Gumáky – banalita, no viete, ako si vybrať tie správne?

Gumáky – banalita, no viete, ako si vybrať tie správne?

by spravca

Gumáky je možné využívať rovnako ako pri práci, tak aj pri hobby aktivitách a voľnom čase. Viete však, na čo sa zamerať pri výbere aby vám skvelo sadli pri akejkoľvek činnosti?

Zamerajte sa na to, aby mali dobrú odolnosť voči chladu a vode. Nesmiete zabudnúť na spevnenú podošvu, aby bolo chodidlo ochránené voči nerovnostiam v teréne. Vaše chodidlá by sa v gumených čižmách nemali posúvať dopredu a dozadu. Kvalitné gumové čižmy dnes majú na päte ostrohu, malý výstupok pre ľahké vyzúvanie.  Určite je správnou voľbou vybrať si na hubárčenie a pobyt v lese zateplené gumáky.

Dnes môžete nájsť aj odľahčené modely gumených čižiem pre ženy aj pre najmenších. Detské gumáčiky nosia naši najmenší s veľkou obľubou a každá mama ocení ich funkčnosť, keď po hraní sa v lese, alebo v mokrej tráve má vaše dieťa nôžky v suchu a teple. Ďalej môžeme nájsť gumené čižmy, ktoré sú okrem iného aj trendové, takzvané mestské gumáky. Tieto vychádzkové gumáky rozoznáte na základe pestrofarebnosti. Často ich môžeme vidieť na hudobných festivaloch.

Účel využitia

Do záhrady, do lesa, do dielne, alebo na festival. Na základe toho sa tvorí dizajn gumáky a vyberá sa materiál na výrobu gumených čižiem.

Výška gumených čižiem

Môžete sa rozhodnúť pre nižšie členkové gumáky s minimálnou ochranou, alebo vyššie, v ktorých môžete kľudne prejsť cez potok v lese.

Zateplené gumáky, alebo klasické?

Pokiaľ máte v pláne nosiť gumáky aj počas neskorej jesene a v zime, vyberte si zateplené gumené čižmy. Klasické gumáky nemajú tepelnú podšívku. V jesennom období vám môžu vyhovieť skôr gumáky s filcom. Ochránia lýtko proti chladu a zabezpečia nohy v teple a v suchu.

Hrúbka podrážky

Tenkú podrážku majú gumáky, ktoré sú určené na prácu, kde je rovná podlaha a minimum nerovnosti. Naopak tie s hrubšou podrážkou majú často vibramový vzor a sú určené  na nosenie a prácu v teréne s nerovnosťami.

Tip na záver: Ako sa zbaviť vlhkosti v gumených čižmách, ktorú je možné cítiť po dlhšom nosení?

Pokiaľ je vnútro vašich gumených čižiem vlhké, pokrčte novinový papier, vypchajte čižmy papierom a sušte na teplom mieste. Novinový papier nasaje vlhkosť a zabráni tvorbe plesni a zápachu.

 

Môže sa Vám páčiť