Elektrocentrála nemusí slúžiť iba ako zdroj energie pre výčapné zariadenie či hudobnú aparatúru na stanovačke. V niektorých prípadoch zachraňuje cenné dáta, výrobné statky i ľudské životy. Spísali sme pre vás 5 miest, kde dieselagregát nemôže chýbať.
1. Staveniská (osvetlenie, ručné náradie a stavebné stroje )
Na mnohých staveniskách nie je k dispozícii elektrická prípojka a od prvej žiadosti o pripojenie cez stavbu alebo rekonštrukciu prípojky až po vybavenie potrebných „papierovačiek“ a aktiváciu môžu pokojne prejsť až 4 mesiace.
Keďže také dlhé prestoje si nemôže dovoliť takmer nikto, najrozumnejším riešením je v tomto prípade . Iste, v niektorých prípadoch sa zaobídete bez nej, skôr či neskôr ju však budete potrebovať na napájanie pre (napr. miešačka), ručné náradie, osvetlenie či zabezpečovací systém. V prípade, ak elektrinu potrebujete okamžite, je najrýchlejším riešením .
2. Festivaly a kultúrne podujatia
Nie je nič horšie, ako keď je publikum „vo vare“ a v najlepšom príde k výpadku elektrickej energie. Možno sa to nezdá, ale hudobná aparatúra spolu s osvetlením a stánkami s občerstvením vedia byť veľkými žrútmi kilowatthodín. Elektrické prípojky na mieste konania festivalov a kultúrnych podujatí na takýto odber nebývajú vybavené, preto snáď neexistuje zvukár, ktorý by niekedy nezažil nejaký výpadok elektriny.
Profesionálne ozvučovacie a produkčné firmy si z toho dôvodu so sebou vozia dieselagregát, ktorý je schopný pokryť kompletný odber elektriny potrebný pre všetku pódiovú techniku.
3. Keď dieselagregát zachraňuje životy
Na týchto miestach môžu výpadky elektriny ohroziť to najcennejšie – ľudské životy. Pľúcne ventilátory, zariadenia na monitorovanie životných funkcií, ale aj diagnostické prístroje musia mať k dispozícii elektrinu 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Každá nemocnica a niektoré zdravotnícke zariadenia (v závislosti od typu poskytovaných služieb) preto musia mať vyriešený komplexný systém zálohovania, ktorého základom je špeciálny typ elektrickej rozvodnej siete označovanej skratkou IT. Tú dopĺňa spoľahlivý dieselagregát v kombinácii s batériovými záložnými zdrojmi, ktoré dokážu objekt ochrániť pred krátkodobými výpadkami, no na rozdiel od elektrocentrály dokážu reagovať v zlomku sekundy.
4. Datacentrá, banky a ďalšie objekty so zvýšenou bezpečnosťou
Datacentier pribúda v posledných rokoch ako maku. Na serveroch (počítačoch) v datacentre môžu bežať obyčajné webové stránky, ale aj cloudové aplikácie a služby pre podniky, infraštruktúra pre e-shopy s obratmi v miliónoch či služby, ktoré využívajú milióny ľudí (napr. služby od Google, Microsoft, Apple a pod.).
Je teda jasné, že takéto servery musia byť dostupné 24 hodín denne. Súčasťou datacentier sú preto silné bezpečnostné opatrenia od ochrany pred požiarom, vlámaním až po zdvojené napájanie a, samozrejme, záložné zdroje napájania. Medzi nimi nesmú chýbať batériové zdroje a pri dlhších výpadkoch aj elektrocentrála , ktorá dokáže bežať nepretržite. Podobná situácia platí aj pre banky, úložiská cenín či drahých kovov, väznice, armádne objekty a pod.
5. Elektrocentrála aj pre potravinársky priemysel a cementárne
V potravinárskom priemysle je jedným z najdôležitejších požiadaviek na tzv. správnu výrobnú prax (tj. hygienickú výrobu potravín) zachovanie chladiaceho reťazca. Chladené musia byť sklady vstupných surovín, výroba sklady s hotovými výrobkami. Výpadok elektriny teda môže spôsobiť skazenie výrobkov a vysoké ekonomické straty a elektrocentrála ako záložný zdroj je nutnosťou.
Podobná situácia nastáva napr. v cementárňach, kde výpadok dodávky elektriny môže spôsobiť znehodnotenie vyrábaných produktov. Tie majú totiž čoraz lepšie vlastnosti, no zároveň stále náročnejší výrobný proces.