Lepíme kovové časti: Ako na to?

by spravca

Aj kovové časti sa dajú opraviť a to pomocou lepenia. Nejde ale len o samotné zalepenie, ale aj úpravu povrchu, ktorá sa dá robiť viacerými spôsobmi. Ako na to?

Dôležitá je dôkladná príprava

Či už ide o starostlivosť o materiál, jeho zmenu alebo opravu, vždy si treba najskôr povrch dokonale pripraviť. V prípade kovu, je dobré menšie plochy očistiť frézovaním alebo frézovaním, pomocou brúsneho papiera. Veľké plochy sa opieskovávajú korundovaným  prachom, pomocou dýzy pod tlakom alebo pieskom. Dôležité je aj odmastenie povrchu, kde môžeme použiť klasický saponát, alebo trichlóretylén. Zabudnúť nemôžeme ani na opláchnutie vodou a vysušenie, bez ktorých by na povrchu zostali nečistoty. Následne na to, sa dostávame do bodu, kedy sa vykonáva chemická úprava povrchu, inak nazývaná aj morenie kovu. Aj po ňom je nevyhnutné kov opláchnuť vodou a vysušiť teplým vzduchom. Ak sme sa dostali do tejto fázy, kov už nie je dobré chytať ani vlastnými rukami. Mastné stopy by totiž na povrchu ihneď zostali a celé predchádzajúce čistenie by bolo zbytočné.

Čo použiť na samotné lepenie?

V súčasnosti sa v rámci praxe pri lepení kovov používajú hlavne výrobky označované ako epoxidové lepidlo. Toto lepidlo na kov nájdete väčšinou ako dvojzložkové, zložené zo živice a z tvrdila, ktoré sa k živici pridáva podľa predpísaných pomerov. Na trhu nájdeme veľmi veľa rôznych značiek lepidiel, takže si máme z čoho vyberať. Ich výber ale závisí aj od konkrétneho predmetu, ktorý plánujeme zlepiť. V prípade menších plôch sa dá napríklad lepiť aj jednozložkovým kyanoakrylátovým, inými slovami sekundovým lepidlom. Ak potrebujeme utesniť alebo fixovať závitové spoje, najlepšie je využiť jednozložkové akrylátové tixotropné anaeróbne lepidlo. Dajú sa nimi lepiť napríklad rúrkové alebo hrdlové spoje, takže sú plne využiteľné aj v klasickej domácnosti.

Na lepenie kovových súčastí v automobilovom priemysle sa používajú aj jednozložkové polyuretánové adhezíva a tmely, ktoré sa vytvrdzujú vzdušnou vlhkosťou. Ak sa už do lepenia kovových predmetov pustíte sami, odporúčame pozrieť si návod na použitie v prípade každého výrobku. Epoxidové lepidlá je možné zakúpiť aj z pohodlia domova, cez internetový obchod Bugy. Okrem lepidiel na kov tam nájdete aj rôzne iné pomôcky na domáce práce, kozmetiku alebo drogériu.

 

Môže sa Vám páčiť