Kuna pod strechou. Mýty, ktorým verí veľa ľudí

Kuna pod strechou. Mýty, ktorým verí veľa ľudí

by spravca

Prítomnosť akéhokoľvek škodcu pod strechou domu je pre človeka nepríjemná. Niektoré škodce ničia majetok, iné znečisťujú svoje okolie a existujú škodce, ktoré sú pre človek veľmi nebezpečné. Škodcami sa nezaoberáme až jedného dňa zistíme, že sa niektorý druh zabýval v našej blízkosti. Medzi veľmi nepríjemné škodce patria kuny. Mýty o kunách vám odhalíme v našom článku.

Kuny je možné zabíjať – mýtus

Dávajte si veľký pozor na to, ako budete s kunou pod strechou bojovať. Kuny je zakázané zabíjať a loviť v období od 1. marca do 30. novembra t.j. v období ich párenia. Za porušenie zákona vám hrozí pokuta. Ak sa vám podarí kunu chytiť do pasce, musíte ju zaviezť do voľnej prírody.

Kuny sa do výšky nedostanú – mýtus

Kuny vedia skákať a loziť po stenách ako dokonalí špióni. Pod strechu domu sa dostanú buď zo stromov, z ktorých preskočia do okna, alebo vylezú po odkvapoch a po stene. Niektorí ľudia sa pokúšajú na steny pripevniť plechy, ale prefíkaná kuna sa plechu vyhne a vojde na povalu iným spôsobom.

Kuny je nemožné chytiť – mýtus

Kuny je možné chytiť, ak im pascu postavíte priamo do cesty. Spomínali sme, že dokážu vyliezť po odkvapoch. Práve odkvapy sú skvelé miesto, kam pascu umiestniť. Pasce do odkvapov majú takú veľkosť, aby sa dali do rúr nainštalovať.

Kuny nepredstavujú riziko – mýtus

Kuny nie sú domáce zvieratká, ale škodce a predátori. Kuny v okolí domu dokážu vyzabíjať sliepky či kačice. Pod strechou zničia všetko, čo im príde pod zub. Prehryznú káble a zrazu zistíte, že vám nefunguje meteostanica a iné prístroje. Vyhryzú do izolácie dieru a do diery, ktorá im slúži ako brloh, si nosia mršiny. Vykonávajú pod strechou potrebu, čím sa stávajú zdrojom baktérií a infekcií.

Kún je možné sa zbaviť len otravou – mýtus

Kuny nie je možné zabíjať, takže ich nemôžete otráviť. Jediným účinným spôsobom boja proti kunám sú elektronické zariadenia. Tieto zariadenia vysielajú do okolia ultrazvukové signály, ktoré sú pre kuny nepríjemné. Ultrazvukový odpudzovač Deramax odpudí nielen kuny, ale tiež hlodavce. Prístroj za pár eur raz a navždy vyrieši problém s kunami, ktoré sa k vášmu domu ani nepriblížia.

 

 

 

Môže sa Vám páčiť