Ako vybrať vhodný typ strechy pre rodinný dom?

by spravca

Strecha patrí k najdôležitejším častiam každého domu. Aby váš domov chránila pred vplyvmi nepriaznivého počasia, musí spĺňať niekoľko kritérií. Viete, na čo myslieť pri jej výbere?

Plochú, šikmú alebo strmú strechu?

Rozhodujte sa nielen podľa dizajnu strechy, ale najmä podľa konkrétnych vlastností daného typu. Čím zložitejší tvar, tým viac vás bude stáť práce aj peňazí. Šikmé strechy však na rozdiel od plochých poskytujú viac využiteľného miesta v podkroví. Pri sedlovej streche zase môžete získať priestor tak, že postavíte vyššie múry.

Plochá strecha

Sklon plochej strechy spravidla nepresahuje uhol 10 stupňov. Najčastejšie tento typ nájdete na bytových domoch a moderných stavbách. Vďaka skvelému prístupu a takmer žiadnym tepelných stratám je výbornou voľbou pre väčšinu budov. Zároveň ponúka dostatok podstrešného priestoru, ktorý môžete využiť ako skutočne plnohodnotnú miestnosť.

TIP: Ak chcete pri stavbe domu ušetriť, odporúčame zvážiť pripravené projekty domov. V každom z nich je už zapracovaný vhodný typ strechy, takže si môžete vybrať ten, ktorý sa vám páči, bez akýchkoľvek obáv.

Sedlová strecha

Ide o najčastejší druh šikmej strechy aj vďaka nenáročnej konštrukcii. Dve šikmé roviny postupne spájate s hrebeňom a následne pripojíte dva odkvapy. Okrem jednoduchej inštalácie poteší aj výhodná cena. Ak plánujete efektívne využiť podkrovie, obvodové steny postavte aspoň vo výške 1,3 metra nad podlahou.

Valbová strecha

Oproti sedlovej streche má valbový typ ďalšie sklonené plochy (valby). Jednu vpredu a jednu vzadu domu. Odkvapy by mali byť na každej strane. Valbový typ je o čosi zložitejší, no umožňuje účinnejší odtok vody zo strechy. Nevýhodou tejto strechy je menej miesta v podkroví. Kvôli obmedzenému pohybu vás tak čaká náročnejšia údržba.

Stanová strecha

Stanový typ možno poznáte skôr ako ihlanovú strechu. Jej strešné plochy sú totiž v tvare štvorstenného ihlanu. Nájdete však aj stanové typy, ktoré majú viac ako štyri strešné plochy. Je to častý prípad stavieb s jedným či viacerými výklenkami, nad ktorými je malá strieška. Stanová strecha si vyžaduje náročnejšiu prípravu aj inštaláciu.

Pultová strecha

Pultový typ strechy sa hodí prakticky na akýkoľvek druh stavby. Je riešením nielen pre rodinné domy, ale stretnete sa s ňou aj pri prístreškoch či chatách. Tento typ strechy využíva len jednu sklonenú rovinu s jedným odkvapom. 

Pri výbere odkvapu nešetrite. Bude totiž vystavený poriadnej záťaži. Vopred si tiež premyslite, na ktorú stranu budete orientovať strechu. Sklonenú časť ideálne umiestnite na náveternú stranu. Fasáda by mala byť otočená tam, kde na ňu bude čo najdlhšie svietiť slnko. Pultová strecha má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, takže vám ušetrí nemalé peniaze za energie.

Môže sa Vám páčiť