Pracovné rukavice musia predovšetkým chrániť

Pracovné rukavice musia predovšetkým chrániť

by spravca

Manuálne profesie si vyžadujú ochranu rúk pracovníkov. Toto pravidlo platí nielen pre prácu v náročnom prostredí. Ruky by si mali chrániť tiež zamestnanci, ktorí napríklad dvíhajú ťažké bremená alebo počas dňa pracujú s papierom a kartónom. Pracovné rukavice by mali spĺňať isté kritéria, aby ochránili ruky a boli počas práce pohodlné na nosenie.

Pri ktorých prácach sú rukavice nevyhnutné

Existujú profesie, pri ktorých sa pracovník bez rukavíc naozaj nezaobíde. Je to napríklad pri práci s horúcimi predmetmi alebo chemikáliami. Okrem toho rukavice chránia zdravotníkov a pacientov pred prenosom baktérií či vírusov. Je samozrejmé, že pre každú z uvedených profesií musia pracovné rukavice spĺňať iné kritéria. Tak ako montérky chránia telo pracovníka, tak rukavice ochránia ruky zamestnanca a tiež zdravie klientov. V niektorých prípadoch sa rukavice využívajú len ako jednorazová pomôcka a v iných sú tak odolné, že vydržia roky nosenia. Jednorazové rukavice sa ihneď po použití vyhadzujú a likvidujú podľa zákonom stanovených pravidiel. Takéto rukavice sa využívajú v zdravotníctve, ale tiež v potravinárskom priemysle. Pracovné rukavice na viacero použití dokážu odolať prerezaniu, odretiu, vysokým a nízkym teplotám alebo pôsobeniu kyseliny. Niektoré typy rukavíc nemajú ochrannú funkciu, ale pomáhajú napríklad pri práci s klzkými predmetmi vďaka protišmykovej povrchovej úprave.

Vyberáme pracovné rukavice

Pracovné rukavice do náročného prostredia sa vyberajú podľa zákonom stanovených kritérií. Okrem toho by však všetky typy rukavíc mali zamestnancovi dokonale sedieť, aby neprekážali pri celodennej práci. Veď ani pracovné topánky nevyberáte len podľa bezpečnostných noriem.  V prvom rade sa sústreďte na povrchovú úpravu rukavíc, ktorá chráni. Následne si všímajte materiál použitý vo vnútri rukavice. Ten vám veľa napovie o komforte nosenia. Napríklad bavlna skvele saje vlhkosť a latex je veľmi pružný. Dôležité je tiež zapínanie rukavíc, aby sa počas práce nezošmykovali alebo nepadali z rúk. Rukavice môžu chrániť len dlane a zápästie, ale niektoré siahajú až do výšky lakťov. V neposlednom rade si zistite rozmery rukavíc. Každý výrobca má k dispozícii tabuľky rozmerov, ktorými by ste sa mali striktne riadiť.

 

 

 

Môže sa Vám páčiť