdíte len po meste, tak ich asi nebudete potrebovať. Iné je to s jazdou v horách. V horských oblastiach vás nemusí prekvapiť len sneh, ale tiež prenosná dopravná značka C 14. Táto značka prikazuje nasadiť snehové reťaze minimálne na hnaciu nápravu vozidla. A to akéhokoľvek vozidla. Od povinnosti snehové reťaze inštalovať nie sú zbavení ani majitelia SUV. V obchodoch bez problémov nájdete snehové reťaze na SUV 4×4 pre všetky rozmery pneumatík. Keď si bližšie prezriete ponuku špecializovaných obchodov alebo e-shopov, tak zistíte, že sa predávajú tiež reťaze na dodávky, traktory alebo nákladné vozidlá.

Kde snehové reťaze nemusíte mať, ale pomôžu

Okrem vyznačených úsekov ciest nemusíte snehové reťaze nasadiť vôbec nikde. Realita však často dokáže, že sa vám jedny v kufre vozidla budú hodiť. Napríklad v prípade, že sa so svojim SUV vyberiete na poľovačku. Reťaze sú rovnako účinné na snehu, ľade, štrku a bahne. Znamená to, že vďaka snehovým reťaziam sa stabilnejšie a bez rizika zapadnutia dostanete aj do strmého zabahneného kopca. Predsa len uviaznutie v nánosoch bahna nie je veľmi príjemné. Predstavte si, ako by ste po vyslobodení uviaznutého zabahneného vozidla vyzerali. Snehové reťaze môžete mať pripravené po ruke aj v situácii, keď sa vyberiete na víkend do horskej chaty a hlásia nočné sneženie. Ráno s ich pomocou jednoduchšie vyjdete z parkovacieho miesta.

Aké snehové reťaze sa dajú zakúpiť

Už sme spomínali, že reťaze sa vyrábajú pre všetky typy vozidiel. Výber reťazí musíte v prvom rade podriadiť veľkosti pneumatík. Väčšie ako vaše pneumatiky by vám z kolies padali a menšie poškodili kolesá alebo disky. Na väčšinu vozidiel sa dajú zakúpiť snehové reťaze oceľové alebo textilné. Dajte prednosť tým oceľovým, ale ak si naozaj myslíte, že ich nebudete potrebovať, tak si do kufra pribaľte textilné. Nezaberú vám v kufri veľa miesta a na ľade a snehu vám pomôžu rovnako ako oceľové. Sú tiež akceptované slovenskou legislatívou.

 

 

 

Môže sa Vám páčiť