Čo máme pod nohami v domácnosti - lepšie mať koberec či len podlahu?

Čo máme pod nohami v domácnosti – lepšie mať koberec či len podlahu?

by spravca

Podlaha, či koberec. To je otázka. Povedať, ktorý variant je lepší je dosť náročné. Oba majú niečo pre aj proti. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké sú ich výhody, prípadne nevýhody.

Koberec dnes nepokrýva celú dlážku. Stal sa z neho bytový doplnok, ktorý má predovšetkým estetickú funkciu. Prispôsobujeme ho zariadeniu izby, do ktorého ho umiestňujeme. Aby pôsobil štýlovo a harmonicky. Keď patríte k alergikom, s množstvom kobercov to nepreháňajte. Prach a ostatný neporiadok na ňom nevidieť tak, ako na podlahe, ale to neznamená, že tam nie je. Koberec ich akurát lepšie maskuje. V koberci sa ho skrýva oveľa viac, len v izbe sa tak nevíri a netvoria sa na ňom prachové chuchvalce.

Koberec pôsobí hrejivo a izbu príjemne zútulní, ale jeho čistenie je oveľa náročnejšie. Vysávanie je to najmenej, čo pre koberec môžete urobiť. Občas ho treba vyprášiť, občas vytepovať. Chôdza po koberci je oveľa príjemnejšia ako po podlahe. Koberec je mäkší a svojim spôsobom izoluje.

V detskej izbe by koberec nemal chýbať. Deti na zemi pri hrách trávia veľa času. Na koberci im bude oveľa teplejšie, pohodlnejšie a príjemnejšie. Rôzne detské motívy izbu oživia, niektoré môžu využiť aj pri hre. Koberec časom vymeníte. Vkus detí sa rýchlo mení. Výmena podlahy by bola oveľa náročnejšia. Časovo aj finančne.

Podlaha a koberec spolu

Ideálnym riešením je kombinácia podlahy a koberca. Koberce do obývačky patria k sedačke a pod konferenčný stolík. Tam trávite najviac času, mať teplo pod nohami pri sledovaní televízie je na nezaplatenie. V spálni veľký koberec nepotrebujete. Stačí kusový koberec k posteli. Aby vás v noci a ráno neprekvapila pod nohami zima.

V kuchyni celú podlahu nezakrývajte. Koberce do kuchyne nepatria. Využite len kusové koberce ku kuchynskej linke. Tam, kde pracujete. Pri varení nikdy neviete čo vám môže spadnúť a podlahu poškodiť. Je lepšie ju chrániť. Koberec po varení vyprášite, v horšom prípade vymeníte a bude poriadok. Koberce s krátkym vlasom sa vám budú udržiavať ľahšie. Dlhý vlas je na chodenie príjemnejší, ale na údržbu oveľa náročnejší.

Na čistenie je oveľa jednoduchšia podlaha. Zotriete ju a prach zmizne ako šibnutím čarovného prútika. Nič jednoduchšie na údržbu nenájdete. Veľké uplatnenie má najmä v chodbe, tam sa pohybuje najviac ľudí. Ale pre svoje výhody sa dáva do celého bytu a domu.

Výber podlahy

Tipov podláh je niekoľko. Drevená, laminátová, PVC krytina a vinylová. Laminátová patrí medzi najobľúbenejšie, ale vinylová jej výrazne šliape na päty. Prezradíme vám prečo je tomu tak.

Drevená podlaha

Je vyrobená z prírodného materiálu. Z dreva. Izoluje teplo a hluk. Presvedčí vás dlhou životnosťou, ale vyššia cena vás môže odradiť. Poškodenú časť stačí prebrúsiť a prelakovať. Nemusíte ju meniť celú. Za zváženie to určite stojí. Prípravky na drevenú podlahu jej dodajú prirodzený lesk.

Laminátová podlaha

O laminátovú (plávajúcu) podlahu je dlhodobo najväčší záujem. Výhodou je cena a množstvo textúr, vzorov a farebných prevedení, ktoré ponúka. Položiť ju môžete do všetkých miestností v byte. Jej uloženie je jednoduché a rýchle. Šikovný domáci majster to aj sám hravo zvládne, stačí len použiť leveling system. Plávajúca podlaha nemá také izolačné vlastnosti ako drevená podlaha a je chladnejšia, ale cena je v tomto prípade viac ako lákavá. Vyrába sa aj s vodeodolným a protišmykovým povrchom. Nevýhodou je, že je tvrdá. Náraz na ňu môže byť občas dosť drsný.

Vinylová podlaha

Má podobné vlastnosti ako drevená. Je príjemná na dotyk a ľahká na údržbu. Obsahuje prímesi skleneného vlákna a to ju robí odolnejšou. Je to najnovšia alternatíva linolea, ale oveľa kvalitnejšia. Prekvapí vás jednoduchou montážou a dostupnosťou v mnohých textúrach, farbách a vzoroch.

PVC krytina

Klasická PVC krytina bola v minulosti v každom dome, v každej izbe. Je to umelý materiál, ktorý teplo a hluk izoluje asi tak, ako drevo. Mnohí voči nej majú výhrady práve preto, že bola všade a vzory neboli práve príťažlivé. Dnes je ale všetko inak. Treba jej dať minimálne šancu. PVC a vinylové podlahy predstavujú najvhodnejší variant do vlhkých priestorov, kde bude aj užitočný prúdový chránič.

 

Môže sa Vám páčiť