Naučte sa rozoznávať lepidlá na rôzne materiály

Naučte sa rozoznávať lepidlá na rôzne materiály

by spravca

Každý domáci majster potrebuje občas niečo zlepiť. Spoľahnúť sa na lepidlo s prívlastkom univerzálne niekedy narobí viac škody ako úžitku. Každý materiál je špecifický, a preto k nemu musíte pristupovať individuálne po stránke techniky lepenia i lepidla samotného. Pozrime sa spoločne na to, ako účinne zlepiť najbežnejšie používané materiály.

Najviac používané typy lepidiel

Už sme spomínali univerzálne lepidlá, ktoré sa dajú zakúpiť pri každej pokladni v obchodnom dome. Tieto lepidlá by mali byť len rýchlou prvou pomocou a nie dlhodobým riešením. Nie je možné zlepiť jedným lepidlom rôzne typy materiálov a prispôsobiť jeho lepiace vlastnosti rozdielne vlhkému či teplému prostrediu. Problematický býva predovšetkým plast, ktorého povrch sa musí pred lepením upraviť. Preto by ste mali ovládať základy delenia typov lepidiel a vedieť, kde ich kúpite pod jednou strechou. Veľký výber lepidiel na rôzne materiály nájdete v internetovej drogérii bugy.sk. Na stránkach e-shopu bugy si vyberú nielen domáci majstri, ale aj dámy vďaka širokej ponuke drogérie, kozmetiky či slnečných okuliarov.

Disperzné lepidlá

Disperzné lepidlá sa používajú na lepenie papiera alebo dreva. Dobre odolávajú vlhkosti, ale nie pare alebo vysokej teplote. Po aplikácii ich musíte nechať schnúť niekoľko hodín.

Chloroprenové lepidlá

Chloroprenové lepidlá sú vhodné na lepenie viacerých druhov materiálu, ale jeden z nich musí mať sacie schopnosti. Môžete nimi lepiť drevo, kožu, textil či keramiku. Ide o lepiaci prostriedok, ktorý sa môže použiť i ako lepidlo na kov. Tento druh lepidla nie je vhodný na mäkší plast a polystyrén.

Epoxidové lepidlá

Epoxidové lepidlá odolávajú vysokým teplotám a aj účinkom chemických látok. Vyznačujú sa vysokou tuhosťou a nízkym rizikom odlúpnutia. Sú vhodné ako spoj alebo výplň trhlín v betóne, dreve, kovoch a vo väčšine plastoch.

Polyvinylacetátové lepidlá

Polyvinylacetátové alebo disperzné lepidlá majú nižšiu chemickú odolnosť, ale znesú aj vyššie teploty. Sú vhodné na lepenie dreva alebo papiera. S týmito materiálmi dokážu byť vysoko adhezívne.

Dvojzložkové lepidlá

Dvojzložkové lepidlá sú účinné po spojení dvoch zložiek, ktoré sú zväčša predávané v dvoch tubách. Vďaka tomu dosahujú skvelé lepiace vlastnosti pri viacerých materiáloch (kov, plast, sklo, drevo). Používajú sa aj na tmelenie otvorov a vypĺňanie spár.

 

Môže sa Vám páčiť