Ako Jano pri úprave pozemku neušetril a takmer o nervy prišiel

Ako Jano pri úprave pozemku neušetril a takmer o nervy prišiel

by spravca

Kedysi žili v jednom bystrickom paneláku Jano a Rišo. Poznali sa od detstva a roky chodili spolu na pivo. Jedného dňa však Rišo povedal živote v paneláku dosť a odsťahoval sa s rodinou do staršieho domu v neďalekej dedine. Vďaka nízkym cenám domov a rodinným úsporám si mohol dovoliť dom aj zrekonštruovať. Janovi sa na návštevách u Riša páčilo a časom si vyhliadol starší dom iba o ulicu ďalej. Prostredie pekné, do lesa to bolo iba 500 metrov. Kameňom úrazu pre Jana však bola rekonštrukcia a pozemkové úpravy.

Jano bol odjakživa šetrný, a preto jeho ženu a deti neprekvapilo, že rozpočet na stavbu vrátane úprav pozemku mal vypočítaný na cent presne. Počítal však s najlacnejšími dostupnými materiálmi a podcenil aj cenu prác.

Keď bolo treba kopať výkopy, drenážnu jamu, rozbíjať betónovú terasu a čistiť zeminu, zvolil si to najjednoduchšie a v jeho očiach najlacnejšie riešenie. Neznalý miestnych pomerov, zavolal si na pomoc troch chlapov z krčmy na rohu. Márne ho kamarát Rišo presviedčal, aby si radšej požičal bager alebo minibager aj s bagristom, ktorý by ho v konečnom dôsledku vyšiel lacnejšie. Požičovňa stavebných strojov je drahá, 6 eur za hodinu roboty nádenníkom na ruku, to predsa nie je až tak veľa,“ odpovedal mu.

Jano však nepočítal s tým, že ich pracovný čas zahŕňal aj prestávky na obed, na kávičku, na cigaretku a na nejaké to poldeci a pivečko. Osviežiť a posilniť sa predsa pri práci treba. Nakoniec to dopadlo tak, že sa viac pilo, než robilo a môžete trikrát hádať, kto túto zábavu platil.

Zatiaľ čo nádenníci u Jana strávili tri týždne, Rišo na to šiel z opačného konca. Na pomoc si zavolal minibager a za pár dní stihol vykopať bazén, drenážnu jamu, výkopy na inžinierske siete, zbúrať starú prístavbu a vyrovnať zem na pozemku. Hodina práce minibagrom stála toľko ako traja nádenníci, bagrista však vykonal násobne viac práce za zlomok času.

S konečnou cenou prác bol teda Rišo spokojný, Janov rozpočet na pozemkové úpravy sa však zrútil ako domček z karát. Ich priateľstvo neutrpelo, Jano však dodnes tvrdohlavo odmieta uznať, že pri  snahe šetriť na nesprávnom mieste sa prepočítal a okrem pár stovák eur prišiel takmer aj o nervy.

 

 

Môže sa Vám páčiť