Čo je dobré vedieť o odkvapovom systéme

Čo je dobré vedieť o odkvapovom systéme

by spravca

Krásu a jedinečnosť stavby tvorí množstvo stavebných prvkov a rôznych doplnkov. Jej dokonalý dizajn by bol však k ničomu, ak by sa pri projekte zabudlo na izoláciu či na odkvapový systém. Práve pri jeho výbere a montáži sa oplatí zbystriť pozornosť a nepodceniť ani najmenší detail.

Čo tvorí odkvapový systém?

Hneď na začiatok by bolo vhodné vyzdvihnúť dôležitosť tohto dômyselného celku. Hoci nie je na dome žiadnou dominantou, jeho elegantné kontúry lemujúce strechu a rohy stavby sa výraznou mierou podieľajú nielen na životnosti domu, ale tiež na komforte bývania. Preto je veľmi dôležité, aby bol správne nadimenzovaný a vyskladaný. Rovnako podstatné sú tiež materiály použité na jeho výrobu. Súčasný trh ponúka rôzne prevedenia odkvapových systémov, od tých lacnejších PVC až po systémy z medi či hliníka. Výber materiálu zohráva dôležitú úlohu nielen po stránke estetickej, ale závisí od neho aj životnosť systému či jeho údržba.

Odkvapový systém je tvorený žľabmi, zvodmi a príslušenstvom potrebným na jeho spájanie či uchytenie. Odkvapové žľaby sú tá časť systému, ktorá lemuje okraje strechy, a sú v prvej línii v zachytávaní zrážkovej vody. Tá potom cez kotlíky putuje do zvodov alebo odpadových rúr a následne končí v zberných nádržiach či iných priestranstvách. Okrem toho je tu celý rad komponentov, ako sú rohy, kolená, upevňovacie háky, spojky zvodov, redukcie či rozbočky, bez ktorých by sa celý systém nedal vyskladať a pripevniť k stavbe.

Aký materiál odkvapového systému zvoliť?

Čo je dobré vedieť o odkvapovom systémeNajčastejšie používaný odkvapový systém je vyrobený z kvalitnej ocele, ktorej povrch tvoria ďalšie štyri ochranné vrstvy (základný náter, organický náter, pasivačná vrstva, zinok) po obidvoch stranách. Tým sa jeho pevnosť a odolnosť dokáže predĺžiť až na 40 rokov bez známok opotrebovania či korodovania. Celý systém tak dokáže dlhodobo odolávať nepriazni počasia, výkyvom teplôt, ale aj mechanickému zaťaženiu. Lacnejšia, no veľmi kvalitná verzia odkvapového systému je vyrobená z pevného PVC. Tento tvárny a ľahký materiál má vysokú odolnosť voči korózii, UV žiareniu a v konečnom výsledku pôsobí na streche prirodzene a veľmi elegantne. Jeho životnosť je, samozrejme, nižšia ako pri oceľových systémoch, no z pohľadu ekonomického je dobrou voľbou na takmer každý typ stavby.

Pre tých náročnejších alebo na stavby, ktoré si to priam žiadajú, sú tu medené odkvapové systémy. O životnosti a ich estetickej stránke asi nie je potrebné sa zmieňovať. Ich jediným negatívom môže byť len vysoká cena. Podobne je to tiež s odkvapovým systémom z hliníka. Ľahké, elegantné a prirodzene bezúdržbové vydržia skutočne dlho. Avšak tiež je pri tejto voľbe nutné siahnuť si hlbšie do peňaženky.

Svojpomocne či osloviť profesionálov?

Hoci sú odkvapové systémy konštruované tak, aby bola ich montáž jednoduchá, rýchla a efektívna, predsa vyžadujú trochu zručnosti a dodržania odborných postupov. Požiadať preto o ich montáž profesionálov nie je žiadna hanba a určite je to investícia, ktorá sa oplatí. Pokiaľ si však zručnejší jedinci na túto úlohu trúfnu, zhrňme si v skratke niekoľko základných informácií a rád.Čo je dobré vedieť o odkvapovom systéme

Odkvapový systém treba pred začatím prác správne nadimenzovať. Znamená to, že je potrebné vziať do úvahy veľkosť a sklon strechy, miestne klimatické pomery, tvarovú a rozmerovú náročnosť strechy a tomu prispôsobiť parametre jednotlivých prvkov odvodňovacieho systému. Všetky použité komponenty by mali byť z rovnakého materiálu a od jedného výrobcu. Len tak bude zabezpečená ich dokonalá tesnosť a kompatibilita. A na záver je potrebné dodať, že ani snaha ušetriť položku za montáž odkvapov nie je dostatočne silným argumentom, pokiaľ by tým malo byť ohrozené zdravie alebo život. Každá práca, a práca vo výške dvojnásobne, si vyžaduje aj isté fyzické danosti, ktoré sa neoplatí preceniť a zbytočne riskovať.

Dokonalý odkvapový systém si poradí aj s tou najväčšou búrkou či prívalovým dažďom. No počas tých krajších a slnečnejších dní má celkom inú funkciu. Tu musí vyniknúť jeho estetická stránka. Jeho dokonalé krivky a farebný súlad s domom musia lákať pohľady z ulice a zvýrazňovať krásu a pôvab celej stavby.

 

 

Môže sa Vám páčiť