Chcete získať hypotéku a postaviť si dom?

Chcete získať hypotéku a postaviť si dom?

by spravca

Bývať vo vlastnom nie je ľahké. V prípade, že už ste unavený z toho, platiť neustále niekomu inému nezostáva vám iné, ako si na vlastný dom zobrať hypotéku. A dnešná doba je bohužiaľ preslávená tým, že bývať vo vlastnom je luxus, ktorý si málokto môže dovoliť.

Čo je to hypotéka a aký je rozdiel medzi hypotékou, pôžičkou a úverom?

Pod výrazom pôžička zvyčajne rozumieme požičanie peňazí od nejakej inštitúcie, prípadne zamestnávateľa. Podmienky takéhoto požičania peňazí závisia, od konkrétnej inštitúcie, ktorá financie požičia. Pri týchto typoch úveru klient zvyčajne neručí nehnuteľnosťou.

Úver alebo spotrebný úver poskytujú bankové inštitúcie. V banke je vždy potrebné preukázať z akých príjmov budete úver splácať. Zvyčajne sa neposkytuje na dobu dlhšiu ako 10 rokov a majú vyššie úrokové sadzby ako hypotekárne úvery.

Hypotekárny úver alebo hypotéka je úver, ktorý dlžník dostane pod podmienkou založenia nehnuteľnosti. Nehnuteľnosť je dobrá záruka, a preto je úročenie pomerne nízke.

Akú hypotéku nám môže banka poskytnúť?

  • pri kúpe nehnuteľnosti
  • pri výstavbe nehnuteľnosti
  • pri rekonštrukcií nehnuteľnosti
  • pri refinancovaní alebo konsolidácií úverov
  • bezúčelovú, americkú hypotéku

Čo banku zaujíma?

  1. Bonita klienta pre poskytnutie hypotéky
  2. Hodnota nehnuteľnosti
  3. Úverová história klienta

Bonita vyjadruje vašu dôveryhodnosť na finančnom trhu. Banka sa snaží o vás zistiť čo najviac informácií, aby vedela posúdiť vašu schopnosť a vôľu splácať. Dôležitú úlohu hrajú vaše príjmy a výdaje. Okrem toho sa však banka bude zaujímať aj o váš vek, vzdelanie a stabilitu zamestnania.

Hodnotu vašej nehnuteľnosti určí znalecký posudok. Tento posudok vykonáva špecializovaný právny znalec. Cena je závislá do typu nehnuteľnosti a jej lokality. Cena sa môže pohybovať v rozmedzí 150-250 eur za byty a od 300 eur vyššie za domy.

Úverová história znamená, že banka sa zaujíma o vaše predošlé úverové záväzky a či ste ich poctivo a načas plnili. Ak ste už úver mali a s pravidelnými splátkami ste mali problémy, bude vám priťažovať záznam v úverovom registri.

TIP: Ak máte menej ako 36 rokov, vhodným riešením pre vás može byť mladomanželská pôžička.

Čo potrebujete?

K žiadosti o hypotéku na stavbu domu budete potrebovať tieto doklady:

  • doklady o príjme
  • geometrický plán
  • právoplatné stavebné povolenie
  • projektovú dokumentáciu
  • položkový rozpočet
  • znalecký posudok o stupni rozostavanosti rozostavanej stavby s jej budúcou hodnotou (to však len v prípade, že máte financie na vlastné rozostavanie domu)

Ak však nemáte dostatok peňazí na začatie stavby môžete požiadať o hypotéku na začatie výstavby rodinného domu. V takom prípade, by ste mali vlastniť pozemok, mať stavebné povolenie a mať nehnuteľnosť, ktorú založíte.

Výhodou je, že väčšinou takto môžete čerpať peniaze jednorazovo. Nevýhodou však zostáva, že nie každý vlastní, alebo môže založiť, nehnuteľnosť v dostatočnej hodnote.Chcete získať hypotéku a postaviť si dom?

TIP: Nehnuteľnosť na založenie nemusíte nevyhnutne vlastniť. Jej vlastníci však musia so založením súhlasiť.

Čo môže byť problém

Pre získanie hypotéky potrebujete nielen dostatočný ale aj stabilný príjem. V prípade, ak chcete získať hypotéku s materským príspevkom, alebo máte zmluvu na dobu určitú, bude to pre vás o niečo zložitejšie.

Čo sa týka zmluvy na dobu určitú pre niektoré banky je to úplná stopka, nie však pre všetky. Každá žiadosť o hypotéku je posudzovaná samostatne, takže jediná zložka vás o hypotéku nepripraví.

Materský príspevok banky zväčša neberú vôbec do úvahy. Na schválenie hypotéky bude musieť mať o to vyšší príjem váš partner.

Záver

Aby ste si vybrali tú najvýhodnejšiu hypotéku na dom je dobré obrátiť sa na niekoho, kto sa v oblasti dobre vyzná. Skúsený poradca vám môže pomôcť vybaviť viac peňazí ako sú stanovené limity a vyhnúť sa chytákom od bánk.

Autor: Natália Várošová, SEO služby a copywriting

 

 

 

 

Môže sa Vám páčiť