Ako si ideálne vybrať fasádnu farbu

Ako si ideálne vybrať fasádnu farbu

by spravca

Keď sa prechádzate cez dedinky a mestá na Slovensku, zrejme si všimnete farebnú paletu na fasádach domov, bytov alebo niektorých výrobných hál firiem. Fialový panelák vedľa červeného a ten zas vedľa zeleného. Vybrať si ideálnu farbu je preto dôležité. Ako si však vybrať takúto ideálnu farbu?

Farby podľa účelu budovy

V každom obchode zameranom na farby laky vám povedia, že dôležitý faktor pri výbere farieb je samotná funkcionalita budovy. Ak sa vyberá farba pre firmu či priemyselnú výrobu, zvyčajne sa používa kombinácia sivej a bielej. Výškové budovy ešte majú prvok odtiene modrej. Farba tak má moderný a čistý dojem.

Predajne a logistické centrá musia byť viditeľné z diaľky a farebne byť zladené so značkou a celkovým marketingom. V reštauráciách a obchodoch môžete vidieť červenú farbu, ktorá je spojená s akciou.

Na rodinných domoch zase vyniknú studené alebo zemité odtiene ako šedá a béžová.

Farba podľa prostredia

Farbu si môžete zvoliť aj na základe prostredia, v ktorom sa nachádzate. Bývate alebo sídlite neďaleko lesa, parku či prírody? Vtedy je pre vás vhodná zelená, po prípade odtieň sivej a béžovej farby. Odtiene žltej vyvolávajú pocit spokojnosti a rovnováhy, kvôli čomu sa využíva na fasádach domov vidieckej oblasti. Správne je zvoliť takú farbu, ktorá sa vo vašom okolí nachádza prirodzene.

Dobrým zdrojom pre inšpiráciu farby je psychológia. Každá farba vyvoláva v ľuďoch rozličné pocity a emócie. Oranžová farba je aktívna a pozitívna farba, kedy ľudí motivujú k pracovitosti a produktivite. Jej opak je zelenou, ktorá pomáha relaxovať a upokojovať.

Ešte než sa pustíte do maľovania

Kúpa farby je ovplyvnená stavebným materiálom použitým na dome, ako aj orientáciou domu, poveternostnými podmienkami a počasím. Pri zvolení farby sa nebojte opýtať odborníkov. Treba si uvedomiť, že farba na vzorníku a na samotnej stene nepôsobí tým istým dojmom. Taktiež aj čím väčšia je plocha, tým sýtejšie farba môže pôsobiť.

Fasádna farba a fasádna omietka

Pojmy fasádna omietka a fasádne farby si častokrát mýlia aj ľudia z fachu. Fasádna farba sa používa v prípade, ak sa pridáva nový náter, na sanačné omietky alebo keď sa rekonštruuje fasáda. Aplikuje sa štetcom, striekacou pištoľou alebo valčekom.

Na druhú stranu fasádna omietka je omietka v štruktúre zrniek, ktoré sa celistvo prefarbia. Vidieť sa dajú na vápenno cementovej omietke, alebo na stenách, kde prebehli zateplenia.

 

 

Môže sa Vám páčiť