Ako aplikovať protišmykový olej na terasovú podlahu, aby sa na nej nešmýkalo?

Ako aplikovať protišmykový olej na terasovú podlahu, aby sa na nej nešmýkalo?

by spravca

Počas leta vaša terasa na slnku vyschne. Len čo je vlhšie a chladnejšie, podlaha môže začať’ kĺzať. Ak ste sa niekedy na klzkej, záhradnej terase pošmykli, či nedajbože poranili, viete, aké dôležité je dbať na to, aby nebola kĺzavá.

Ako zabrániť kĺzaniu?

K dispozícii je niekoľko protišmykových produktov na terasy:

  • Protišmyková farba
  • Protišmykový lak
  • Protišmykové podlahové oleje

Najvýhodnejšie sú pravdepodobne oleje proti pošmyknutiu. Protišmykové farby a laky na terasy majú tendenciu časom praskať a odlupovať sa. Protišmykové oleje nie. Okrem toho sa protišmykové oleje veľmi ľahko nanášajú, udržiavajú a opravujú, ak sú miestami nátery opotrebované alebo znečistené.

Inšpirácie ako si vytvoriť dokonalú terasu

Ako aplikovať protišmykový olej na terasovú podlahu, aby sa na nej nešmýkalo?

Protišmykový olej

Protišmykový olej na terasy je vyrobený z prírodných olejov a obsahuje zložky určené na ochranu pred plesňami a riasami. Produkt schne do matného povrchu, aby poskytol spoľahlivý protišmykový povrch.

Je ideálny pre vonkajšie drevené terasy a schody a robí zázraky na takmer všetkých druhoch drevín. Protišmykové produkty sa môžu líšiť podľa typu dlažby. Na dlažby z imitácie dreva budete pravdepodobne potrebovať iné produkty ako na kamenné dlažby.

Hodí sa aj pre domáce záhradky

Olej je ideálny pre terasy vašej domácej záhradky a taktiež dokonalý na zaistenie bezpečnosti schodov na podlahe. Aby ste sa uistili, že ani na podlahe okolo vašej záhrady sa nebudete šmýkať, využite zatrávňovaciu dlažbu.

Inšpirácia: Protišmykovú podlahu oceníte aj vtedy, ak sa venujete indoor pestovaniu rastlín a využívate hydroponický systém pestovania v dome, prípadne používate grow box.

Kedy je olej vhodný?

Protišmykový olej je možné použiť na nové, doteraz neošetrené terasy. Olej je vhodný aj na terasy, ktoré boli predtým už naolejované. Ak je tak, pred natretím podlahy ďalšou vrstvou je potrebné ju poriadne vyčistiť.

Tip: Pozrite si sprievodcu a inšpirácie pre minimalizmus v bývaní

Majte na pamäti, že na lakovanú palubu nemôžete použiť protišmykový olej. Ak majú vaše podlahy už existujúcu povrchovú úpravu ako lak alebo farbu, musíte ich úplne odstrániť. To bude vyžadovať pripadne brúsenie, resp. pomoc odborníka.

Ako postupovať?

  1. Najskôr vyčistite terasu a zbavte ju všetkých škvŕn, odpadu, nečistôt a prachu.
  2. Ak sú viditeľné plesne, musíte sa ich tiež zbaviť.
  3. Nechajte terasu dôkladne vysušiť.
  4. Vrstvu protišmykového palubného oleja naneste podľa pokynov, najlepšie plochým štetcom v tenkej vrstve po smere vlákien na suché a čisté drevo.
  5. Zaistite dostatočné vetranie a ponechajte schnúť po dobu 10-12 hodín, za normálnych klimatických podmienok. Pri nižších teplotách alebo vyššej vzdušnej vlhkosti sa predlžuje doba schnutia.

TIP: Viete ako sa starať o drevenú podlahu tak, aby vydržala čo najdlhšie ako nová?

Starostlivosť a údržba dreva je dôležitá aj pre vaše zdravie. Teraz, keď viete, ako zabrániť šmýkaniu na terase, môžete sa na nej s istotou prechádzať bez obáv z úrazov.

 

 

 

Môže sa Vám páčiť