Podčiarknite krásu dreva pomocou lazúry

Podčiarknite krásu dreva pomocou lazúry

by spravca

Drevo je prírodný materiál, ktorý dodáva interiéru i exteriéru osobitý šarm a útulnosť. Jeho prirodzená krása spočíva v jeho farbe, kresbe a štruktúre. Ak chcete tieto vlastnosti dreva zdôrazniť a zároveň ho ochrániť pred poveternostnými vplyvmi a škodcami, ideálnym riešením je použitie lazúry.

Jedinečné účinky lazúry na drevo

Lazúra na drevo je náterová hmota, ktorá preniká do dreva a zvýrazňuje jeho prirodzenú kresbu. Nezakrýva štruktúru dreva, ale chráni ho pred vlhkosťou, UV žiarením a plesňami. Lazúry sa vyrábajú v rôznych farbách a odtieňoch, takže si môžete vybrať tú, ktorá najviac ladí s vašim vkusom a interiérom. Lazúry sú určené na ošetrenie dreva a drevených povrchov v interiéri i exteriéri. Ak potrebujete ošetriť drevený nábytok v dome, okrem lazúry je možné použiť aj olej na drevo.

Prečo ošetriť drevo lazúrou

Lazúra je jediný prípravok, ktorý zdôrazní prirodzenú krásu dreva. Prenikne do jeho štruktúry a zvýrazní jeho kresbu. Vďaka tomuto prípravku vyzerá drevo prirodzene a zdravo. Dôležitá je ochrana dreva, a to hlavne vo vonkajšom prostredí. Lazúra vytvorí na povrchu dreva ochrannú vrstvu. Táto vrstva chráni drevené povrchy pred poveternostnými vplyvmi, vlhkosťou, UV žiarením i plesňou. Drevo sa prirodzene rozťahuje a zmenšuje v reakcii na zmeny vlhkosti a teploty. Lazúra sa prispôsobuje týmto pohybom, čo ju robí ideálnou pre vonkajšie použitie a aplikáciu na drevené povrchy ako napríklad ploty, terasy a záhradný nábytok.

Ošetrenie dreva lazúrou zvládnete aj v prípade, že ste úplní laici. Lazúra sa jednoducho nanáša štetcom alebo valčekom. Vyberte si odtieň lazúry, ktorý sa bude hodiť k danému drevu alebo ostatnému vybaveniu. Zvážte tiež druh dreva, pretože na rôzne druhy dreva existujú rôzne lazúry. Overte si stupeň ochrany, ktorú lazúra poskytuje. Pre interiérové ošetrenie dreva sú vhodné aj prípravky ako je moridlo na drevo.

Aplikácia lazúry na drevené povrchy

Aplikácia lazúry je pomerne jednoduchá. Drevo natierajte v dobre vetranej miestnosti alebo vonku. Chráňte oči okuliarmi a použite ochranné rukavice. Pred nanesením lazúry drevo očistite od prachu a mastnoty. Pripravte povrch dreva tak, že ho obrúsite jemným brúsnym papierom. Všímajte si trhliny a pukliny, ktoré je potrebné vyplniť tmelom a jeho zvyšky obrúsiť. Lazúra sa dá nanášať štetcom, valčekom a prípadne hubkou. V návode na použitie lazúry je uvedené, koľko vrstiev je vhodných naniesť. Pred nanášaním ďalšej vrstvy nechajte predchádzajúcu vrstvu úplne vyschnúť.

Lazúrovanie dreva je skvelý spôsob, ako podčiarknuť jeho krásu a zároveň ho chrániť pred poveternostnými vplyvmi. Ak chcete, aby vaše drevo vyzeralo krásne a vydržalo dlhé roky, lazúra je ideálnym riešením.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

Môže sa Vám páčiť